GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte porasle prema 106 dolara, u fokusu tijesna opskrba

Cijene nafte porasle prema 106 dolara, u fokusu tijesna opskrba
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.07.2022 / 16:45
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene nafte porasle su u petak na međunarodnim tržištima prema 106 dolara budući da je tijesna opskrba potisnula u drugi plan strah od recesije koja bi razorila potražnju.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 1,17 dolara nego na jučerašnjem zatvaranju i iznosila je 105,82 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 1,37 dolara višoj cijeni, od 104,10 dolara.

Trgovce su ovog tjedna zaokupile naznake slabljenja aktivnosti nakon što su središnje banke vodećih gospodarstava odlučile podići troškove zaduživanja kako bi obuzdale inflaciju. Slabljenje gospodarstva znači i slabiju potražnju za energentima.

Zabrinjava ih i testiranje građana na covid 19 u Šangaju budući da Kina provodi politiku nulte tolerancije na širenje zaraze pa bi mogla ponovo uvesti lockdown, što bi također pogodilo potrošnju.

Nakon podneva ohrabrio ih je ipak podatak da su američki poslodavci u lipnju neto otvorili gotovo isti broj radnih mjesta kao i u svibnju. Očekivalo se da će tempo zapošljavanja popustiti.

Potporu cijenama pruža i tijesna opskrba zbog zapadnih sankcija Rusiji.

Članice Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici ustraju istodobno u tek skromnom povećanju proizvodnje, a neke ne uspijevaju realizirati ni dodijeljene im kvote.

"Ekonomske nevolje možda su uzdrmale cijene nafte u ovom tjednu, ali tržište i dalje signalizira da je spremno podizati cijene, zato što su veće šanse da će problem tijesne opskrbe biti još gori nego da će biti ublažen", objašnjava Stephen Brennock iz brokerske kuće PVM.

Stephen Innes iz SPI Asset Managementa upozorava pak da će stanje u gospodarstvu postaviti granice uzlaznom trendu.

"Budući da s podizanjem kamatnih stopa nije gotovo i da je SAD vjerojatno u tehničkoj recesiji, ambicije tržišta s podizanjem cijena možda su prilično ograničene", nagađa.

Zbog praznika u muslimanskom svijetu OPEC ni danas nije objavio cijenu barela referentne košarice nafte svojih članica. U srijedu stajao je 114,3 dolara.

Tagovi: nafta, cijene nafte, Brent nafta, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima iznad 88 dolara budući da su ulagače zabrinuli posustajanje rasta američkog gospodarstva i naznake slabljenja potražnje za gorivom.
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
DOBRE BROJKE
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
ZAGREB - Ina - Industrija nafte u prvom je ovogodišnjem tromjesečju ostvarila 11,9 milijuna eura neto dobiti pripisive vlasnicima društva, nakon godinu dana ranije zabilježenog gubitka od 14,2 milijuna eura, pokazuju u četvrtak objavljeni financijski rezultati te kompanije, a predsjednica Uprave Zsuzsanna Ortutay navodi kako se očekuje da će iduća tromjesečja dodatno ojačati Inine rezultate.
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE