GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

EIZ: CEIZ indeks sugerira rast BDP-a od 6,7 posto u prvom kvartalu

EIZ: CEIZ indeks sugerira rast BDP-a od 6,7 posto u prvom kvartalu
SIGNALI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 26.05.2022 / 16:54
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - Kretanje CEIZ indeksa sugerira da će hrvatsko gospodarstvo u prvom ovogodišnjem tromjesečju porasti za 6,7 posto u odnosu na isto razdoblje lani, što je nastavak usporavanja godišnje stope rasta BDP-a, procjene su Ekonomskog instituta, Zagreb (EIZ).

Kako je objavio EIZ na svojoj internetskoj stranici, CEIZ indeks je u ožujku 2022. zabilježio smanjenje vrijednosti od 1,1 indeksnog boda u odnosu na isti mjesec 2021. godine, dok je u odnosu na prethodni mjesec zabilježio stagnaciju vrijednosti.

Promatrano po komponentama indeksa, u odnosu na prethodni mjesec, višu sezonski prilagođenu vrijednost u ožujku ove godine su ostvarile sve četiri komponente indeksa - indeks obujma industrijske proizvodnje, broj dolazaka turista, promet u trgovini na malo i prihod državnog proračuna od poreza na dodanu vrijednost (PDV), navode iz EIZ-a.

"Na osnovi kretanja vrijednost indeksa možemo procijeniti da će u prvom tromjesečju 2022. hrvatsko gospodarstvo rasti za 6,7 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, što znači da godišnja stopa rasta BDP-a u prvom tromjesečju nastavlja usporavanje koje se bilježi od trećeg tromjesečja 2021. godine", ističu analitičari EIZ-a.

Državni zavod za statistiku (DZS) bi prvu procjenu bruto domaćeg proizvoda (BDP) za prvi kvartal ove godine trebao objaviti sutra, a prema podacima tog zavoda, BDP je uslijed oporavka gospodarstva od posljedica pandemije koronavirusa i rekordnog porasta u drugom lanjskom kvartalu za 16,5 posto na godišnoj razini, u trećem tromjesečju 2021. porastao za 15,8 posto, a u četvrtom za 9,7 posto.

Iz Ekonomskog instituta napominju da je mjesečna procjena stope rasta BDP-a na temelju vrijednosti CEIZ indeksa indikativna i da je treba koristiti prvenstveno kao informaciju o tekućem stanju i smjeru kretanja poslovnog ciklusa u Republici Hrvatskoj.

CEIZ indeks je koincidentni ekonomski indikator, odnosno mjesečni složeni indikator poslovnog ciklusa razvijen na EIZ-u, a svrha mu je pružiti pravovremenu informaciju o trenutnom stanju poslovnoga ciklusa, zbog čega se vrijednost CEIZ indeksa mijenja istovremeno s promjenama poslovnoga ciklusa.

Taj je indeks jednobrojčani pokazatelj poslovnog ciklusa koji sadrži informacije koje bi inače trebalo prikupljati analizom velikog broja različitih ekonomskih serija, a za razliku od vremenske serije tromjesečnog BDP-a, CEIZ indeks daje mjesečnu ocjenu stanja gospodarstva pružajući na taj način preciznije informacije o promjenama koje se odvijaju tijekom kraćeg vremenskoga razdoblja.

Tagovi: CEIZ indeks, Ekonomski institut Zagreb, hrvatski BDP
PROČITAJ I OVO
U Hrvatskoj radi samo 10 posto studenata
PORAZNO
U Hrvatskoj radi samo 10 posto studenata
ZAGREB - Samo jedan od deset hrvatskih studenata i srednjoškolaca, odnosno mladih ljudi koji su u formalnom obrazovanju radi, tijekom školovanja, za razliku od 73 posto mladih u Nizozemskoj, 52 posto u Danskoj ili 45 posto u Njemačkoj, objavio je Eurostat, piše u utorak Večernji list.
Njemačkom je zavladao pesimizam
PESIMIZAM
Njemačkom je zavladao pesimizam
BERLIN - Mnogi njemački građani žale se da je situacija u zemlji loša i očekuju da će životni standard u budućnosti biti niži, posebno mladih, pokazali su rezultati istraživanja.
Milanović: Pitanje mjeseca je kad će najveće europske zemlje ući u recesiju
PREDSJEDNIK
Milanović: Pitanje mjeseca je kad će najveće europske zemlje ući u recesiju
HVAR - PredsjednikIK Republike Zoran Milanović izjavio je danas da će zbog ulaska europskih ekonomija u recesiju turistička sezona u Hrvatskoj biti nešto drugačija i da stoga treba "raditi i čuvati za vremena koja možda neće biti dobra kao ova sada".
Važan signal govori da američka inflacija ipak slabi
SIGNALI
Važan signal govori da američka inflacija ipak slabi
ANALIZA - Fedov najpraćeniji ekonomski pokazatelj kretanja inflacije porastao je manje od očekivanog u kolovozu, signalizirajući da se rastuće kamatne stope središnje banke počinju isplaćivati.
IFO: Manjak radnika i opskrba energijom godinama će kočiti njemačku ekonomiju
UPOZORENJE
IFO: Manjak radnika i opskrba energijom godinama će kočiti njemačku ekonomiju
BERLIN - Manjak radne snage i prijelaz na obnovljivu energiju bit će teret njemačkom gospodarstvu na dulji rok, upozorio je čelnik ekonomskog instituta ifo, procijenivši da će cijene struje u Njemačkoj u budućnosti biti više nego u drugim zemljama.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE