GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Rusija imala rekordni suficit tekućeg računa od 227 milijardi dolara u 2022.

Rusija imala rekordni suficit tekućeg računa od 227 milijardi dolara u 2022.
REKORDI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.01.2023 / 09:12
Autor: SEEbiz / Reuters
MOSKVA - Ruski suficit tekućeg računa dosegao je rekordnu razinu u 2022., priopćila je središnja banka u utorak. Pad uvoza i snažan izvoz nafte i plina zadržali priljev stranog novca unatoč naporima Zapada da izolira rusko gospodarstvo.

Ruski tekući račun - mjera razlike između svog novca koji dolazi u zemlju kroz trgovinu, ulaganja i transfere i onoga što teče natrag - iznosio je 227,4 milijarde dolara, što je 86% više nego 2021.

Ruski uvoz oštro je pao prošle godine usred egzodusa zapadnih tvrtki nakon što je Zapad uveo opsežne sankcije Moskvi zbog njezine invazije na Ukrajinu.

Ali Kremlj je nastojao nadomjestiti prihode izgubljene od izvoza nafte i plina u Europu okretanjem prema Kini, Indiji i drugim azijskim zemljama.

Trgovinska razmjena između Rusije i Kine prošle je godine dosegla rekordnih 190 milijardi dolara, pokazuju podaci kineske carine.

Kako je uvoz pao, trgovinska bilanca Moskve - razlika između ukupnog izvoza i uvoza - narasla je na 282,3 milijarde dolara u 2022., u odnosu na 170,1 milijardu dolara prethodne godine.

Središnja banka je rekla da su više cijene robe tijekom 2022. pomogle povećati tekući račun, dok se uvoz polako oporavio u drugoj polovici godine.

Ruski prihodi od izvoza bit će pod novim pritiskom 2023. godine kada sankcije Zapada i Japana na rusku naftu stupe na snagu.

Grupa sedam velikih gospodarstava proširit će naftni embargo izvan sirove nafte kako bi uključio ruske naftne proizvode od 5. veljače.

Analitičari kažu da bi to moglo dovesti do smanjenja ruske proizvodnje nafte do milijun barela dnevno (bpd) u prvom kvartalu 2023.

Službena prognoza predviđa nagli pad ruske proizvodnje naftnih proizvoda ove godine na 230 milijuna tona sa 272 milijuna, prema visokom ruskom izvoru.

Tagovi: Rusija, suficit tekućeg računa, ruska ekonomija
PROČITAJ I OVO
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
ZABRINUTOST
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
NEW YORK - Izvršni direktor JPMorgan Chasea Jamie Dimon zabrinut je da bi se američko gospodarstvo moglo suočiti s ponavljanjem problema koji su kočili zemlju tijekom 1970-ih.
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
IZNENAĐENJE
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
BERLIN - Privatni sektor u Njemačkoj doživio je neočekivani rast ovog mjeseca, koji je bio potaknut solidnim rastom u sektoru usluga.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE