GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

OECD: Većina vodećih ekonomija još nadoknađuje pandemijski zaostatak

OECD: Većina vodećih ekonomija još nadoknađuje pandemijski zaostatak
ZAOSTAJANJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 30.08.2021 / 14:17
Autor: SEEbiz / H
PARIZ - Gospodarska aktivnost u većini velikih gospodarstava još je uvijek slabija no što je bila prije pandemije unatoč ubrzanju rasta u drugom tromjesečju, objavila je u ponedjeljak Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

Ukupan bruto domaći proizvod (BDP) zemalja članica OECD-a ostao je 0,7 posto slabiji u odnosu na razine na kraju 2019. godine, netom prije no što je proglašena pandemija koronavirusa, objavio je OECD u najnovijem izvješću.

Zadržao se tako ispod pretpandemijskih razina unatoč 1,6-postotnom rastu u skupini sedam najvećih svjetskih gospodarstava (G7) u drugom tromjesečju, znatno bržem nego u prva tri ovogodišnja mjeseca kada su aktivnosti porasle 0,4 posto.

Iz OECD-a ukazuju na znatne razlike u skupini „sedam najvećih”, kako ih nazivaju u OECD-u, pri čemu je najbrže u razdoblju od travnja do lipnja poraslo britansko gospodarsvo, po stopi od gotovo pet posto. Usporedbe radi, u prva tri mjeseca palo je gotovo dva posto.

Njemačko i američko gospodarstvo poraslo je za 1,6 posto, dok je Kanada jedina iz skupine G7 zabilježila pad, pokazalo je OECD-ovo izvješće.

Francuska i Japan ostvarili su pak slabašan rast gospodarske aktivnosti, od 0,9 odnosno 0,3 posto.

Promatrano u usporedbi s razdobljem prije pandemije, najlošije stoji britanski BDP, koji je, unatoč oporavku, krajem lipnja ostao u minusu od 4,4 posto. Slijedi Italija, čije je gospodarstvo u minusu od 3,8 posto u odnosu na pretpandemijske razine.

Nasuprot njima, najveće svjetsko gospodarstvo, ono SAD-a, vratilo se razinama prije pandemije, navodi se u izvješću.

Premda se očekuje da će globalni BDP ove godine snažno porasti, i Svjetska banka i OECD predviđaju da će rast biti „neujednačen”, ukazujući na zaostajanje manje bogatih i gospodarstava ovisnih o turizmu.

Iz OECD-a su prije tri tjedna upozorili da zbog "kontinuirane neizvjesnosti" koju stvara pandemija najveća gospodarstva u idućim mjesecima u najmanju ruku mogu očekivati „umjereni rast” aktivnosti.

Tagovi: Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj, globalna ekonomija, koronakriza
PROČITAJ I OVO
Nagel protiv preranog smanjenja kamata
STAVOVI
Nagel protiv preranog smanjenja kamata
BERLIN - Predsjednik Bundesbanke Joachim Nagel rekao je u utorak da sada nije vrijeme za razmatranje mogućnosti smanjenja kamatnih stopa u eurozoni, iako je inflacija smanjena.
Filipović: Izvoz pada zbog Njemačke i Austrije koje su u recesiji
OPTIMIZAM
Filipović: Izvoz pada zbog Njemačke i Austrije koje su u recesiji
ZAGREB - Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović kazao je u Dnevniku HRT-a, kako suprotno kritičarima, dosljednost politike Vlade vidi se i u rastu stope gospodarstva, koje je trenutno najveće u EU.
HUP: Rast iznad očekivanja, ali njegova loša struktura najavljuje izazove
OCJENE
HUP: Rast iznad očekivanja, ali njegova loša struktura najavljuje izazove
ZAGREB - Iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) u utorak su istaknuli da je rast hrvatskog gospodarstva u trećem tromjesečju za 2,8 posto na godišnjoj razini iznad očekivanja, no i upozorili da loša struktura rasta BDP-a najavljuje izazove s kojima će se gospodarstvo boriti u nadolazećim mjesecima.
Njemački potrošači u boljem raspoloženju u prosincu
SIGNALI
Njemački potrošači u boljem raspoloženju u prosincu
BERLIN - Krajem godine raspoloženje njemačkih potrošača blago se popravilo.
Promet industrije porastao 1,2 posto na godišnjoj razini
TREND
Promet industrije porastao 1,2 posto na godišnjoj razini
ZAGREB - aUkupni promet industrije bio je u rujnu 1,2 posto veći u odnosu na isti lanjski mjesec, a u odnosu na ovogodišnji kolovoz porastao je za 3,1 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE