GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Hrvatska rastom BDP-a i zapošljavanjem u vrhu EU u trećem tromjesečju

Hrvatska rastom BDP-a i zapošljavanjem u vrhu EU u trećem tromjesečju
PRI VRHU
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 06.12.2024 / 16:16
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Hrvatska je rastom BDP-a u trećem tromjesečju bila pri vrhu EU-a, uz bok Malti, uz najsnažniji tempo zapošljavanja, pokazali su u petak podaci europskog statističkog ureda.

Gospodarstvo eurozone poraslo je u trećem tromjesečju za 0,9 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, nakon 0,5 postotnog rasta u razdoblju od travnja do lipnja, potvrdio je Eurostat važeće procjene.

Na razini EU-a aktivnost je porasla za 1,0 posto, neznatno snažnije nego u proljetnim mjesecima.

Na tromjesečnoj razini gospodarstvo je u razdoblju od srpnja do rujna na oba područja uvećano za 0,4 posto, dvostruko snažnije nego u prethodna tri mjeseca.

Hrvatska uz bok Malti

Daleko je najsnažnije u trećem tromjesečju na godišnjoj razini porastao BDP Malte, za 5,4 posto.

Slijedi Hrvatska s rastom BDP-a u trećem tromjesečju za 4,1 posto, prema kalendarski prilagođenim podacima. U razdoblju od travnja do lipnja bio je porastao za 3,2 posto.

Blizu su Hrvatskoj Danska i Cipar s rastom aktivnosti u razdoblju od srpnja do rujna za 3,9 odnosno za 38 posto.

U skupini 'velikih' najveći rast bilježila je Španjolska, za 3,4 posto. Slijedi Francuska gdje je aktivnost porasla za 1,2 posto. U Njemačkoj smanjila se za 0,3 posto.

Najsnažniji pad aktivnosti na godišnjoj razini bilježila je Latvija, za 1,0 posto. Slijede Austrija i Mađarska gdje je smanjena za 0,8 odnosno za 0,7 posto.

Skok u Irskoj


Na kvartalnoj razini najsnažniji rast BDP-a bilježila je u trećem tromjesečju Irska, za 3,5 posto. Podaci za Irsku često pokazuju snažne oscilacije.

Slijede Litva i Danska gdje je uvećan za 1,2 posto.

Hrvatsko je gospodarstvo trećem je tromjesečju na kvartalnoj razini poraslo za 0,8 posto, prema sezonski prilagođenim podacima. U prethodna tri mjeseca uvećano je za 1,0 posto.

Isti postotni rast bilježile su u trećem tromjesečju i Španjolska i Nizozemska.

Najsnažniji pad BDP-a na tromjesečnoj bilježila je pak Mađarska, za 0,7 posto.

Slijede Latvija gdje je smanjen za 0,2 posto, te Austrija, Poljska i Rumunjska s padom aktivnosti za 0,1 posto.


Ravnomjerno zapošljavanje

Broj zaposlenih u eurozoni porastao je u razdoblju od srpnja do rujna za 0,2 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca, izračunali su statističari. To znači da je porastao istim tempom kao i u proljetnim mjesecima, prema revidiranim podacima.

U EU zadržao se u razdoblju od srpnja do rujna, prema revidiranim podacima, na razini prethodna tri mjeseca kada je bio porastao za 0,1 posto.

Na godišnjoj razini broj zaposlenih u eurozoni uvećan je u trećem tromjesečju za 1,0 posto, tek neznatno snažnijim tempom nego u prethodna tri mjeseca.

Podaci za EU pokazuju pak revidirani rast broja zaposlenih, za 0,7 posto u odnosu na treće prošlogodišnje tromjesečje. U razdoblju od travnja do lipnja bio je porastao za 0,9 posto.


Skok u Hrvatskoj


Hrvatska je u trećem tromjesečju bilježila najveći rast broja zaposlenih u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, za 6,9 posto. U prethodna tri mjeseca uvećan je za 6,5 posto.

Hrvatski su poslodavci prednjačili i tempom zapošljavanja na tromjesečnoj razini, s 1,5 posto više zaposlenih radnika. U drugom tromjesečju uvećali su broj zaposlenih za 1,4 posto u odnosu na početak godine.

Malta je zauzela drugo mjesto s 4,5 posto više zaposlenih radnika u odnosu na treće prošlogodišnje tromjesečje. Tempom zapošljavanja na tromjesečnoj razini pretekla ju je Irska s 1,2 posto više zaposlenih radnika, u odnosu na malteških 1,0 posto više zaposlenih.

Najviše se pak na godišnjoj razini smanjio broj zaposlenih u Latviji i Finskoj, za 1,2 odnosno za 1,0 posto.

Padom broja zaposlenih na tromjesečnoj razini izdvajala se u trećem tromjesečju Rumunjska, za 3,1 posto, pokazuju Eurostatovi podaci.

Tagovi: #zapošljavanje,  #bdp,  #hrvatska,  #ekonomija,  #eurozona
PROČITAJ I OVO
Istraživanje: Visoka inflacija zadržat će se i sljedećih godina
INFLACIJA
Istraživanje: Visoka inflacija zadržat će se i sljedećih godina
BERN - Inflacija se sljedećih godina neće puno smanjivati. Ove bi godine trebala iznositi 3,9 posto, a do 2028., prema prognozi minhenskog Ifo instituta i Švicarskog instituta za ekonomsku politiku, trebao bi se smanjiti za samo 0,4 postotna boda.
Svjetska banka: Zemljama u razvoju idućih 25 godina bit će teže nego posljednjih 25
PROCJENE
Svjetska banka: Zemljama u razvoju idućih 25 godina bit će teže nego posljednjih 25
WASHINGTON - Prema projekcijama iz najnovijeg izvješća Svjetske banke Global Economic Prospects, zemlje u razvoju, odgovorne za 60 posto globalnog rasta, završit će prvu četvrtinu 21. stoljeća s najslabijim dugoročnim izgledima za rast od 2000. godine.
Milei uspio, Argentina lani u suficitu
USPJESI
Milei uspio, Argentina lani u suficitu
BUENOS AIRES — Argentinski redsjednik Javier Milei ispunio je svoje obećanje da će ostvariti fiskalni suficit u svojoj prvoj godini, postigavši pothvat kakav nije viđen više od desetljeća u argentinskom gospodarstvu sklonom deficitu.
MMF povisio prognozu rasta globalne ekonomije na 3,3 posto
BOLJE PROGNOZE
MMF povisio prognozu rasta globalne ekonomije na 3,3 posto
WASHINGTON - Međunarodni monetarni fond (MMF) blago je poboljšao prognozu rasta globalnog gospodarstva.
Financijska imovina hrvatskih kućanstava u godinu dana uvećana 10,7 posto
RAST
Financijska imovina hrvatskih kućanstava u godinu dana uvećana 10,7 posto
ZAGREB - Na kraju trećeg tromjesečja 2024. ukupna financijska imovina kućanstava dosegnula je vrijednost od 103 milijarde eura, što je za 10 milijardi eura ili 10,7 posto više nego godinu dana ranije, navodi se u novom Statističkom priopćenju HNB-a o statistici financijskih računa objavljenoj u petak.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE