GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Njemačkoj prijeti deindustrijalizacija

Njemačkoj prijeti deindustrijalizacija
UPOZORENJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.09.2024 / 16:08
Autor: SEEbiz
BERLIN - Njemačka kao gospodarsko središte pod većim je pritiskom nego ikada. Otprilike petina industrijske dodane vrijednosti u Njemačkoj je ugrožena, pokazalo je istraživanje Boston Consulting Groupa i Instituta njemačkog gospodarstva.

U Njemačkoj su hitno potrebne promjene, rekao je u utorak u Berlinu Siegfried Russwurm, predsjednik Savezne udruge njemačke industrije (BDI), koja je naručila studiju.

Rizik od deindustrijalizacije zbog tihe migracije i zatvaranja, posebice mnogih srednjih poduzeća, kontinuirano raste i dijelom je već prisutan, istaknuo je Ruswurm.

Konkretno, kombinacija strukturnih problema koči njemačko gospodarstvo. Brzi gospodarski programi nisu rješenje za to, ustvrdio je predsjednik BDI-a.

Kao ključne probleme izdvojio je skupe energente, veliku birokraciju te nedostatke u razvoju optičke mreže, stupnju obrazovanja i prometnoj infrastrukturi.

"Nedostatak volje za tržišno orijentiranim reformama paralizira tvrtke", rekao je Ruswurm.

Prema studiji, kako bi Njemačka ostala konkurentna na međunarodnoj razini, potrebno je do 2030. godine uložiti 1,4 trilijuna eura u privatna i javna ulaganja. Više od dvije trećine tih ulaganja trebalo bi biti privatno, no nema ih dovoljno poticaja za njih još.

Russwurm je pozvao na "veliki zaokret" kako bi Njemačka ponovno mogla preuzeti vodeću poziciju u međunarodnoj konkurenciji i ostvariti ciljeve klimatski prihvatljive transformacije gospodarstva.

Njemačko gospodarstvo suočava se sa slabim rastom. Vlada radi na provedbi "inicijativa rasta" - na primjer poreznih poticaja za istraživanje. U planu je smanjenje birokracije.

No, BDI smatra da sve to nije dovoljno.

Tagovi: njemačka, deindustrijalizacija
PROČITAJ I OVO
U rujnu godišnji pad proizvođačkih cijena na domaćem tržištu deveti mjesec zaredom
CIJENE
U rujnu godišnji pad proizvođačkih cijena na domaćem tržištu deveti mjesec zaredom
ANALIZA - Prema posljednjim podacima DZS-a, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u rujnu su zabilježile pad na godišnjoj razini, jedanaesti u posljednjih dvanaest mjeseci.
Hrvatska ekonomija je slaba jer nema izvoznu snagu
SLABOSTI
Hrvatska ekonomija je slaba jer nema izvoznu snagu
ZAGREB - Treba li Hrvatska zaštititi neke svoje proizvode i time i svoje tržište? I ako da, je li to uopće moguće s obzirom na članstvo u Europskoj uniji? O tome smo porazgovarali s dvojicom stručnjaka.
Najsiromašnije države sve su zaduženije
SVE GORE
Najsiromašnije države sve su zaduženije
WASHINGTON - Čak 26 najsiromašnijih zemalja najviše je zaduženo od 2006. godine, istaknula je Svjetska banka u najnovijem izvješću. Ujedno je ukazala na izloženost tih zemalja elementarnim i drugim nepogodama.
Rast kineskog izvoza naglo usporio u rujnu
USPORAVANJE
Rast kineskog izvoza naglo usporio u rujnu
PEKING - Kineski izvoz porastao je 2,4 posto na godišnjoj razini u rujnu, nakon povećanja od 8,7 posto u kolovozu. Statistika je iznenadila analitičare koji su predviđali rast od šest posto.
Nobelova nagrada za ekonomiju dodijeljena Daronu Acemogluu, Simonu Johnsonu i Jamesu Robinsonu
PRIZNANJA
Nobelova nagrada za ekonomiju dodijeljena Daronu Acemogluu, Simonu Johnsonu i Jamesu Robinsonu
STOCKHOLM - Američki ekonomisti Daron Acemoglu, Simon Johnson i James Robinson u ponedjeljak su dobili Nobelovu nagradu za ekonomske znanosti za svoj rad na nejednakosti bogatstva među nacijama.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE