GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Standard u Sloveniji lani dosegao 90 posto prosjeka EU

Standard u Sloveniji lani dosegao 90 posto prosjeka EU
STANDARD
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.12.2022 / 20:58
Autor: SEEbiz
LJUBLJANA - Individualna potrošnja po stanovniku u standardima kupovne moći u Sloveniji lani je dosegla 85 posto prosjeka EU, što je tri postotna boda više nego 2020. Lani je potrošnja bila ista kao u Češkoj i Španjolskoj.

Prema vrijednosti ovog pokazatelja, među 37 europskih zemalja, Luksemburg je zauzeo najviše mjesto, gdje je pokazatelj 44 posto viši od prosjeka 27 zemalja EU. Slijedile su Norveška i Njemačka.

U međuvremenu, Albanija (61 posto niža potrošnja od prosjeka EU), Bosna i Hercegovina (59 posto niža) i Sjeverna Makedonija (49 posto niža) zauzele su zadnja tri mjesta.

Prema pokazatelju bruto domaćeg proizvoda (BDP) po stanovniku u standardu kupovne moći kao mjeri gospodarskog razvoja, položaj zemalja bio je sličan položaju potrošnje po stanovniku u standardu kupovne moći. Međutim, razlike među zemljama bile su mnogo veće.

Vrijednost tog pokazatelja među 37 europskih zemalja lani je bila najveća u Luksemburgu (168 posto više od prosjeka u 27 zemalja EU), a slijede ga Irska, Norveška i Švicarska.

Albanija je imala najniži BDP po stanovniku prema standardu kupovne moći (68 posto niži od prosjeka u 27 zemalja EU), a slijede je Bosna i Hercegovina (67 posto niži) i Sjeverna Makedonija (58 posto niži).

U Sloveniji je BDP po stanovniku u standardima kupovne moći dosegao 90 posto prosjeka EU, što je za jedan postotni bod više nego 2020. Od 2015. vrijednost je rasla četiri godine zaredom, a ista je bila i 2019. i 2020. . Slovenija je 2021. dosegla najvišu vrijednost ovog pokazatelja u posljednjih 10 godina, tvrde statističari.

Cipar, Litva i Estonija prošle su godine bili najbliže Sloveniji po BDP-u po glavi stanovnika. Na Cipru je vrijednost ovog pokazatelja iznosila devet posto, au Litvi i Estoniji 11 posto niža od prosjeka EU.

Tagovi: standard u Sloveniji, paritet kupovne moći, slovenska ekonomija
PROČITAJ I OVO
IMFC zbog neslaganja nije objavio tradicionalnu konačnu poruku
NESUGLASJE
IMFC zbog neslaganja nije objavio tradicionalnu konačnu poruku
WASHINGTON - Međunarodni monetarni i financijski odbor Međunarodnog monetarnog fonda (IMFC) danas nije postigao konsenzus o tradicionalnoj zajedničkoj poruci ili priopćenju nakon sastanka na kraju proljetnih sastanaka MMF-a i Svjetske banke, već se ograničio na izjava predsjedavajućeg, koji je opisao stanje u svjetskom gospodarstvu.
Hrana i usluge najvažniji generatori inflacije u prvom kvartalu
INFLACIJA
Hrana i usluge najvažniji generatori inflacije u prvom kvartalu
ANALIZA - Državni zavod za statistiku objavio je u utorak konačne podatke o rastu potrošačkih cijena u ožujku. Uz rast za 0,9% u odnosu na veljaču, godišnja stopa rasta potrošačkih cijena iznosila je 4,1%, kao i u siječnju i u veljači.
S&P: Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost
ANALITIČARI
S&P: Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost
PEKING - Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost i više su strategija za kupnju vremena za industrijske i potrošačke politike, rekao je viši analitičar S&P Global Ratings Yunbang Xu u izvješću objavljenom u četvrtak.
Njemački izvoz u Iran porastao unatoč sankcijama
IZVOZ
Njemački izvoz u Iran porastao unatoč sankcijama
BERLIN - Zapadne zemlje, uključujući Njemačku, prošle su godine pooštrile sankcije Iranu. Unatoč ovim mjerama, njemački izvoz u Iran znatno je porastao početkom 2024.
Bundesbank: Njemačka izbjegla recesiju u prvom kvartalu
IZNAD OČEKIVANJA
Bundesbank: Njemačka izbjegla recesiju u prvom kvartalu
FRANKFURT - Njemačko gospodarstvo je u prvim mjesecima godine poslovalo nešto bolje od očekivanja, procjenjuje Bundesbank u svom novom mjesečnom izvješću.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE