GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Proizvođačke cijene u Kini naglo rastu zbog visokih troškova sirovina

Proizvođačke cijene u Kini naglo rastu zbog visokih troškova sirovina
TROŠKOVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 09.09.2021 / 14:22
Autor: SEEbiz / H
PEKING - Proizvođačke cijene u Kini porasle su u kolovozu najsnažnije u 13 godina zbog visokih troškova sirovina u razdoblju snažne potražnje za robom koju je potaknulo ublažavanje koronamjera.

Indeks proizvođačkih cijena (PPI) porastao je u kolovozu za 9,5 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, objavio je u četvrtak državni zavod za statistiku (NBS), što je njegov najsnažniji rast od kolovoza 2008.

U srpnju uvećan je devet posto.

Kinesko se gospodarstvo snažno oporavilo od prošlogodišnjeg pada uzrokovanog koronavirusom, ali u posljednje vrijeme gubi zamah zbog opetovanog širenja zaraze covidom 19, visokih cijena sirovina, strožih ograničenja kretanja i kampanje za smanjenje emisije ugljika.

Glavni su pokretači snažnog rasta proizvođačkih cijena u kolovozu bili sektori ugljena, kemikalija i metala, prema priopćenju koje je uz podatke objavio dužnosnik statističkog ureda Dong Lijuan.

Cijene u sektoru vađenja i rafiniranja ugljena poskočile su 57,1 posto u kolovozu u odnosu na godinu ranije.

U utorak cijene ugljena dosegnule su rekordno visoku razinu zbog zabrinutosti za opskrbu nakon što su velike rudarske regije pokrenule novi ciklus sigurnosnih provjera.

Cijene sirovina rastu snažno već nekoliko mjeseci, što je naštetilo rezultatima mnogih proizvođača. Prihodi kompanija usporavaju već peti mjesec zaredom.

Vlada je u nekoliko navrata pokušavala zauzdati skok cijena prodajom robnih rezervi. U lipnju i u srpnju organizirali su prodaju rezervi bakra, aluminija i cinka, ali uspjeh ograničava snažna potražnja za robom paralelno ublažavaju koronamjera.

Tagovi: kineska ekonomija, sirovine, kinesko tržište
PROČITAJ I OVO
Što pokazuje usporedba hrvatskih realnih plaća s regijom?
PLAĆE
Što pokazuje usporedba hrvatskih realnih plaća s regijom?
ANALIZA - Prema posljednjim dostupnim podacima WIIW Instituta (The Vienna Institute for International Economic Studies) prosječna bruto plaća u Hrvatskoj iznosila je 1.620 eura u prosincu 2023.
Raspoloženje potrošača u SAD-u u ožujku je dostiglo najvišu razinu u tri godine
SIGNALI
Raspoloženje potrošača u SAD-u u ožujku je dostiglo najvišu razinu u tri godine
WASHINGTON - Raspoloženje američkih potrošača o gospodarskom stanju u zemlji porastao je u ožujku na najvišu razinu u posljednje tri godine, prema podacima Sveučilišta u Michiganu, čiji je indeks porastao sa 76,9 u travnju na 79,4 boda.
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
TRGOVINA NA MALO
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
LJUBLJANA - U veljači je realni prihod od prodaje u trgovini na malo ponovno smanjen i na mjesečnoj i na godišnjoj razini. U trgovini motornim vozilima bila je niža u mjesečnoj, a viša u godišnjoj usporedbi, objavio je danas Državni zavod za statistiku.
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ZADUŽENOST
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ANALIZA - Prema posljednjim podacima Hrvatske narodne banke, bruto inozemni dug iznosio je na kraju studenog 64,58 mlrd. eura, što je povećanje za 1,0% ili 0,6 mlrd. eura na mjesečnoj razini odnosno za 14,9 mlrd. eura na godišnjoj razini (+30%) te za 14,7 mlrd. eura ili 29,5% u odnosu na kraj 2022.
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
SIGNALI
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
ZAGREB - Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana su u ožujku, odražavajući val optimizma u industriji, pokazalo je u srijedu mjesečno istraživanje Europske komisije.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE