GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Europska industrijska proizvodnja oporavlja se od koronamjera

Europska industrijska proizvodnja oporavlja se od koronamjera
OPORAVAK
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 12.08.2020 / 14:16
Autor: SEEbiz / H

BRUXELLES - Europska industrijska proizvodnja ponovo je snažno porasla u lipnju, koji je označio početak oporavka i u Hrvatskoj zahvaljujući ublažavanju mjera suzbijanja pandemije koronavirusa, pokazalo je u srijedu izvješće Eurostata.

Sezonski prilagođena industrijska proizvodnja u EU i u eurozoni porasla je u lipnju 9,1 posto u odnosu na svibanj kada je prema revidiranim podacima Eurostata uvećana 11,6 odnosno 12,3 posto.

Europski statistički ured podsjeća da je u lipnju većina zemalja EU-a ublažila mjere kojima nastoje suzbiti širenje novog koronavirusa.

Najviše je na oba područja porasla proizvodnja trajnih potrošačkih dobara, za 20,2 posto. Slijedi kategorija kapitalnih dobara s rastom proizvodnje za po 14,2 posto.

Najskromnije je porasla proizvodnja energenata, za 1,7 posto u EU te za 2,6 posto u eurozoni.

Među članicama EU-a najviše je porasla proizvodnja u Slovačkoj, za 21,7 posto. Slijede Mađarska sa 17,1 i Rumunjska sa 16,3 posto.

U Hrvatskoj je sezonski prilagođena industrijska proizvodnja u lipnju porasla prvi puta od veljače, i to za 7,3 posto u odnosu na svibanj kada je prema revidiranim Eurostatovim podacima pala 1,8 posto. Prva procjena pokazivala je 3,5-postotni pad.

Pad proizvodnje zabilježen je u lipnju samo u Belgiji, za 1,4 posto, i Finskoj, za 0,8 posto.

Eurostat nije raspolagao podacima za Nizozemsku i Austriju.

Na godišnjoj je razini industrijska proizvodnja u EU i u eurozoni u lipnju smanjena za 11,6 odnosno 12,3 posto. U svibnju pala je 20,1 u EU te 20,4 posto u eurozoni, pokazuju revidirani Eurostatovi podaci.

Na oba područja najviše je u lipnju na godišnjoj razini potonula proizvodnja kapitalnih dobara, za 16,4 posto u EU te za 15,9 posto u eurozoni. Slijedi proizvodnja intermedijarnih dobara koja je u EU smanjena 11,9 a u eurozoni 13,1 posto.

Najblaži pad proizvodnje na godišnjoj razini zabilježen je u kategoriji netrajnih potrošačkih dobara, za šest posto u EU te za 7,5 posto u eurozoni.

U gotovo svim je zemljama EU-a industrijska proizvodnja smanjena u odnosu na prošlogodišnji lipanj, prema raspoloživim podacima Eurostata. Izuzetak je Irska gdje je porasla 4,5 posto.

Najviše je pala proizvodnja u Portugalu, za 14,8 posto. Slijede Njemačka i Španjolska s padom proizvodnje za po 14,1 posto, te Italija, gdje je smanjena 13,7 posto.

U Hrvatskoj je industrijska proizvodnja u lipnju bila manja 1,7 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec. U svibnju pala je 12,4 posto.

Tagovi: Europska industrijska proizvodnja, koronakriza, Eurostat, energenti, trajna potrošačka dobra
PROČITAJ I OVO
Pad kineskih fiskalnih prihoda u prvom kvartalu
TRENDOVI
Pad kineskih fiskalnih prihoda u prvom kvartalu
PEKING - Fiskalni prihodi Kine u prvom su tromjesečju pali za 2,3 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, objavilo je u ponedjeljak tamošnje ministarstvo financija.
Hrvatska udjelom duga u BDP-u znatno ispod europskog prosjeka i na kraju 2023.
DUG
Hrvatska udjelom duga u BDP-u znatno ispod europskog prosjeka i na kraju 2023.
ZAGREB - Hrvatski javni dug iskazan udjelom u BDP-u bio je i na kraju prosinca 2023. godine znatno niži od prosjeka eurozone i EU, pokazali su u ponedjeljak podaci europskog statističkog ureda
Realan rast prosječne neto plaće u veljači 8,4%
ZARADE
Realan rast prosječne neto plaće u veljači 8,4%
ANALIZA - Prema podacima koje je DZS objavio u petak, u veljači je nastavljen realan rast prosječnih mjesečnih isplaćenih bruto i neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama na godišnjoj razini.
Hrvati među nacijama koje najranije idu u mirovinu
MIROVINE
Hrvati među nacijama koje najranije idu u mirovinu
ZAGREB - Prosječni Hrvat u mirovinu ide s nepunih 60 godina, zbog čega su naši novopečeni umirovljenici neki od najmlađih u Europi.
MMF: Kina prestiže G7 kao pokretač globalnog gospodarskog rasta
PREDVIĐANJA
MMF: Kina prestiže G7 kao pokretač globalnog gospodarskog rasta
WASHINGTON - Prema prognozi Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), predviđa se da će Kina biti svjetski gospodarski prvak u sljedećih pet godina, s rastom većim od svih zemalja Grupe sedam (G7) zajedno, izvijestila je China Media Group (CMG), pozivajući se na Bloomberg.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE