GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Koronakriza će Njemačku koštati 250 milijardi eura

Koronakriza će Njemačku koštati 250 milijardi eura
TROŠKOVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.03.2021 / 10:21
Autor: SEEbiz / Deutsche Welle
BERLIN - Ukupan gubitak njemačke države i građana zbog pandemije korone do sada je iznosio oko 250 milijardi eura, izračunao je Institut njemačkoga gospodarstva u Kölnu (IW) točno godinu dana nakon prvog lockdowna koji je počeo 14. ožujka 2020.

Do sada je više od 16.000 tvrtki proglasilo bankrot, a tu je još i 5.000 takozvanih zombi-kompanija koje su bez izgleda za preživljavanje. Osnova za izračunavanje je modeliranje poslovnog razvoja u svijetu bez korone i usporedba sa stvarnim stanjem.

„Korona-kriza je bila i još uvijek je ogroman šok za njemačko gospodarstvo", kaže direktor Instituta Michael Hüther.

„Paketi pomoći savezne vlade i naknada za skraćeno radno vrijeme spriječili su još gore posljedice, ali nisu sve tvrtke mogle svladati ovu tešku fazu. "Nadamo se da će se stopa cijepljenja povećati tako da tvrtke konačno ponovo mogu planirati i s više samopouzdanja gledati u budućnost", rekao je Hüther.

Zatvoreni dućani, poremećeni lanci opskrbe, milijuni ljudi na skraćenom radu: pandemija je do temelja potresla gotovo sva područja gospodarstva, a posebno su dugotrajni lockdowni imali negativan utjecaj na tvrtke.

U prvom tromjesečju 2020. godine, prema izračunima IW-a, bruto domaći proizvod je relativno blago pao. Zatim je uslijedio šok u drugom kvartalu: prognozirani BDP bez korone u tom razdoblju bio bi oko 850 milijardi eura, a zapravo je bio oko 100 milijardi eura manji. U trećem kvartalu, posebno u ljetnim mjesecima, razlika je ponovo znatno smanjena, ali nije u potpunosti nestala. Ponovnim lockdownom od kraja 2020. godine, su se gubici ponovo povećali. Prema navodima kelnskog instituta, pandemija će vjerojatno koštati više od 50 milijardi eura samo u prvom kvartalu 2021. godine.

Mnoge tvrtke nisu mogle izdržati krizu usprkos odgađanju proglašenja insolventnosti i državnoj pomoći: oko 16.300 poduzeća bankrotiralo je 2020. godine. A tom broju treba dodati još oko 5.000 takozvanih zombi-kompanija koje, usprkos pomoći, jedva da imaju izgleda za preživljavanje.

Sve su glasniji zahtjevi za pomoć gospodarstvu u korona-krizi. Zbog toga je resorni ministar Peter Altmaier sazvao virtualni summit. No, gospodarstvu je potrebno puno više od lijepih riječi, smatra Henrik Böhme.

Znalo se da će redovito jesensko izvješće njemačkih vodećih ekonomskih instituta zbog korone ispasti loše, ali ne toliko loše. Ipak: ide na bolje. A ako ne bude novih nedaća, koncem 2021. će se vratiti na staro.

Njemačko gospodarstvo se trenutno dobro nosi s korona-krizom. U vrijeme pandemije država je pomogla gospodarstvu milijardama eura. I to je bilo uspješno. Ali sad se vraćaju stari sukobi, a broj infekcija raste.

Tagovi: njemačka ekonomija, koronakriza, Njemačka, Destatis
PROČITAJ I OVO
IMFC zbog neslaganja nije objavio tradicionalnu konačnu poruku
NESUGLASJE
IMFC zbog neslaganja nije objavio tradicionalnu konačnu poruku
WASHINGTON - Međunarodni monetarni i financijski odbor Međunarodnog monetarnog fonda (IMFC) danas nije postigao konsenzus o tradicionalnoj zajedničkoj poruci ili priopćenju nakon sastanka na kraju proljetnih sastanaka MMF-a i Svjetske banke, već se ograničio na izjava predsjedavajućeg, koji je opisao stanje u svjetskom gospodarstvu.
Hrana i usluge najvažniji generatori inflacije u prvom kvartalu
INFLACIJA
Hrana i usluge najvažniji generatori inflacije u prvom kvartalu
ANALIZA - Državni zavod za statistiku objavio je u utorak konačne podatke o rastu potrošačkih cijena u ožujku. Uz rast za 0,9% u odnosu na veljaču, godišnja stopa rasta potrošačkih cijena iznosila je 4,1%, kao i u siječnju i u veljači.
S&P: Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost
ANALITIČARI
S&P: Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost
PEKING - Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost i više su strategija za kupnju vremena za industrijske i potrošačke politike, rekao je viši analitičar S&P Global Ratings Yunbang Xu u izvješću objavljenom u četvrtak.
Njemački izvoz u Iran porastao unatoč sankcijama
IZVOZ
Njemački izvoz u Iran porastao unatoč sankcijama
BERLIN - Zapadne zemlje, uključujući Njemačku, prošle su godine pooštrile sankcije Iranu. Unatoč ovim mjerama, njemački izvoz u Iran znatno je porastao početkom 2024.
Bundesbank: Njemačka izbjegla recesiju u prvom kvartalu
IZNAD OČEKIVANJA
Bundesbank: Njemačka izbjegla recesiju u prvom kvartalu
FRANKFURT - Njemačko gospodarstvo je u prvim mjesecima godine poslovalo nešto bolje od očekivanja, procjenjuje Bundesbank u svom novom mjesečnom izvješću.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE