GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Ifo: Njemačka birokracija godišnje uzrokuje 146 milijardi eura gubitaka

Ifo: Njemačka birokracija godišnje uzrokuje 146 milijardi eura gubitaka
ŠTETE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.11.2024 / 08:19
Autor: SEEbiz / DPA
BERLIN - Zbog pretjerane birokracije njemačka gospodarska proizvodnja bilježi godišnje gubitke do 146 milijardi eura, pokazalo je najnovije istraživanje minhenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.

Iz instituta ističu da visoki troškovi uzrokovani birokracijom pokazuju koliko su reforme u ovom području hitne.

"Troškovi nedjelovanja su ogromni u usporedbi s neiskorištenim potencijalom za rast koji bi proizašao iz smanjenja birokracije", kaže Oliver Falck, direktor Ifo centra za industrijsku organizaciju i nove tehnologije.

Izračuni koje je napravio Ifo na zahtjev Gospodarske komore za München i Gornju Bavarsku temelje se na "indeksu birokracije". To predstavlja nekoliko razina administrativnog opterećenja u područjima koja su važna za gospodarstvo i poslovanje u mnogim zemljama.

Istraživači su tako pomno proučili zemlje koje su provele opsežne reforme na području birokracije i ispitali njihov gospodarski razvoj tijekom vremena. Na temelju tih rezultata zatim su pripremili simulaciju utjecaja reformi birokracije, koje bi Njemačku dovele na nisku razinu birokracije, kakva je poznata u Švedskoj, koja je vodeća po indeksu birokracije, objasnili su u priopćenje za javnost u Ifu prije nekoliko dana.

Važnu ulogu u smanjenju birokracije može odigrati i digitalizacija javne uprave.

"Ako bi Njemačka sustigla Dansku u digitalizaciji javne uprave, njezina bi gospodarska proizvodnja bila 96 milijardi eura veća godišnje", rekao je Falck.

Manfred Gössl, direktor Gospodarske komore za München i Gornju Bavarsku, istaknuo je da je birokracija u svim njihovim anketama u posljednje dvije godine označena kao najveći problem tvrtki.

"Što je tvrtka manja, to je veći teret birokracije", istaknuo je.

Budući da birokratske obveze stvaraju ogromne gubitke u gospodarstvu, Gössl je pozvao na hitnu reformu i pojednostavljenje birokratskih zahtjeva u Berlinu i Bruxellesu. Pozvao je i na digitalizaciju javne uprave. Tvrtkama je potreban centralizirani online pristup svim poslovnim uslugama i jedinstvena, user-friendly rješenja u cijeloj zemlji, uvjeren je.

Tagovi: #birokracija,  #njemačka,  #štete,  #ekonomija
PROČITAJ I OVO
Cijene usluga najviše pridonijele rastu inflacije u 2024.
INFLACIJA
Cijene usluga najviše pridonijele rastu inflacije u 2024.
ANALIZA - Prema konačnim podacima DZS-a, uz porast za 0,1% u odnosu na studeni, u prosincu je godišnja stopa rasta potrošačkih cijena ubrzala na 3,4% (prema nacionalnom indeksu potrošačkih cijena).
Davos: Počinje Svjetski ekonomski forum
DOGAĐAJI
Davos: Počinje Svjetski ekonomski forum
DAVOS - U švicarskom Davosu danas počinje 55. Svjetski ekonomski forum (WEF) na kojem će oko 2500 političara, stručnjaka, gospodarstvenika i predstavnika raznih organizacija raspravljati o globalnim izazovima. Najviše pažnje posvetit će umjetnoj inteligenciji, klimatskim promjenama i sukobima diljem svijeta.
SAD pretekle Kinu i postale najveći trgovinski partner Njemačke
PROMJENE
SAD pretekle Kinu i postale najveći trgovinski partner Njemačke
WASHINGTON - Sjedinjene Države su prošle godine istisnule Kinu s prvog mjesta među zemljama koje trguju s Njemačkom prvi put od 2016., prema izvješću njemačke vladine agencije u koje je dpa u nedjelju imala uvid.
Istraživanje: Visoka inflacija zadržat će se i sljedećih godina
INFLACIJA
Istraživanje: Visoka inflacija zadržat će se i sljedećih godina
BERN - Inflacija se sljedećih godina neće puno smanjivati. Ove bi godine trebala iznositi 3,9 posto, a do 2028., prema prognozi minhenskog Ifo instituta i Švicarskog instituta za ekonomsku politiku, trebao bi se smanjiti za samo 0,4 postotna boda.
Svjetska banka: Zemljama u razvoju idućih 25 godina bit će teže nego posljednjih 25
PROCJENE
Svjetska banka: Zemljama u razvoju idućih 25 godina bit će teže nego posljednjih 25
WASHINGTON - Prema projekcijama iz najnovijeg izvješća Svjetske banke Global Economic Prospects, zemlje u razvoju, odgovorne za 60 posto globalnog rasta, završit će prvu četvrtinu 21. stoljeća s najslabijim dugoročnim izgledima za rast od 2000. godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE