Kad se vidjelo da su skladišta puna, cijene su se gotovo vratile na prijašnje razine.
Jučer su u nizozemskom čvorištu TTF sklopljeni terminski ugovori za megavat sat prirodnog plina za nešto više od 37 eura. Tržište se stoga brzo prilagodilo novonastaloj situaciji, kada je opskrba ruskim plinom znatno smanjena, ali ne i potpuno zaustavljena, jer će on (iz Zapadnog Sibira plinovodom u Ukrajini) nastaviti stizati u središte zemlje sve do krajem godine u sklopu petogodišnjeg sporazuma s Gazprom Europe. Zalihe su dovoljne, prema podacima Europske komisije kapacitet skladišta prirodnog plina u kolovozu je dosegao 90 posto, čime je Europska unija taj cilj ostvarila deset tjedana prije roka.
"Zalihe se stalno obnavljaju, što znači da cijene prirodnog plina neće skočiti zbog slabe ponude. Prema EIA-i, Europljani su također značajno smanjili potrošnju prirodnog plina, što je nedvojbeno rezultat zelene tranzicije i prekida opskrbe ruskim plinom i iz toga proizašle visoke cijene Prema podacima Eurostata, smanjili smo potrošnju prirodnog plina za nešto manje od 15 posto u razdoblju 2017.-2021 vrijeme“, rekao je za RTV Slovenije Matej Krajnik, voditelj portfelja u Generali Investmentsu.
O aktualnoj situaciji na tržištu prirodnog plina razgovarali smo i s Tilnom Šarlahom iz Acexa.
"Cijene terminskih ugovora na tržištu TTF-a od prošlog su tjedna blago porasle, čemu je pridonijela neizvjesnost opskrbe plinom zbog eskalacije rata na Bliskom istoku i sukoba koji traju duž rusko-ukrajinske granice. Kratkoročno, možemo dodati faktor prognoze hladnijeg vremena ovih dana i predviđeni dio održavanja norveških plinskih platformi Općenito, glavni čimbenici rizika odavno su uračunati u cijenu i tržište prirodnog plina je dobro opskrbljeno uoči nadolazećeg. Europska skladišta plina trenutno su puna 93 posto, u odnosu na 58 posto na kraju prošle zime, u svim razumnim scenarijima bit će dovoljno prirodnog plina.
"Također je važno dodati da se Ukrajina, prema javno dostupnim informacijama, povukla iz pregovora o transportu azerbajdžanskog plina u Europu kao privremenu mjeru nakon završetka petogodišnjeg sporazuma s Gazpromom. Ipak, tržišta će ostati obratiti pozornost na to traju li još uvijek pregovori s Azerbajdžanom o isporuci plina u Europu sljedeće godine - to bi mogao biti vrlo povoljan faktor za cijene plina u EU u budućnosti. Cijene za krajnje kupce u potpunosti ovise o dobavljačima, kao svaki ima svoju vlastitu strategiju terminskih ugovora i upravljanja portfeljem. Cijene bi, naravno, trebale pratiti kretanje na europskim čvorištima i terminskim ugovorima, koji padaju u nadolazećim godinama. na 33 EUR/MWh, dok je 2026. godina već na 28 EUR/MWh na TTF burzi.”