Najviša je to stopa rasta u posljednjih šest mjeseci. Temeljna inflacija (koja isključuje cijene energije, hrane, pića i duhana) usporila je na 2,7% (s 2,9% u listopadu), što je najmanji porast od siječnja 2022.
U studenom, na mjesečnoj razini, prema glavnim komponentama indeksa, pad cijena zabilježen je i treći mjesec za redom kod Usluga (-0,1%). S druge strane, rast je ostvaren u cijenama Energije (+2,3%) te Hrane pića i duhana (za 0,2%). Cijene Industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije u prosjeku su ostale na istoj razini koliko su bile u listopadu.
Na godišnjoj razini, unatoč blagom usporavanju, razmjerno snažan rast nastavljaju bilježiti prosječne cijene usluga. U odnosu na prošlogodišnji studeni cijene u ovoj kategoriji više su za 5,1% te procjenjujemo da su doprinijele godišnjoj stopi inflacije s više od 1,3 postotna boda. Slijedi rast cijena u kategoriji Hrana, piće i duhan gdje je procijenjena godišnja stopa promjene iznosila 4,6%. S obzirom na važnost u ukupnoj potrošnji prosječnog kućanstva jer ona čini preko četvrtine potrošačke košarice, doprinos ukupnom rastu prosječne godišnje inflacije potrošačkih cijena u studenom iznosio je 1,45 postotnih bodova. Dakle, promatrane dvije kategorije (usluge i hrana) u studenom su kao i u dosadašnjem dijelu godine najviše (preko 90%) doprinijele rastu potrošačkih cijena.
Naposljetku Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije porasli su u odnosu na studeni 2023. za 0,4%, dok Energija i šesti mjesec za redom bilježi prosječno smanjenje cijena. Prosječne cijene Energije u ovogodišnjem studenom niže su za 0,4% u odnosu na isti mjesec lani. Posljedica je to još uvijek povoljnog učinka baznog razdoblja. Ipak, primjetno je da se povoljni učinak u smjeru nižih cijena polako smanjuje dijelom zbog prilagodbe administrativno utvrđenih cijena u kućanstvima.
Nastavak cjenovnih pritisaka u uslugama povezano je i s daljnjim rastom cijena Restorana i hotela (+10,6%) podržano kretanjima u turizmu, međutim, daljnji godišnji rast bilježe i, primjerice, kategorije Razna dobra i usluge (+6,7%), Obrazovanje (+5,3%), Zdravlje (+5,2%), Rekreacija i kultura (+4,7%) te Hrana i bezalkoholna pića (+4,8%). S druge strane, i četvrti mjesec za redom (nakon rasta koji je trajao od srpnja 2023. do srpnja 2024.) cijene Prijevoza zabilježile su pad, za 0,5% na godišnjoj razini, a niže su bile i cijene u kategoriji Komunikacije (-6,4%, pad treći mjesec zaredom).
Kao što je i bilo najavljeno, prilagodba administrativno utvrđenih cijena odrazila se na kategoriju Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva koja bilježi rast na mjesečnoj razini za 2,1%, a ističe se upravo Električna energija s porastom za 6,7%. U ovoj kategoriji, rast mjesec ranije, u listopadu, predvodile su cijene Toplinske energije (+9,9%).
S objavom posljednjih podataka, rast potrošačkih cijena mjeren indeksom potrošačkih cijena u prvih jedanaest mjeseci u odnosu na isto razdoblje prethodne godine iznosio je u prosjeku 2,9%. Budući da očekujemo ubrzanje godišnje stope inflacije i u prosincu, prosjek za cijelu 2024. trebao bi naposljetku biti u skladu s našim očekivanjima, 3%.
U idućoj godini, daljnji rast cijena uvelike će ovisiti o dinamici nastavka gospodarskog rasta temeljenog na potrošnji i povjerenju potrošača, na koje utječe niz čimbenika. Najavljene porezne olakšice i povećanje minimalne plaće podržat će domaću potražnju u 2025., ali globalni šokovi i dalje predstavljaju rizik. Osim toga, prethodno povećanje plaća u javnom sektoru vjerojatno će nastaviti vršiti pritisak i na privatni sektor. Očekujemo prosječnu stopu inflacije na 2,6% u 2025. godini.