GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Njemačka priprema novi paket mjera pomoći ekonomiji

Njemačka priprema novi paket mjera pomoći ekonomiji
POMOĆ
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 02.06.2020 / 13:06
Autor: SEEbiz / H
BERLIN - Predstavnici stranaka koalicijske vlade kancelarke Angele Merkel sastaju se u srijedu kako bi raspravljali detalje financijskog paketa za potporu gospodarskog rasta ugroženog pandemijom koronavirusa.

U središtu rasprave, koja počinje poslijepodne i za koju se očekuje da bi mogla potrajati do kasno u noć, stoji financijska pomoć gospodarstvu, obiteljima i gradovima i općinama koja bi u svom konačnom obliku mogla iznositi, kako piše dnevnik Bild, i do 80 milijardi eura.

Iako su članovi stranaka vladajuće koalicije, demokršćanska Unija CDU/CSU i Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD), načelno složni oko potrebe financijskog paketa, nesloga vlada oko detalja kao i o visini izdataka.

Bavarski premijer Markus Soeder je rekao da se država smije zadužiti "najviše 100 milijardi eura", inače će biti dovedena "do ruba stečaja", dok socijaldemokrati odbijaju uvođenje fiksnih gornjih granica zaduženja.

Tako još nije jasno koliko bi trebao iznositi tzv. financijski bonus za obitelji. Socijaldemokratski ministar financija Olaf Scholz predlaže po 300 eura po djetetu, dok se Unija tomu protivi, s iznimkom premijera savezne pokrajine Sjeverna Rajna-Vestfalija, Armina Lascheta (Kršćansko-demokratska unija CDU), koji traži čak 600 eura.

Kršćansko-socijalna unija (CSU) istodobno traži udvostručenje neoporezivog dijela dohotka za samohrane roditelje sa sadašnjih 1.908 na 4.000 eura.

"Mnogi samohrani roditelji su, zbog toga što u vrijeme pandemije ne rade vrtići i škole, morali čuvati djecu, što je utjecalo na smanjenje prihoda", rekao je zastupnik CSU-a Alexander Dobrindt.

Spor između Unije CDU/CSU i SPD-a se vodi oko načina financijskog rasterećenja općina i gradova koji se nalaze u financijskim problemima zbog drastičnog smanjenja prihoda od poreza.

Ministar financija Scholz bi financijsku pomoć u sklopu korona-paketa povezao s oprostom dijela starijih dugova općina i gradova prema središnjim institucijama, čemu se protivi Unija.

"CDU i CSU moraju napokon odustati od svoje blokade", rekao je glede oprosta dugova glavni tajnik SPD-a Lars Klingbeil. On je rekao da se upravo na komunalnoj političkoj razini odlučuje o tome kako će se Njemačka izvući iz koronakrize.

"Upravo se ovdje, u samim gradovima i općinama, odlučuje o tome hoće li građani gledati s optimizmom na budućnost ili će se raširiti osjećaj socijalne nepravde i društvene stagnacije", rekao je Klingbeil za dnevnik Augsburger Allgemeine.

Unija se pak zalaže za podizanje stambenih subvencije za financijski najugroženije slojeve društva.

Gradovi i općine su izrazile nadu da će što prije doći do dogovora koalicijskih partnera. "Za nas je važno i jedno i drugo: pomoć zbog gubitaka prihoda uzrokovanih pandemijom, kao i oprost starijih dugova", rekao je predsjednik Saveza njemačkih gradova Burkhard Jung za agenciju dpa.

Premije za kupnju automobila

Najveći kamen spoticanja među koalicijskim partnerima je premija za kupnju automobila kao poticaj za najutjecajniju njemačku industrijsku granu.

Iza zahtjeva za uvođenjem premija kod kupnje novog automobila stoje tzv. automobilske pokrajine, savezne pokrajine s izraženom automobilskom industrijom poput Bavarske (BMW, Audi) Baden-Wuerttemberga (Daimler Benz, Porsche) i Donje Saske (Volkswagen). Jedinstvo vlada oko toga da se isplaćuju poticaji za kupnju automobila s alternativnim pogonom, ali ove tri savezne pokrajine traže i subvencije za automobile s klasičnim motorima na unutarnje sagorijevanje.

Osim ovih pitanja koalicijski partneri bi trebali raspravljati i o subvencijama za energiju, daljim paketima pomoći za samostalne poduzetnike i umjetnike, investicijama u infrastrukturu i tzv. tehnologije budućnosti.

Tagovi: Njemačka, njemačka ekonomija, Alexander Dobrindt, Angela Merkel
PROČITAJ I OVO
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE