GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Boštjančič: Slovenija je sposobna financirati projekt drugog bloka Krškog

Boštjančič: Slovenija je sposobna financirati projekt drugog bloka Krškog
PORUKE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 21.10.2024 / 12:23
Autor: SEEbiz
LJUBLJANA - Prema riječima ministra financija Klemena Boštjančiča, Slovenija je financijski sposobna realizirati projekt u slučaju odluke o izgradnji drugog bloka NE Krško (NEK 2). To bi se moglo financirati dijelom vlastitim kapitalom, a dijelom dugom. U ovom slučaju bit će potrebno jasno definirati pravila.

Kako je istaknuo Boštjančič na drugoj tribini u organizaciji Ministarstva zaštite okoliša, klime i energetike, financijsku konstrukciju izgradnje drugog bloka nuklearne elektrane Krško (NEK 2) morat će pripremiti na najvišoj razini. uz suradnju stručnjaka i međunarodnih institucija, te odnose između većinskih i manjinskih partnera u temeljnom kapitalu.

Boštjančiču je najpogodnija ideja javno-privatno partnerstvo (tzv. narodne obveznice), prema kojem bi se država zadužila na tržištu i projektu dala potrebna sredstva za izgradnju NEK 2. Odnos treba precizno definirati kako bi se izbjegla naknadna loša volja, a u tom slučaju država ne bi smjela ponuditi niže kamate od onih po kojima se zadužuje.

Boštjančič nije želio prognozirati visinu kamatne stope s obzirom na već poznate pretpostavke oko financiranja duga, ali je istaknuo da je projekt kao takav zanimljiv, te su o njemu već vođeni razgovori s investicijskim bankama koje su vrlo zainteresirane. u suradnji.

"Slovenija može osigurati potreban obujam financiranja duga bez pogoršanja stanja na međunarodnim tržištima duga", istaknuo je ministar financija.

Pritom je istaknuo nužnost uspostave primjerenog, učinkovitog sustava upravljanja projektnom tvrtkom na način koji će osigurati marljivost, odgovornost, transparentnost, ekonomičnost i poštenje te ograničiti rizike od korupcije.

O realizaciji projekta Jek 2 građani će se izjasniti na savjetodavnom referendumu koji će se održati 24. studenog. Referendumska kampanja počinje u petak, a među njima će vjerojatno biti i pitanje iznimnog obima ulaganja u novu nuklearnu elektranu - prema iskustvima iz inozemstva često premašuje procijenjenu vrijednost - te dilema može li si to Slovenija priuštiti. glavni u kampanji pred referendum. Prema posljednjim podacima, ukupna cijena izgradnje NEK 2, bez troškova financiranja, procjenjuje se između 9,6 i 15,4 milijarde eura.

Tagovi: Boštjančič, krško ,slovenija
PROČITAJ I OVO
Studija: Širenje njemačke elektroenergetske mreže moglo bi stajati 651 milijardu eura
TROŠKOVI
Studija: Širenje njemačke elektroenergetske mreže moglo bi stajati 651 milijardu eura
BERLIN - Prema novoj ekonomskoj studiji objavljenoj u četvrtak, ambiciozni planovi za proširenje njemačke električne mreže u sklopu prelaska na obnovljivu energiju mogli bi stajati 651 milijardu eura (685 milijardi dolara) do 2045. godine.
Članice OPEC+ odgađaju povećanje proizvodnje nafte do travnja
NAFTNO TRŽIŠTE
Članice OPEC+ odgađaju povećanje proizvodnje nafte do travnja
LONDON - Osam članica saveza proizvođača nafte OPEC+ odgodit će planove za ukidanje dobrovoljnog smanjenja proizvodnje od 2,2 milijuna barela po danu do travnja 2025., usred mlakih izgleda za globalnu potražnju, rekla su dva delegatska izvora za CNBC u četvrtak.
Cijene nafte bez većih promjena uoči sastanka OPEC+
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte bez većih promjena uoči sastanka OPEC+
LONDON - Cijene nafte nisu se značajno promijenile nakon središnjih padova današnjeg azijskog trgovanja.
Europa na rubu nove plinske krize
PLIN
Europa na rubu nove plinske krize
BERLIN - Rastuće cijene plina i vjerojatan istek ključnog ugovora o plinovodu koji prolazi kroz Ukrajinu izazvali su zabrinutost da je Europa na rubu još jedne energetske krize.
Američki pritisak: Zakon o južnoj interkonekciji do kraja mjeseca?
NA MIŠIĆE
Američki pritisak: Zakon o južnoj interkonekciji do kraja mjeseca?
SARAJEVO - Najkasnije do kraja mjeseca Parlament FBiH bi trebao usvojiti zakon o južnoj plinskoj interkonekciji.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE