GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Industrijska proizvodnja u prosincu porasla, u cijeloj 2020. pala

Industrijska proizvodnja u prosincu porasla, u cijeloj 2020. pala
TREND
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 29.01.2021 / 20:47
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - U Hrvatskoj je u prosincu prošle godine industrijska proizvodnja porasla 0,3 posto na godišnjoj razini, dok je u cijeloj prošloj godini zbog koronakrize znatno pala.

Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je u petak da je industrijska proizvodnja u prosincu porasla 0,6 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na prosinac 2019. ojačala 0,3 posto.

Rast proizvodnje u prosincu na godišnjoj razini zabilježen je u dva od pet sektora, a najviše, za 10,9 posto, u proizvodnji kapitalnih proizvoda.

Proizvodnja intermedijarnih proizvoda porasla je, pak, za 4,7 posto.

S druge strane, u prosincu je na godišnjoj razini najviše pala proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju, za 8,1 posto.

S padom od 4,9 posto slijedila je proizvodnja energije, dok je proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju pala za 2,6 posto.

U cijeloj prošloj godini industrijska je proizvodnja pala za 3,4 posto, pri čemu je najviše potonula proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju, za 14,1 posto.

I u ostalim je sektorima proizvodnja pala, ali po znatno nižim stopama.

Industrijska je proizvodnja bila pod pritiskom i prije izbijanja koronakrize u ožujku prošle godine, a tijekom te krize njezin je pad produbljen.

U petak je objavljeno da je u prosincu pao i promet u trgovini na malo na godišnjoj razini, već 10. mjesec zaredom, što je posljedica slabosti osobne potrošnje u ovo doba koronakrize.

Ti podaci ukazuju na nastavak recesije. U drugom lanjskom tromjesečju bruto domaći proizvod (BDP) potonuo je rekordnih 15,4 posto na godišnjoj razini, a u trećem za 10 posto.

S obzirom na slabe pokazatelje, za očekivati je da će se pad gospodarstva nastaviti i u četvrtom tromjesečju 2020.

„I u mjesecima pred nama kretanja u industriji, maloprodaji, kao i cjelokupnom gospodarstvu bit će i dalje otežana negativnim utjecajem pandemije. Oporavak možemo očekivati s početkom drugog tromjesečja, pogotovo ako se cijepljenje ubrza i pandemija smiri”, navode analitičari Raiffisenbank Austria (RBA) u osvrtu na izvješće DZS-a.

Tagovi: industrijska proizvodnja, hrvatska industrija, prerađivačka industrija, energija, koronakriza
PROČITAJ I OVO
Pad kineskih fiskalnih prihoda u prvom kvartalu
TRENDOVI
Pad kineskih fiskalnih prihoda u prvom kvartalu
PEKING - Fiskalni prihodi Kine u prvom su tromjesečju pali za 2,3 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, objavilo je u ponedjeljak tamošnje ministarstvo financija.
Hrvatska udjelom duga u BDP-u znatno ispod europskog prosjeka i na kraju 2023.
DUG
Hrvatska udjelom duga u BDP-u znatno ispod europskog prosjeka i na kraju 2023.
ZAGREB - Hrvatski javni dug iskazan udjelom u BDP-u bio je i na kraju prosinca 2023. godine znatno niži od prosjeka eurozone i EU, pokazali su u ponedjeljak podaci europskog statističkog ureda
Realan rast prosječne neto plaće u veljači 8,4%
ZARADE
Realan rast prosječne neto plaće u veljači 8,4%
ANALIZA - Prema podacima koje je DZS objavio u petak, u veljači je nastavljen realan rast prosječnih mjesečnih isplaćenih bruto i neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama na godišnjoj razini.
Hrvati među nacijama koje najranije idu u mirovinu
MIROVINE
Hrvati među nacijama koje najranije idu u mirovinu
ZAGREB - Prosječni Hrvat u mirovinu ide s nepunih 60 godina, zbog čega su naši novopečeni umirovljenici neki od najmlađih u Europi.
MMF: Kina prestiže G7 kao pokretač globalnog gospodarskog rasta
PREDVIĐANJA
MMF: Kina prestiže G7 kao pokretač globalnog gospodarskog rasta
WASHINGTON - Prema prognozi Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), predviđa se da će Kina biti svjetski gospodarski prvak u sljedećih pet godina, s rastom većim od svih zemalja Grupe sedam (G7) zajedno, izvijestila je China Media Group (CMG), pozivajući se na Bloomberg.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE