GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Inflacija u Srbiji skočila na 10,4%

Inflacija u Srbiji skočila na 10,4%
SVE GORE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 14.06.2022 / 09:11
Autor: SEEbiz / Tanjug
BEOGRAD - Potrošačke cene u maju ove godine u odnosu maj prošle godine povećane su u proseku za 10,4 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku.

Hrana je, za godinu dana, poskupela 16,2 odsto.

„Prvo mesto“ među namirnicama i dalje drži cena kafe, čaja i kakaa koja je porasla za 25 procenata.

Od maja prošle do maja ove godine meso je poskupelo za 21,3 odsto, dok su se cene povrća uvećale 15 procenata. Riba, kao i ulja i masti, poskupeli su za 17,5 odsto, a hleb i žitarice 16,8 odsto.

Mleko, sir i jaja, po statistici, poskupeli su za 15,4 odsto.

Gorivo i mazivo za putnička vozila tokom godinu dana poskupelo je za 23,2 odsto, dok je korišćenje i održavanje vozila skuplje za 19,5 procenata.

Novine i časopisi za 12 meseci poskupeli su, u proseku za - 32 odsto.

Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u maju ove godine u odnosu na april u proseku su povećane za 1,2 odsto.

U maju 2022. godine, u odnosu na prethodni mesec, rast cena je zabeležen u grupama transport (2,5 odsto), restorani i hoteli (2,3 odsto), oprema za stan i tekuće održavanje (1,7), zdravlje (1,5), hrana i bezalkoholna pića (1,2), odeća i obuća (1,1), stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva (0,9), rekreacija i kultura (0,6), alkoholna pića i duvan (0,4), obrazovanje (0,2) i komunikacije (0,1 odsto).

Kako se navodi u saopštenju RZS, u poređenju sa decembrom 2021. godine cene proizvoda i usluga lične potrošnje u proseku su povećane 5,6 odsto.

Tagovi: inflacija u Srbiji, rast cena, energija, hrana, transport, restorani
PROČITAJ I OVO
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
TRGOVINA NA MALO
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
LJUBLJANA - U veljači je realni prihod od prodaje u trgovini na malo ponovno smanjen i na mjesečnoj i na godišnjoj razini. U trgovini motornim vozilima bila je niža u mjesečnoj, a viša u godišnjoj usporedbi, objavio je danas Državni zavod za statistiku.
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ZADUŽENOST
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ANALIZA - Prema posljednjim podacima Hrvatske narodne banke, bruto inozemni dug iznosio je na kraju studenog 64,58 mlrd. eura, što je povećanje za 1,0% ili 0,6 mlrd. eura na mjesečnoj razini odnosno za 14,9 mlrd. eura na godišnjoj razini (+30%) te za 14,7 mlrd. eura ili 29,5% u odnosu na kraj 2022.
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
SIGNALI
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
ZAGREB - Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana su u ožujku, odražavajući val optimizma u industriji, pokazalo je u srijedu mjesečno istraživanje Europske komisije.
Ekonomski instituti značajno smanjili prognozu rasta njemačkog gospodarstva
SNIŽENE PROGNOZE
Ekonomski instituti značajno smanjili prognozu rasta njemačkog gospodarstva
BERLIN - Njemački bruto domaći proizvod (BDP) ove će godine porasti za samo 0,1 posto, najnovija je prognoza vodećih njemačkih ekonomskih instituta.
AFP se raspisao o sve većem broju stranih radnika u Hrvatskoj
TRŽIŠTE RADA
AFP se raspisao o sve većem broju stranih radnika u Hrvatskoj
ZAGREB - Durga Phuyal se nadala da će početi novi život kad je sletjela u Hrvatsku, ali nepalska migrantica suočila se s teškom borbom da se prilagodi, piše u srijedu francuska novinska agencija Afp.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE