GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte pale prema 58 dolara, epidemija ponovo stvara neizvjesnost

Cijene nafte pale prema 58 dolara, epidemija ponovo stvara neizvjesnost
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 21.02.2020 / 16:41
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene nafte pale su u petak na međunarodnim tržištima prema 58 dolara zbog opetovanog povećanja broja novozaraženih koronavirusom u Kini i zabrinutosti za gospodarstvo i potražnju u Aziji nakon slabih makroekonomskih podataka.

Na londonskom je tržištu cijena barela pala 1,06 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 58,25 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 84 centa nižoj cijeni, od 53,04 dolara.

Trgovce je danas zabrinuo podatak kineskih vlasti da je u zatvorima koronavirusom zaraženo gotovo 500 ljudi, od čega gotovo polovina izvan pokrajine Hubei.

Južna Koreja izvijestila je o 100 novih slučajeva zaraze, dvostruko više u odnosu na ukupan dosadašnji broj.

Epidemija je prouzročila i nagli pad aktivnosti u japanskoj industriji u veljači, najveći u sedam godina.

Paralelno se čini da se vodećim proizvođačima ne žuri dodatno ograničiti opskrbu, unatoč očekivanom padu potražnje zbog epidemije.


Ruski ministar energetike Alexander Novak kazao je jučer da su globalni proizvođači zaključili da ne bi više imalo smisla da se Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici okupljaju prije planiranog redovnog sastanka u idućem mjesecu.

Trenutno OPEC+ smanjuje opskrbu za 1,7 milijuna barela dnevno a tehnički je odbor preporučio da bi se trebala smanjiti za dodatnih 600 tisuća barela zbog pada potražnje povezanog s epidemijom.

Pozornost se sada okreće sastanku financijskih dužnosnika 20 vodećih razvijenih i gospodarstava u nastajanju G20 koji će ovog vikenda u Saudijskoj Arabiji raspravljati o rizicima po globalno gospodarstvo.

Odvojeno je OPEC jutros na svojim internetskim stranicama objavio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u četvrtak iznosila 58,94 dolara, što znači da je bila 59 centi viša nego prethodnog dana trgovanja.

Tagovi: nafta, cijene nafte, barel nafte, Brent nafta, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
KRŠENJE SANKCIJA
Kina zaobilazi sankcije i kupuje goleme količine nafte od Irana i Rusije
ANALIZA - Prihodi od nafte slamka su spasa za iransko i rusko gospodarstvo, ali zapadne sankcije ugrozile su sposobnost obje zemlje da isporučuju naftu i primaju uplate. Kao odgovor, Iran i Rusija su preusmjerili isporuke nafte u Kinu - najvećeg svjetskog uvoznika sirove nafte.
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
ENERGENTI
Plin i struja u Njemačkoj u drugoj polovini 2023. puno skuplji nego prije rata
BERLIN - Računi za plin i struju za kućanstva u Njemačkoj bili su u drugoj polovini 2023. godine znatno viši nego prije rata u Ukrajini, unatoč padu cijena u odnosu na prvu polovinu godine, pokazali su podaci ureda za statistiku.
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
GORIVO
Rusija povećava uvoz benzina iz Bjelorusije
MOSKVA - Rusija je u ožujku povećala uvoz benzina iz susjedne Bjelorusije kako bi se uhvatila u koštac s rizikom nestašica na domaćem tržištu zbog neplaniranih popravaka u ruskim rafinerijama nakon napada dronovima, izvijestio je Reuters pozivajući se na četiri industrijska i trgovačka izvora.
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
DIVIDENDA
NO Ine: Dividenda 24 eura po dionici
ZAGREB - Nadzorni odbor Ine je na sjednici održanoj u srijedu dao suglasnost na prijedlog uprave o isplati dividenda od 24 eura po dionici iz dijela neto dobiti iz 2023. te iz zadržane dobiti iz 2022. godine, pri čemu je ukupan iznos za isplatu dividende 240 milijuna eura.
Cijene nafte iznad 86 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte iznad 86 dolara
ZAGREB - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima na 86 dolara budući da je ulagače zatekao rast zaliha u SAD-u, a uteg su im bile i naznake da vodeći proizvođači ne planiraju dodatno smanjivati opskrbu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE