GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte pale prema 56 dolara zbog zabrinutosti za potražnju uslijed širenja koronavirusa

Cijene nafte pale prema 56 dolara zbog zabrinutosti za potražnju uslijed širenja koronavirusa
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 24.02.2020 / 16:51
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene nafte potonule su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima prema 56 dolara budući da je naglo širenje koronavirusa izvan Kine zabrinulo ulagače zbog mogućeg utjecaja na naftnu potražnju.

Na londonskom je tržištu cijena barela pala 2,35 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 56,16 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 2,05 dolara nižoj cijeni, od 51,33 dolara.

Trgovci zabrinuto prate širenje koronavirusa, iskazano u većem broju smrtnih slučajeva u Iranu, Italiji i Južnoj Koreji.


Četvrti po veličini grad u Južnoj Koreji Daegu sve je izoliraniji zbog naglog povećanja broja zaraženih. Seul je izvijestio o sedmom smrtnom slučaju, podigavši na najvišu razinu izvanredno stanje zbog zarazne bolesti.

Italija je tokom dana izvijestila o sedam smrtnih slučajeva i 150 zaraženih. Iran je zabilježio 61 slučaj zaraze i 12 smrtnih slučajeva, što je potaknulo Afganistan, Irak, Kuvajt, Saudijsku Arabiju i Tursku da ograniče putovanja i doseljavanje iz te zemlje.

"Razvoj događaja proteklog vikenda snažno nas je podsjetio da je koronavirus trenutno nezaustavljiva sila", zaključio je Tamas Varga iz PVM-a.

"Ne bismo trebali podcjenjivati ?poremećaje u gospodarstvu, budući da bi moćni virus mogao prouzročiti ogroman pad poslovnih aktivnosti u cijelom svijetu, i to do sada neviđenih razmjera", upozorava Stephen Innes iz AxiCorpa.

Kineski predsjednik Xi Jinping kazao je u nedjelju da će najveći svjetski potrošač energenata prilagoditi politiku kako bi ublažio utjecaj epidemije na ekonomiju.

Analitičari američke investicijske banke Goldman Sachs smatraju da će cijene sirovina zahvaljujući kineskim poticajnim mjerama ponovo krenuti uzlaznom putanjom, ali tek nakon mogućeg naglog pada.

"Zbog obećanih poticaja tržišta sirovina reagiraju poput tržišta dionica, što stvara rizik oštre korekcije", napominju u bilješci klijentima.

Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) jutros na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena barela referentne košarice nafte njezinih članica u petak iznosila 58,17 dolara, što znači da je bila 77 centi niža nego prethodnog dana trgovanja.

Tagovi: nafta, barel nafte, Brent nafta, koronavirus, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte pale nakon iranskih poruka
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale nakon iranskih poruka
LONDON - Cijene nafte pale su u petak na međunarodnim tržištima prema 86 dolara budući da su ulagače umirile poruke Irana nakon incidenta sa "sumnjivim" dronovima, prigušivši strahovanja od eskalacije izraelsko-iranskog sukoba.
Bajatović: Gas za privredu od 1. maja jeftiniji za 15%
GAS
Bajatović: Gas za privredu od 1. maja jeftiniji za 15%
BEOGRAD - Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović najavio je danas da će gas za privredu, odnosno industrijske potrošače, od 1. maja biti jeftiniji za oko 15 odsto, ali i naveo da se cena za domaćinstva neće menjati.
Dioničarima Petrola ove godine dividenda od 1,80 eura
DIVIDENDA
Dioničarima Petrola ove godine dividenda od 1,80 eura
LJUBLJANA - Uprava i nadzorni odbor Petrola predlažu skupštini da se za isplatu prošlogodišnje dividende izdvoji 1,80 eura bruto po dionici, što je 30 centi više od dividende za 2022.
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
REAKCIJE
Nafta skočila za 3%, zlato dosegnulo rekord nakon što je Izrael započeo napad na Iran
NEW YORK - Cijene nafte skočile su u petak više od 3% nakon što je Izrael izveo napad na Iran, što je izazvalo strahove od širenja rata na Bliskom istoku.
Nafta i dalje iznad 87 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Nafta i dalje iznad 87 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima iznad 87 dolara budući da su nove američke sankcije Iranu i Venezueli neutralizirale stišane napetosti na Bliskom istoku i naznake posustajanja potražnje.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE