GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Zalihe industrijskih proizvoda pale dva posto na godišnjoj razini

Zalihe industrijskih proizvoda pale dva posto na godišnjoj razini
PAD
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.09.2022 / 07:13
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda bile su na kraju srpnja za 1,7 posto manje nego u lipnju, a na godišnjoj su razini, prema srpnju lani, pale za jedan posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG), na mjesečnoj razni su najviše pale zalihe kapitalnih proizvoda, za 5,8 posto. Zalihe netrajnih proizvoda za široku potrošnju su pale za 4,2 posto, a trajnih proizvoda za široku potrošnju za 2,7 posto.

Istodobno su zalihe energije porasle za 3,1 posto, a intermedijarnih proizvoda za 0,7 posto.

Na godišnjoj su razini najviše također pale zalihe kapitalnih proizvoda, za 13,2 posto. Zalihe netrajnih proizvoda za široku potrošnju su smanjene osam posto, a trajnih proizvoda za široku potrošnju 4,8 posto.

Zalihe energije istodobno su porasle za 25,2 posto, a intermedijarnih proizvoda za 5,1 posto.


Statistika prema područjima nacionalne klasifikacije djelatnosti (NKD) pokazuje da su na mjesečnoj razini zalihe u prerađivačkoj industriji pale za 1,9 posto, dok su u rudarstvu i vađenju povećane za 0,5 posto.


U sklopu prerađivačke industrije najveći pad zaliha na mjesečnoj razini statistika registrira u proizvodnji duhanskih proizvoda, za 28,9 posto, u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 20,8 posto te u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 13,1 posto.

Istodobno su najviše povećane zalihe u ostaloj prerađivačkoj industriji, za 11,8 posto te u proizvodnji ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda, za 5,4 posto.

Na godišnjoj su razini zalihe u prerađivačkoj industriji pale za 0,7 posto, a u rudarstvu i vađenju za 3,7 posto.

Statistika u sklopu prerađivačke industrije najveći pad zaliha bilježi u proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 83,4 posto, proizvodnji strojeva i uređaja za 44,2 posto, proizvodnji kemikalija i kemijskih proizvoda za 18,8 posto, proizvodnji pića, za 14 posto, proizvodnji kože i srodnih proizvoda i proizvodnji osnovnih farmaceutskih proizvoda i farmaceutskih pripravaka za po 12 posto itd.

Najviše su porasle zalihe u ostaloj prerađivačkoj industriji, za 65,6 posto, proizvodnji računala te elektroničkih i optičkih proizvoda, za 51,5 posto, proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, za 43,4 posto, proizvodnji metala, za 37,3 posto, proizvodnji električne opreme, za 29,8 posto, proizvodnji duhanskih proizvoda, za 29,4 posto itd.

Tagovi: Zalihe industrijskih proizvoda, hrvatska industrija
PROČITAJ I OVO
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ZADUŽENOST
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ANALIZA - Prema posljednjim podacima Hrvatske narodne banke, bruto inozemni dug iznosio je na kraju studenog 64,58 mlrd. eura, što je povećanje za 1,0% ili 0,6 mlrd. eura na mjesečnoj razini odnosno za 14,9 mlrd. eura na godišnjoj razini (+30%) te za 14,7 mlrd. eura ili 29,5% u odnosu na kraj 2022.
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
SIGNALI
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
ZAGREB - Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana su u ožujku, odražavajući val optimizma u industriji, pokazalo je u srijedu mjesečno istraživanje Europske komisije.
Ekonomski instituti značajno smanjili prognozu rasta njemačkog gospodarstva
SNIŽENE PROGNOZE
Ekonomski instituti značajno smanjili prognozu rasta njemačkog gospodarstva
BERLIN - Njemački bruto domaći proizvod (BDP) ove će godine porasti za samo 0,1 posto, najnovija je prognoza vodećih njemačkih ekonomskih instituta.
AFP se raspisao o sve većem broju stranih radnika u Hrvatskoj
TRŽIŠTE RADA
AFP se raspisao o sve većem broju stranih radnika u Hrvatskoj
ZAGREB - Durga Phuyal se nadala da će početi novi život kad je sletjela u Hrvatsku, ali nepalska migrantica suočila se s teškom borbom da se prilagodi, piše u srijedu francuska novinska agencija Afp.
NBS: MMF pozitivno o makroekonomskim rezultatima Srbije
ARANŽMAN
NBS: MMF pozitivno o makroekonomskim rezultatima Srbije
BEOGRAD - Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) je na kraju posete povodom trećeg razmatranja rezultata sprovođenja dogovorenog ekonomskog programa u okviru stendbaj aranžmana ocenila da su dobri makroekonimski pokazatelji Srbije, saopštila je danas Narodna banka Srbije (NBS).
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE