GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Amerikanci uveli sankcije Naftnoj industriji Srbije

Amerikanci uveli sankcije Naftnoj industriji Srbije
SANKCIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.01.2025 / 17:01
Autor: SEEbiz
BEOGRAD - Ured za kontrolu inozemne imovine (OFAC) pri Ministarstvu financija SAD-a objavio je ažuriranu Izvršnu naredbu 14024 koja se odnosi na energetski sektor Ruske Federacije, u kojoj se navodi da je Naftna industrija Srbije u opasnosti od sekundarnih sankcija ako obavlja transakcije s ruskim Gazpromnjeftom, koji je njegov većinski vlasnik.

U dokumentu se navodi da Naftnoj industriji Srbije AD Novi Sad prijete sekundarne sankcije.

Dokument se poziva na Odjeljak 11 Izvršne naredbe 14024, koji dopušta nametanje sankcija stranim financijskim institucijama (FFI) koje su sudjelovale u određenim transakcijama povezanim s vojno-industrijskom bazom Rusije, uključujući sve osobe čija su imovina i udjeli u imovini blokirani pod Izvršna naredba 14024.

Konkretno, odjeljak 11 Izvršne naredbe 14024 predviđa sankcije protiv FFI-a koji:

- Proveli ili omogućili značajnu transakciju ili transakcije za ili u ime bilo koje osobe određene prema Izvršnoj naredbi 14024 za djelovanje ili rad u tehnološkom, obrambenom i srodnom sektoru materijala, građevinarstvu, zrakoplovnom ili proizvodnom sektoru gospodarstva Ruske Federacije, ili drugi sektori koji, prema procjeni ministra financija, uz konzultacije s ministrom vanjskih poslova, podržavaju vojno-industrijsku bazu Rusije;

- ili proveli ili omogućili značajnu transakciju ili transakcije, ili pružili bilo koju uslugu, koja uključuje vojno-industrijsku bazu Rusije, uključujući prodaju, opskrbu ili prijenos, izravno ili neizravno, Ruskoj Federaciji, bilo kojeg predmeta ili klase predmeta koji tajnik financija, uz konzultacije s ministrom vanjskih poslova i ministrom trgovine, može odrediti.

NIS-u su praktički zabranjene transakcije s većinskim vlasnikom

Mjere OFAC-a odnose se na dužničke, vlasničke ili derivativne transakcije koje uključuju Gazpromneft, Surgutneftegas i određene dodatne subjekte koji su blokirani 10. siječnja 2025."

NIS od danas nosi visok rizik od sekundarnih sankcija zbog povezanosti s ruskim Gazpromneftom, koji je pod američkim sankcijama.

Naime, nova pravila i sankcije odnose se na strane financijske institucije koje surađuju sa sektorima povezanim s vojno-industrijskom bazom Rusije ili s osobama koje su već pod sankcijama, a Gazpromneft to jest.

Ako NIS ili njegovi partneri sudjeluju u takvim transakcijama, to bi mogao biti razlog za izricanje sankcija. Budući da je Gazpromneft većinski vlasnik NIS-a, domaća tvrtka je u velikom riziku od uvođenja sekundarnih sankcija Washingtona.

Tagovi: #naftna industrija srbije,  #sankcije,  #gazprom
PROČITAJ I OVO
Vlasti RS-a otkupljuju kompaniju ruskog oligarha
POTEZI
Vlasti RS-a otkupljuju kompaniju ruskog oligarha

BANJA LUKA - Vlasti Republike Srpske odlučile su kupiti kompaniju "Comsar Energy" u vlasništvu ruskog oligarha Rašida Serdarova, koja je eksploatirala ugljen iz rudnika u mjestu Ugljevik. Time nastoje osigurati nastavak rada tamošnje termoelektrane.

Trumpove prijetnje carinama spuštaju cijene nafte
NAFTNO TRŽIŠTE
Trumpove prijetnje carinama spuštaju cijene nafte
LONDON - Cijene nafte pale su u današnjem azijskom trgovanju, produživši gubitke od ovog tjedna.
Cijene nafte bez većih promjena
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte bez većih promjena
LONDON - Cijene nafte su se malo promijenile u današnjem azijskom trgovanju.
United Group investira 120 milijuna eura u proizvodnju vlastite obnovljive energije
INVESTICIJE
United Group investira 120 milijuna eura u proizvodnju vlastite obnovljive energije
SOFIJA – United Group, vodeći telekomunikacijski i medijski operator u jugoistočnoj Europi, napravio je veliki iskorak u proizvodnju zelene energije, s početnom investicijom od 120 milijuna eura u Bugarskoj.
Potrošnja plina ove godine iznad rekordne 2024.
ENERGENTI
Potrošnja plina ove godine iznad rekordne 2024.
LONDON - Potrošnja plina u svijetu dosegnula je u 2024. novu rekordnu razinu, a trebala bi porasti i u 2025., uz tijesnu ponudu pod pritiskom punjenja skladišta u Europi, upozorila je u utorak Međunarodna agencija za energetiku (IEA).
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE