GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte porasle sedmi tjedan zaredom, za više od 4,5 posto

Cijene nafte porasle sedmi tjedan zaredom, za više od 4,5 posto
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 21.12.2020 / 08:34
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Na svjetskim su tržištima cijene nafte porasle i prošloga tjedna, sedmoga zaredom, jer se trgovci nadaju da će se, zahvaljujući cijepljenju protiv covida-19, gospodarska situacija uskoro normalizirati, a potražnja za 'crnim zlatom' porasti.

Cijena barela na londonskom tržištu prošloga je tjedna porasla 4,6 posto, na 52,26 dolara, najvišu razinu od ožujka, dok je na američkom tržištu barel poskupio 5,4 posto, na 49,10 dolara, blizu najviše razine od veljače.

Cijene nafte u uzlaznom su trendu sedam tjedana zaredom, od kada su objavljene vijesti o razvoju prvog cjepiva protiv koronavirusa, što je potaknulo nadu da će se uskoro gospodarske aktivnosti u svijetu normalizirati, a potražnja za 'crnim zlatom' porasti.


U SAD-u je prošloga tjedna cijepljenje počelo, a uskoro će i u europskim zemljama.

Poticajne gospodarske mjere

Doduše, širenje koronavirusa se nastavlja, što navodi mnoge zemlje na uvođenje strožih mjera zatvaranja' aktivnosti, no vlasti širom svijeta podržavaju gospodarstva dosad neviđenim poticajnim mjerama.


Prošloga su tjedna čelnici američke središnje banke odlučili da će ključne kamatne stope ostati na niskim razinama, blizu nule, i da će nastaviti kupovati obveznice dok se ne poboljša situacija na tržištu rada i dok inflacija ne dosegne 2 posto.

To znači, kažu analitičari, da će Fed održavati visoku likvidnost na tržištima, uz nisku cijenu novca, sve dok gospodarstvo ne bude čvrsto na putu oporavka od koronakrize.

Čekalo se i da republikanci i demokrati u američkom Kongresu usuglase novi paket fiskalnih poticaja, vrijedan oko 900 milijardi dolara, o kojemu pregovaraju već mjesecima. Dogovor je u nedjelju navečer konačno i postignut.

Trgovce je ohrabrilo i izvješće američke vlade koje je pokazalo da su zalihe sirove nafte u prošlom tjednu pale za 3,1 milijun barela, više nego što su analitičari očekivali, što podržava nadu u jačanje potražnje.

"Američke zalihe pale su više nego što se očekivalo, a čini se i da će SAD nastaviti s monetarnim i fiskalnim poticajima, što je pritisnulo dolar i podiglo cijene većine sirovina", kazao je Edward Moya iz OANDA-e.

Jeftiniji dolar podržava cijene nafte

Cijene podupire i slabljenje američkog dolara, čija je vrijednost prema košarici najvažnijih svjetskih valuta pala na najnižu razinu u dvije i pol godine. Na taj je način nafta pojeftinila za kupce koji koriste druge valute.

No, Bjornar Tonhaugen iz tvrtke Rystad Energy upozorava da koronakriza još nije završena, unatoč valu optimizma koji su pokrenule vijesti o cjepivima.

“Čini se da je praznična sezona puno bolja nego što je većina trgovaca koji špekuliraju s rastom cijena mogla očekivati. No, pitanje je mogu li cijene nafte ostati na tako visokoj razini i zadržati dobitke, s obzirom na razorni utjecaj koronablokada na potražnju”, napominje Tonhaugen.

Tim više što se očekuje povećanje ponude nafte. Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici, na čelu s Rusijom, nedavno su dogovorili da će od siječnja povećati proizvodnju za 500.000 barela dnevno.

Uz to, posljednjih mjeseci raste proizvodnja u SAD-u. U petak je kompanija Baker Hughes izvijestila da je prošloga tjedna broj aktivnih naftnih i plinskih postrojenja povećan već 13. tjedan od posljednjih 14, i to za osam postrojenja, na ukupno 346, najvišu razinu od svibnja.

To je, doduše, i dalje znatno manji broj aktivnih postrojenja nego na početu godine, no otvaranje novih postrojenja pokazuje da proizvođačima odgovara rast cijena te da bi se trend povećanja proizvodnje mogao nastaviti.

Cijene ovise o tempu oporavka gospodarstava

U travnju su zbog koronakrize cijene nafte potonule na najniže razine u posljednjih 20-ak godina. No, kasnije su nadoknadile velik dio tih gubitaka, zahvaljujući golemim fiskalnim i monetarnim poticajnim mjerama u najvećim svjetskim gospodarstvima, što je potaknulo oporavak gospodarskih aktivnosti, a time i potražnje za naftom.

Daljnje kretanje cijena nafte ovisit će ponajviše o tome koliko će se brzo svjetsko gospodarstvo, a time i potražnja za naftom oporavljati od koronakrize.

Tagovi: nafta, barel nafte, Brent nafta, koronavirus, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima iznad 88 dolara budući da su ulagače zabrinuli posustajanje rasta američkog gospodarstva i naznake slabljenja potražnje za gorivom.
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
DOBRE BROJKE
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
ZAGREB - Ina - Industrija nafte u prvom je ovogodišnjem tromjesečju ostvarila 11,9 milijuna eura neto dobiti pripisive vlasnicima društva, nakon godinu dana ranije zabilježenog gubitka od 14,2 milijuna eura, pokazuju u četvrtak objavljeni financijski rezultati te kompanije, a predsjednica Uprave Zsuzsanna Ortutay navodi kako se očekuje da će iduća tromjesečja dodatno ojačati Inine rezultate.
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE