GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Zabrane putovanja u inozemstvo pomažu ruskoj ekonomiji

Zabrane putovanja u inozemstvo pomažu ruskoj ekonomiji
EFEKTI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 23.10.2020 / 10:03
Autor: SEEbiz / H
MOSKVA - Rusko gospodarstvo moglo bi ove godine profitirati za čak 30 milijardi dolara, jer su građani zbog restriktivnih mjera u pandemiji više trošili rublje u Rusiji nego na putovanjima u inozemstvu, procjenjuju ekonomisti.

Takve procjene među rijetkim su dobrim vijestima za rusko gospodarstvo, pogođeno niskim cijenama nafte na svjetskom tržištu i lockdownom zbog pandemije. Deficit u proračunu u prvih devet ovogodišnjih mjeseci dosegnuo je oko 23 milijarde dolara.

Poput mnogih drugih zemalja, i Rusija ove godine bilježi manji broj dolazaka stranih gostiju. Istodobno je puno manje Rusa nego inače putovalo u inozemstvo budući da je vlada u ožujku zatvorila granice. U određenim razdobljima pad je iznosio i do 80 posto.

Uz pretpostavku da će ograničenja putovanja ostati na snazi, Rusija bi u 2020. mogla uštedjeti procijenjenih 30 milijardi dolara zbog zaustavljanja međunarodnog turizma, rekla je Sofia Donec, glavna ekonomistica u tvrtki Renaissance Capital.

"Osjetljivo je pitanje na što su ruski građani potrošili novac koji nisu odvojili za putovanja", dodala je.

U svakom slučaju, manji uvoz znači snažniji rubalj istaknula je.

Dmitrij Dolgin, glavni ekonomist za Rusiju u banci ING, ruske uštede procjenjuje u visini 37 milijardi dolara, a budući da će zbog pada broja stranih gostiju Rusija izgubiti 17 milijardi dolara, maksimalni neto pozitivan efekt zatvaranja granica iznosit će 20 milijardi dolara.

Štednja i odmor blizu kuće

Mnogi su Rusi možda odlučili štedjeti a ne trošiti na domaća putovanja, nagađa Dolgin.

Marina Lisicina, glavna računovotkinja u maloj građevinskoj tvrtki, rekla je da je stavila sa strane 100.000 rubalja (oko 1.300 dolara) za ljetni odmor s kćeri u Turskoj, po principu „sve uključeno u cijenu”. Na kraju je novac utrošila na renoviranje stana, ljetni odmor i sunčanje u vikendici.

"Ovo je naše prvo ljeto bez mora, no zdravlje je daleko važnije. Zdravi razum mora prevladati takve želje”, rekla je.

U kolovozu je svega 440.000 Rusa posjetilo Tursku, jednu od top destinacija za odmor prije pandemije, ili 60 posto manje nego u istom razdoblju godine ranije, pokazuju podaci turskog ministarstva za kulturu i turizam. U srpnju i kolovozu pad je iznosio čak gotovo 80 posto.

Odljev novca povezan s putovanjima pao je za 89 posto, u sklopu 52-postotnog pada uvoza usluga u trećem kvartalu na godišnjoj razini, objavila je prošli tjedan središnja banka. Oporavak će, kažu, biti spor zbog kontinuranog ograničavanja putovanja u inozemstvo.

Rusija je ponovno uspostavila letove prema nekim zemljama, uključujući Tursku i Britaniju, no službeno tek od kolovoza.

Potrošnju bi dodatno mogli pritisnuti smanjeni prihodi zbog pandemije, a strah od gubitka posla i nove mjere zatvaranja nagnali su Ruse na veću štednju, rekao je Vladimir Tikhomirov, glavni ekonomist u BCS Global Marketsu.

"U konačnici, efekt od štednje na turizmu vjerojatno neće biti tako značajan”, dodaje.

Rusko gospodarstvo u drugom se tromjesečju smanjilo za osam posto, a očekuje se da će u cijeloj 2020. pasti oko četiri posto.

Tagovi: ruska ekonomija, Sofia Donec, Renaissance Capital, Rusija, koronakriza, koronavirus u Rusiji, Elvira Nabjulina
PROČITAJ I OVO
Raspoloženje potrošača u SAD-u u ožujku je dostiglo najvišu razinu u tri godine
SIGNALI
Raspoloženje potrošača u SAD-u u ožujku je dostiglo najvišu razinu u tri godine
WASHINGTON - Raspoloženje američkih potrošača o gospodarskom stanju u zemlji porastao je u ožujku na najvišu razinu u posljednje tri godine, prema podacima Sveučilišta u Michiganu, čiji je indeks porastao sa 76,9 u travnju na 79,4 boda.
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
TRGOVINA NA MALO
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
LJUBLJANA - U veljači je realni prihod od prodaje u trgovini na malo ponovno smanjen i na mjesečnoj i na godišnjoj razini. U trgovini motornim vozilima bila je niža u mjesečnoj, a viša u godišnjoj usporedbi, objavio je danas Državni zavod za statistiku.
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ZADUŽENOST
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ANALIZA - Prema posljednjim podacima Hrvatske narodne banke, bruto inozemni dug iznosio je na kraju studenog 64,58 mlrd. eura, što je povećanje za 1,0% ili 0,6 mlrd. eura na mjesečnoj razini odnosno za 14,9 mlrd. eura na godišnjoj razini (+30%) te za 14,7 mlrd. eura ili 29,5% u odnosu na kraj 2022.
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
SIGNALI
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
ZAGREB - Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana su u ožujku, odražavajući val optimizma u industriji, pokazalo je u srijedu mjesečno istraživanje Europske komisije.
Ekonomski instituti značajno smanjili prognozu rasta njemačkog gospodarstva
SNIŽENE PROGNOZE
Ekonomski instituti značajno smanjili prognozu rasta njemačkog gospodarstva
BERLIN - Njemački bruto domaći proizvod (BDP) ove će godine porasti za samo 0,1 posto, najnovija je prognoza vodećih njemačkih ekonomskih instituta.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE