Na londonskom je tržištu cijena barela Brenta porasla za 37 centi u odnosu na zatvaranje u petak, na 65,22 dolara. Na američkom je tržištu barel poskupio za 24 centa, na 59,73 dolara.
Dva velika naftna polja na jugozapadu Libije započela su gasiti proizvodnju u nedjelju nakon što su snage vjerne Khalifu Haftaru zatvorile cjevovod, potencijalno smanjujući nacionalnu proizvodnju na tek djelić uobičajene, priopćila je Nacionalna naftna korporacija (NOC).
Rast cijena nafte, nakratko zabilježen u ranijem trgovanju, splasnuo je nakon što su neki analitičari i trgovci rekli da bi poremećaje u libijskoj opskrbi mogli nadoknaditi drugi proizvođači, čime bi se ograničio utjecaj na globalno tržište.
„Tržište nafte i dalje je dobro opskrbljeno obilnim zalihama i zdravim rezervnim kapacitetima. Drugim riječima, utjecaj na rast cijena mogao bi se pokazati kratkotrajnim”, rekao je naftni trgovac PVM-a Stephen Brennock.
Ako se libijski izvoz zaustavi na neko duže razdoblje, spremnici će se napuniti za nekoliko dana, a proizvodnja će usporiti na 72 tisuće barela dnevno, rekao je glasnogovornik NOC-a. Libija je u zadnje vrijeme proizvodila oko 1,2 milijuna barela dnevno.
„Dugotrajni poremećaj u Libiji bio bi dovoljan da globalno tržište nafte umjesto viška počne bilježiti manjak u prvom kvartalu 2020. godine ”, rekao je analitičar ING-a Warren Patterson.
Strane sile u nedjelju su se složile na summitu u Berlinu da podrže krhko primirje u Libiji, koja je u kaosu od pada Moamera Gadafija 2011. godine.
Odvojeno je OPEC jutros objavio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u petak iznosila 65,58 dolara dolara, što znači da je pala za četiri centa u odnosu na prethodni trgovinski dan.
Za Indiju je prognoza rasta za 2020. oštro snižena, i to za 1,2 postotna boda u odnosu na listopadsku, na 5,8 posto, i ujedno je najizraženije snižena MMF-ova prognoza rasta za neko tržište u nastajanju, a razlog je kriza kredita u toj zemlji. Očekuje se da će monetarni i fiskalni poticaji ponovno podići stopu rasta indijskog gospodarstva na 6,5 posto u 2021., premda je i ta stopa u odnosu na listopadsku procjenu snižena za 0,9 postotnih bodova.
I drugim tržištima u nastajanju također su snižene procjene rasta, uključujući Čileu, koji je pogođen društvenim nemirima, te Meksiku kojem je prognoza rasta tako snižena na svega jedan posto u 2020., s 1,3 posto projiciranih u listopadskim prognozama.
Premda su rizici daljnjeg slabljenja ublaženi nakon postizanja američko-kineskog trgovinskog dogovora, i dalje su značajni, napominju u MMF-u.
"Sve veće geopolitičke napetosti, ponajprije između SAD-a i Irana, mogle bi poremetiti globalne isporuke nafte, pogoršati ozračje i oslabiti ionako slabašne investicije kompanija", ističe MMF
"Štoviše, intenziviranje društvenih nemira u mnogim zemljama – odražavajući u nekim slučajevima, opadanje povjerenja u etablirane institucije i nedostatnu zastupljenost u upravljačkim strukturama – moglo bi poremetiti aktivnost, otežati reformska nastojanja i narušiti ozračje, pritišćući rast na niže razine od projiciranih".