GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Hrvatska u skupini zemalja EU-a s najnižom minimalnom plaćom u siječnju

Hrvatska u skupini zemalja EU-a s najnižom minimalnom plaćom u siječnju
PLAĆE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.02.2021 / 16:40
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - Hrvatska je u siječnju bila u skupini šest zemalja Europske unije s najnižom minimalnom plaćom, izvijestio je u petak Eurostat, upozorivši na ogromne razlike među zemljama članicama.

Na početku ove godine 21 država članica EU-a imala je institut minimalne plaće, koja je varirala od 700 eura na istoku do 1.500 eura na sjeverozapadu, definirana na nacionalnoj razini, pokazalo je istraživanje europskog statističkog ureda.

Minimalnu plaću nemaju samo Danska, Italija, Cipar, Austrija, Finska i Švedska.

U 10 zemalja članica, većinom na istoku kontinenta, minimalna je plaća iskazana u eurima u siječnju bila niža od 700 eura mjesečno.

U pet zemalja na jugu kretala se u rasponu od 700 do nešto više od 1.100 eura, a u šest zemalja na zapadu i sjeveru premašivala je 1.500 eura.

Podaci pokazuju da je najviša minimalna plaća u EU čak 6,6 puta veća od one najniže, utvrdio je Eurostat.

Hrvatska među zemljama na dnu ljestvice

Bugarska s minimalnom plaćom od 332 eura mjesečno u siječnju na samom dnu ljestvice. U Mađarskoj, Rumunjskoj i Latviji kretala se u rasponu od 440 do 500 eura mjesečno.

Slijedi Hrvatska s minimalnom plaćom iskazanom u eurima u siječnju od 563 eura. Niža od šesto eura bila je i u Češkoj i Estoniji.

U Poljskoj, Slovačkoj i Litvi kretala se u rasponu od 614 do 642 eura.

U južnoj skupini najnižu je minimalnu plaću u prvom ovogodišnjem mjesecu imala Grčka, od 758 eura. Slijede Portugal, Malta, Slovenija s minimalnom plaćom od u rasponu od nekih 780 do nešto više od 1.000 eura, te Španjolska s 1.108 eura.

U skupini zemalja na sjeveru i zapadu kontinenta najnižu je minimalnu plaću imala Francuska, od 1.555 eura.

Slijede Njemačka, Belgija, i Nizozemska, gdje se kretala od nešto više od 1.600 do 1.700 eura. U Irskoj iznosila je 1.724 eura.

Najvišu je minimalnu plaću imao Luksemburg, od 2.202 eura.

Kada se uzmu u obzir razlike u razini cijena, jaz među članicama nešto je manji - najviša je minimalna plaća iskazana paritetom kupovne moći 'samo' 2,7 puta veća od one najniže.

Bugarska je i dalje na dnu ljestvice, s minimalnom plaćom iskazanom paritetom kupovne moći (PPS) od 623 PPS-a mjesečno. Luksemburg je na vrhu s 1.668 PPS-a.

U Hrvatskoj minimalna plaća iskazana paritetom kupovne moći iznosila je u siječnju 805 PPS-a. Blizu su Češka sa 789, Rumunjska s 850 i Grčka s 879 PPS-a, pokazuje izvješće Eurostata.

Tagovi: minimalna plaća, minimalac
PROČITAJ I OVO
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
ZABRINUTOST
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
NEW YORK - Izvršni direktor JPMorgan Chasea Jamie Dimon zabrinut je da bi se američko gospodarstvo moglo suočiti s ponavljanjem problema koji su kočili zemlju tijekom 1970-ih.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE