GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Plenarni sastanak svih čelnika odgođen do daljnjega, sastanak Prijatelja kohezije

Plenarni sastanak svih čelnika odgođen do daljnjega, sastanak Prijatelja kohezije
MARATON
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 21.02.2020 / 13:45
Autor: SEEbiz / H
BRUXELLES - Zemlje članice neformalne skupine Prijatelji kohezije sastale su se u petak u Bruxellesu, dok je plenarni sastanak čelnika svih zemalja članica EU-a, koji već drugi dan pokušavaju pronaći kompromis oko novog sedmogodišnjeg proračuna, odgođen do daljnjega.

Izvanredni sastanak na vrhu započeo je u četvrtak popodne i nakon prve plenarne sjednice nastavljen je do duboko u noć bilateralnim sastancima predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela sa svim čelnicima. Novi plenarni sastanak bio je prvo najavljen u 10, pa u 11, onda u 12 sati, da bi sada bio odgođen do daljnjega.

To znači da Michel zasad nije uspio pribiližiti različita stajališta i da nema što novo predložiti i da bez toga nema smisla da se svi čelnici ponovno okupe na plenarnoj sjednici.

U međuvremenu, čelnici zemalja Prijatelja kohezije sastali su se kako bi pokušali dogovoriti zajednički pristup. Isto je prije njih napravila i skupina četiriju "štedljivih" zemalja iz tzv. "kluba škrtaca".

Štedljive zemlje, Austrija, Danska, Nizozemska i Švedska, inzistiraju da se sljedeći sedmogodišnji proračun ograniči na jedan posto bruto nacionalnog dohotka, što bi značilo da bi taj proračun bio za 75 milijardi eura manji u odnosu na sadašnje sedmogodišnje razdoblje. Tih 75 milijardi eura je zapravo iznos britanskog doprinosa europskom proračunu. Argument "škrtaca" je da manja Unija znači i manji proračun.
Te četiri zemlje te Njemačka, koja je nešto fleksibilnija, imaju pravo na rabat, svojevrsni popust na uplate u europski proračun kako bi se osiguralo da nijedna zemlja članica ne bi imala pretjerana izdvajanja u europski proračun u odnosu na svoje bogatstvo.

Taj rabat je prvi put uveden 1984. kada je Velikoj Britaniji omogućeno znatno smanjenje uplata u proračun, što je tada bilo posve opravdano jer su tih godina dvije trećine europskog proračuna odlazile na poljoprivredu, a većina tih sredstava završavala je u Francuskoj, dok je Ujedinjena Kraljevina povlačila vrlo malo sredstava iz poljoprivrednih fondova. U međuvremenu pravo na takve rabate izborile su Austrija, Danska, Njemačka, Nizozemska i Švedska.

Europska komisija je u svom prijedlog Višegodišnjeg proračunskog okvira smatrala da je odlazak Velike Britanije idealna prilika da se rabati posve izbace. To je naišlo na veliki otpor tih zemalja, stoga je Michel predložio postupno smanjenje rabata.

Tagovi: Europska komisija, Europska unija, Prijatelji kohezije, Charles Michel
PROČITAJ I OVO
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
ZABRINUTOST
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
NEW YORK - Izvršni direktor JPMorgan Chasea Jamie Dimon zabrinut je da bi se američko gospodarstvo moglo suočiti s ponavljanjem problema koji su kočili zemlju tijekom 1970-ih.
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
IZNENAĐENJE
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
BERLIN - Privatni sektor u Njemačkoj doživio je neočekivani rast ovog mjeseca, koji je bio potaknut solidnim rastom u sektoru usluga.
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
SIGNALI
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
LJUBLJANA - Pokazatelj povjerenja potrošača u travnju je u odnosu na ožujak poboljšan za tri postotna boda. Njegova je vrijednost najviša od veljače 2022., ali je i dalje tri postotna boda ispod dugogodišnjeg prosjeka, objavio je danas statistički ured.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE