GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

ECB procjenjuje potrebne europske fiskalne mjere na 1.500 mlrd eura

ECB procjenjuje potrebne europske fiskalne mjere na 1.500 mlrd eura
PROCJENE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.04.2020 / 14:43
Autor: SEEbiz / H

FRANKFURT - Europsko će gospodarstvo možda u 2020. trebati fiskalne mjere vrijedne do 1.500 milijardi eura kako bi se prevladala ekonomska kriza izazvana epidemijom Covida 19, kazala je ministrima financija eurozone Europska središnja banka (ECB) prema navodima neimenovanih izvora.

U ECB-u nisu željeli komentirati tu informaciju.

Izvori navode da je Europska komisija na jučerašnjoj videokonferenciji ministara financija Europske unije procijenila da bi se gospodarstvo na tom području ove godine moglo smanjiti oko 10 posto, kazali su dužnosnici.

Unatoč tome, ministri se nisu uspjeli dogovoriti o mjerama podrške gospodarstvu ni o zajedničkom tekstu plana, istaknuli su.

Na sastanku koji je trajao 16 sati i odužio se do sitnih jutarnjih sati, Njemačka, Nizozemska i druge sjeveroeuropske zemlje kazale su da su spremne poduprijeti europske mjere u vrijednosti do 500 milijardi eura, kazali su dužnosnici koji su sudjelovali na sastanku.

Francuska, Italija i Španjolska istaknule su pak prema njihovim navodima da bi vrijednost mjera u ovoj godini trebala osjetno premašiti 1.000 milijardi eura, što je u skladu s ECB-ovom projenama da bi se trebala kretati između 1.000 i 1.500 milijardi eura.

Europska podrška bit će nadopuna mjerama pojedinih zemalja EU-a ali ukupna vrijednost fiskalnih mjera možda neće biti dovoljna da se podmire ukupne potrebe za financiranjem, dodali su izvori.

Iako su se stajališta sudionika sastanka donekle približila, dogovor nije postignut uglavnom zbog otpora Nizozemske i Italije, naveli su dužnosnici.

Italija je zahtijevala ambiciozniji sporazum s jasnijim referencama na zajedničko izdavanje obveznica u budućnosti. Nizozemska je pak inzistirala da bi eventualne kreditne linije zemljama koje ih budu trebale moraju uključivati i uvjete.

Tagovi: Europska središnja banka, koronavirus, Christine Lagarde, monetarna politika, Jerome Powell
PROČITAJ I OVO
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
ZABRINUTOST
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
NEW YORK - Izvršni direktor JPMorgan Chasea Jamie Dimon zabrinut je da bi se američko gospodarstvo moglo suočiti s ponavljanjem problema koji su kočili zemlju tijekom 1970-ih.
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
IZNENAĐENJE
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
BERLIN - Privatni sektor u Njemačkoj doživio je neočekivani rast ovog mjeseca, koji je bio potaknut solidnim rastom u sektoru usluga.
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
SIGNALI
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
LJUBLJANA - Pokazatelj povjerenja potrošača u travnju je u odnosu na ožujak poboljšan za tri postotna boda. Njegova je vrijednost najviša od veljače 2022., ali je i dalje tri postotna boda ispod dugogodišnjeg prosjeka, objavio je danas statistički ured.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE