GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Inflacija će u Hrvatskoj ostati relativno visoka i iduće godine

Inflacija će u Hrvatskoj ostati relativno visoka i iduće godine
CIJENE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.12.2024 / 09:43
Autor: RBA analize
ANALIZA - Prema konačnim podacima DZS-a, uz porast za 0,4% u odnosu na listopad, u studenom je godišnja stopa rasta potrošačkih cijena ubrzala na 2,8% (prema nacionalnom indeksu potrošačkih cijena).

Najviša je to stopa rasta u posljednjih šest mjeseci. Temeljna inflacija (koja isključuje cijene energije, hrane, pića i duhana) usporila je na 2,7% (s 2,9% u listopadu), što je najmanji porast od siječnja 2022.

U studenom, na mjesečnoj razini, prema glavnim komponentama indeksa, pad cijena zabilježen je i treći mjesec za redom kod Usluga (-0,1%). S druge strane, rast je ostvaren u cijenama Energije (+2,3%) te Hrane pića i duhana (za 0,2%). Cijene Industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije u prosjeku su ostale na istoj razini koliko su bile u listopadu.

Na godišnjoj razini, unatoč blagom usporavanju, razmjerno snažan rast nastavljaju bilježiti prosječne cijene usluga. U odnosu na prošlogodišnji studeni cijene u ovoj kategoriji više su za 5,1% te procjenjujemo da su doprinijele godišnjoj stopi inflacije s više od 1,3 postotna boda. Slijedi rast cijena u kategoriji Hrana, piće i duhan gdje je procijenjena godišnja stopa promjene iznosila 4,6%. S obzirom na važnost u ukupnoj potrošnji prosječnog kućanstva jer ona čini preko četvrtine potrošačke košarice, doprinos ukupnom rastu prosječne godišnje inflacije potrošačkih cijena u studenom iznosio je 1,45 postotnih bodova. Dakle, promatrane dvije kategorije (usluge i hrana) u studenom su kao i u dosadašnjem dijelu godine najviše (preko 90%) doprinijele rastu potrošačkih cijena.

Naposljetku Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije porasli su u odnosu na studeni 2023. za 0,4%, dok Energija i šesti mjesec za redom bilježi prosječno smanjenje cijena. Prosječne cijene Energije u ovogodišnjem studenom niže su za 0,4% u odnosu na isti mjesec lani. Posljedica je to još uvijek povoljnog učinka baznog razdoblja. Ipak, primjetno je da se povoljni učinak u smjeru nižih cijena polako smanjuje dijelom zbog prilagodbe administrativno utvrđenih cijena u kućanstvima.

Nastavak cjenovnih pritisaka u uslugama povezano je i s daljnjim rastom cijena Restorana i hotela (+10,6%) podržano kretanjima u turizmu, međutim, daljnji godišnji rast bilježe i, primjerice, kategorije Razna dobra i usluge (+6,7%), Obrazovanje (+5,3%), Zdravlje (+5,2%), Rekreacija i kultura (+4,7%) te Hrana i bezalkoholna pića (+4,8%). S druge strane, i četvrti mjesec za redom (nakon rasta koji je trajao od srpnja 2023. do srpnja 2024.) cijene Prijevoza zabilježile su pad, za 0,5% na godišnjoj razini, a niže su bile i cijene u kategoriji Komunikacije (-6,4%, pad treći mjesec zaredom).

Kao što je i bilo najavljeno, prilagodba administrativno utvrđenih cijena odrazila se na kategoriju Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva koja bilježi rast na mjesečnoj razini za 2,1%, a ističe se upravo Električna energija s porastom za 6,7%. U ovoj kategoriji, rast mjesec ranije, u listopadu, predvodile su cijene Toplinske energije (+9,9%).

S objavom posljednjih podataka, rast potrošačkih cijena mjeren indeksom potrošačkih cijena u prvih jedanaest mjeseci u odnosu na isto razdoblje prethodne godine iznosio je u prosjeku 2,9%. Budući da očekujemo ubrzanje godišnje stope inflacije i u prosincu, prosjek za cijelu 2024. trebao bi naposljetku biti u skladu s našim očekivanjima, 3%.

U idućoj godini, daljnji rast cijena uvelike će ovisiti o dinamici nastavka gospodarskog rasta temeljenog na potrošnji i povjerenju potrošača, na koje utječe niz čimbenika. Najavljene porezne olakšice i povećanje minimalne plaće podržat će domaću potražnju u 2025., ali globalni šokovi i dalje predstavljaju rizik. Osim toga, prethodno povećanje plaća u javnom sektoru vjerojatno će nastaviti vršiti pritisak i na privatni sektor. Očekujemo prosječnu stopu inflacije na 2,6% u 2025. godini.

Tagovi: #inflacija, #cijene, #hrana, #energija, #restorani, #hoteli, #plin
PROČITAJ I OVO
Gotovo trećina hrvatskih tvrtki već zapošljava strane radnike
STRANI RADNICI
Gotovo trećina hrvatskih tvrtki već zapošljava strane radnike
ZAGREB - Gotovo trećina tvrtki koje su sudjelovale u istraživanju Hrvatske gospodarske komore (HGK) o potrebi za dodatnim znanjima i vještinama na tržištu rada, zapošljava strane radnike i to u najvećoj mjeri (80 posto) radnike zanatskih i strukovnih zanimanja, rečeno je na seminaru HGK ‘Zapošljavanje stranih radnika – novi Zakon o strancima i mjere aktivne politike zapošljavanja‘.
Bundesbank očekuje rast njemačke ekonomije u prvom kvartalu
OČEKIVANJA
Bundesbank očekuje rast njemačke ekonomije u prvom kvartalu
BERLIN - Posrnulo njemačko gospodarstvo moglo bi zabilježiti marginalni rast u prvom kvartalu 2025. nakon dvije godine recesije, objavila je u četvrtak središnja banka zemlje.
Prosječna neto plaća za siječanj 1.392 eura
ZARADE
Prosječna neto plaća za siječanj 1.392 eura
ZAGREB - Prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za siječanj ove godine iznosila je 1.392 eura, što je realno za 8% više nego u siječnju 2024. izvijestio je Državni zavod za statistiku (DZS).
EU odgađa uvođenje prvih uzvratnih carina na američku robu za sredinu travnja
ODGODA
EU odgađa uvođenje prvih uzvratnih carina na američku robu za sredinu travnja
BRUXELLES - Europska unija odgodit će provedbu svog prvog paketa carina na robu iz SAD-a do sredine travnja kako bi omogućila dodatno vrijeme za razgovore s Washingtonom, rekao je glasnogovornik EU-a za CNBC u četvrtak.
Erste: Snažna domaća potražnja i dalje drži inflaciju visoko
ANALITIČARI
Erste: Snažna domaća potražnja i dalje drži inflaciju visoko
ANALIZA - Hrvatsko gospodarstvo je ostvarilo još jedno snažno tromjesečje, budući da je BDP porastao 3,7% na međugodišnjoj razini u četvrtom kvartalu 2024., čime je rast BDP-a u fiskalnoj 2024. godini iznosio snažnih 3,8%, komentiraju analitičari Erste Groupa.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE