GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Hrana i piće i dalje glavni generatori inflacije

Hrana i piće i dalje glavni generatori inflacije
INFLACIJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 17.07.2024 / 09:44
Autor: RBA analize
ANALIZA - Državni zavod za statistiku jučer je objavio konačne podatke indeksa potrošačkih cijena za lipanj. Uz stabilnost u odnosu na svibanj, godišnja stopa rasta potrošačkih cijena iznosila je 2,4%.

Najskromniji je to porast na godišnjoj razini od lipnja 2021.

U prvih šest mjeseci rast potrošačkih cijena u odnosu na isto razdoblje prethodne godine iznosio je u prosjeku 3,6%. Prema indeksu potrošačkih cijena, najveći doprinos tome pružile su cijene usluga i hrane (usluge za 1,6 postotnih bodova, a hrana za 1,4 postotnih bodova).

Promatrano prema glavnim skupinama klasifikacije ECOICOP, u razdoblju siječanj-lipanj 2024. na godišnjoj razini najveći doprinos ukupnom rastu generirale su cijene Hrane i bezalkoholnih pića s 1,13 postotnih bodova (ili 31,1% ukupnog porasta), a slijedi Prijevoz (0,64 pb ili 17,7%) te Restorani i hoteli (0,52 pb ili 14,5%). Osim Stanovanje, voda, električna energija, plin i ostala goriva, ostale glavne skupine također su dale pozitivan doprinos, međutim, primjetno je da godišnji rast potrošačkih cijena i dalje predvode cijene hrane i razne kategorije usluga.

U lipnju, na mjesečnoj razini, prema glavnim komponentama indeksa, rast cijena zabilježen je kod Usluga (+0,6%) te Hrane, pića i duhana (+0,3%). Cijene Energije bile su niže za 1,1%, a Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije za 0,2%. Stagnacija u odnosu na svibanj pokazuje sve blaže cjenovne pritiske u odnosu na povijesna kretanja, međutim, u većem dijelu prve polovine godine mjesečni rast cijena usluga signalizirao je na neuobičajeno visoku tekuću inflaciju u toj kategoriji te i dalje predstavlja rizik da inflacija u nastavku godine bude ustrajnija od očekivane.

Rast na godišnjoj razini usporio je kod svih posebnih agregata, dok je kod energije zabilježen pad prvi put od početka godine. Prosječni godišnji rast cijena Hrane, pića i duhana usporio je u lipnju na 2,1% (u odnosu na 3,2% u svibnju). Najskromniji je to porast na godišnjoj razini od lipnja 2021. Rast cijena usluga usporio je treći mjesec zaredom, odnosno u lipnju se spustio na 5,5% (u odnosu na 6,1% u svibnju). Pozitivan doprinos ukupnoj godišnjoj inflaciji generiran je i od strane cijena Industrijskih neprehrambenih proizvoda, čiji se godišnji rast zadržao na razini iz svibnja i iznosio je 1,5%. Naposljetku, cijene Energije zabilježile su pad za 0,4%, nakon povećanja za 1,9% u svibnju.

Nakon što je dezinflacijski proces u prvom tromjesečju bio privremeno zaustavljen, godišnja inflacija vratila se u drugom tromjesečju na silaznu putanju uz normalizaciju tekućih cjenovnih kretanja (osobito kod cijena hrane i industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije) i iščezavanje prošlogodišnjih visokih mjesečnih promjena iz izračuna.

Ustrajnosti još uvijek visokih godišnje stopa rasta potrošačkih cijena ponajviše pridonosi inflacija usluga koja je osjetljivija na porast plaća te posljedično jačanje domaće potražnje. Uz to, kako potvrđuju podaci, u istom je razdoblju zabilježeno i jačanje inozemne potražnje za smještajnim i ugostiteljskim uslugama. Upravo snažno tržište rada uz dvoznamenkasti rast nominalnih plaća predstavlja ključni rizik ostvarivanja kratkoročnih te srednjoročnih inflacijskih projekcija. Inflacijska očekivanja poduzeća u segmentu usluga jedina ostaju iznad dugoročnih prosjeka te jasno zrcale navedene rizike.

U nastavku godine očekujemo daljnje usporavanje dinamike rasta potrošačkih cijena uz potencijalni pad godišnje stope rasta na oko 2%.

Tagovi: #inflacija, #cijene, #hrana, #piće, #prijevoz, #gorivo
PROČITAJ I OVO
Raspoloženje u njemačkoj ekonomiji najoptimističnije od svibnja 2024.
SIGNALI
Raspoloženje u njemačkoj ekonomiji najoptimističnije od svibnja 2024.
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu dodatno se poboljšalo i dosegnulo najvišu točku u više od godinu dana. Indeks poslovne klime instituta Ifo porastao je u lipnju za 0,9 bodova na 88,4 boda.
Američke carine teško bi pogodile njemačku proizvodnju
POSLJEDICE
Američke carine teško bi pogodile njemačku proizvodnju
BERLIN - Američke carine koje bi američki predsjednik Donald Trump mogao nametnuti na američki uvoz tijekom ljeta posebno bi teško pogodile njemačku proizvodnju, prema simulacijama Ifo instituta za ekonomska istraživanja sa sjedištem u Münchenu.
Rast gospodarske aktivnosti u eurozoni u lipnju
SIGNALI
Rast gospodarske aktivnosti u eurozoni u lipnju
FRANKFURT - Gospodarska aktivnost u eurozoni blago se povećala u lipnju, prema istraživanju istraživačke kuće S&P Global i Hamburg Commercial Bank.
Cijene usluga više za 7,5 posto, smještaj još više poskupio
TRENDOVI
Cijene usluga više za 7,5 posto, smještaj još više poskupio
ZAGREB - Cijene uslužnih djelatnosti pružatelja usluga u Hrvatskoj su u prvom tromjesečju ove godine ukupno porasle za 7,5 posto u odnosu na isto tromjesečje prošle godine, a najviše u zaštitnim i istražnim djelatnostima, za 19,6 posto, te usluge smještaja, za 16,1 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Vodeći američki ekonomski indeks lagano pao u svibnju
SIGNALI
Vodeći američki ekonomski indeks lagano pao u svibnju
WASHINGTON - Vodeći ekonomski indeks SAD-a pao je u svibnju za 0,1 bod s travnja na 99, izvijestio je danas njujorški Conference Board.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE