GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Svjetska banka priznala: Brojne države prevarile indeks lakoće poslovanja

Svjetska banka priznala: Brojne države prevarile indeks lakoće poslovanja
SMIJEŠNO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 02.09.2020 / 10:50
Autor: SEEbiz
WASHINGTON - Prema indeksu lakoće poslovanja Svjetske banke, neke su zemlje postigle ogroman napredak posljednjih godina. Sada se sumnja da su podaci bili netočni.

Prema indeksu lakoće poslovanja Svjetske banke, koji Svjetska banka izračunava za praćenje regulacije poslovnog okruženja i zaštitu vlasničkih prava, zemlje poput Rusije, Azerbejdžana, Kenije i Uzbekistana naglo su porasle u posljednjim izvješćima. Potonji su poboljšali svoj rang do 80 mjesta u proteklih pet godina. Indija se katapultirala sa 132. na 63. mjesto, a ove godine - na radost premijera Narendre Modija - potkontinent je čak među prvih 50.

Svjetska banka sada ponovno otvara svojih posljednjih pet izvješća nakon što je prošlog vikenda priznala nepravilnosti u formiranju svog globalno priznatog indeksa. Prema izjavi multilateralne organizacije i razvojne banke, u izvješćima za 2018. i 2020. utvrđeno je nekoliko nepravilnosti.

"Podaci iz posljednjih pet godina trebaju se sustavno pregledavati", rekla je banka. Do tada, prema Financial Timesu (FT), neće biti novog izdanja izvještaja o indeksu, koje je stvoreno 2002. godine i sadrži podatke o ekonomskoj opremljenosti, birokraciji i konkurentnosti 190 zemalja.

Sasvim je moguće da će se podaci naknadno ispraviti. U posljednje vrijeme posebno su uočljivi skokovi Saudijske Arabije, Kine i Azerbejdžana. Kraljevina Saudijska Arabija porasla je sa 92. na 62. mjesto, iako su izražene snažne sumnje i kritike da se, na primjer, pravni okvir za osnivanje poduzeća zapravo tako značajno poboljšao. Isto vrijedi i za druge dvije spomenute zemlje.

Kina je čudesno pretekla Francusku, premda je prema indeksu iz 2015. Kina još uvijek bila prilično dugotrajna i složena za rad - otprilike složena poput Namibije ili Paragvaja, koji igraju u ligi sličnoj Narodnoj Republici: spora birokracija, nejasne odgovornosti, vrlo komplicirani postupci , kojima je teško upravljati bez državnih partnerskih tvrtki. Peking je žestoko odbacio kritike napretka s 46. na 31. mjesto, rekavši da je to zapadna propaganda.

Uz to, metodologija izračuna indeksa u prošlosti je promijenjena nekoliko puta. Promjene su nekim zemljama višeg ranga dale dodatnu prednost na ljestvici, dok zemlje nižeg ranga nisu imale koristi. Indija, koja se, na primjer, u izvješću iz 2018. našla na 130. ili 100. mjestu imala je koristi od takvih promjena, upozoravaju kritičari.

Inače, u posljednjem izvješću Svjetske banke Slovenija se popela za tri mjesta, s 40. na 37. mjesto. Pretekla je, između ostalih, Portugal, Poljsku, Češku, Nizozemsku i Slovačku.

Fokus na ulagače mami zemlje da smanje poreze ili olakšaju regulativu, iako bi - makroekonomski - pravi potez bio upravo suprotan, citirao je FT bivšeg predsjednika Gospodarske komisije UN-a za Afriku Carlosa Lopeza, koji predaje na Sveučilištu u Cape Townu. Vlade se, naime, natječu za izravna strana ulaganja, a ulagači uživaju visok rang po indeksu lakoće poslovanja.

Kritičari također ističu da izvještaj Svjetske banke potiče korupciju, što se ne odražava na indeks Svjetske banke. Brze građevinske dozvole samo su jedan takav primjer. Primjerice, u Sudanu zakon predviđa da se na građevinsku dozvolu čeka 270 dana, no u praksi je neke tvrtke dobivaju nakon pet dana. Ova vrsta poslovanja donosi brojne bodove u indeksu lakoće poslovanja.

Tagovi: Svjetska banka, indeks lakoće poslovanja, građevinske dozvole, Rusija, NR Kina, Uzbekistan
PROČITAJ I OVO
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE