GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

ECB procjenjuje potrebne europske fiskalne mjere na 1.500 mlrd eura

ECB procjenjuje potrebne europske fiskalne mjere na 1.500 mlrd eura
PROCJENE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.04.2020 / 14:43
Autor: SEEbiz / H

FRANKFURT - Europsko će gospodarstvo možda u 2020. trebati fiskalne mjere vrijedne do 1.500 milijardi eura kako bi se prevladala ekonomska kriza izazvana epidemijom Covida 19, kazala je ministrima financija eurozone Europska središnja banka (ECB) prema navodima neimenovanih izvora.

U ECB-u nisu željeli komentirati tu informaciju.

Izvori navode da je Europska komisija na jučerašnjoj videokonferenciji ministara financija Europske unije procijenila da bi se gospodarstvo na tom području ove godine moglo smanjiti oko 10 posto, kazali su dužnosnici.

Unatoč tome, ministri se nisu uspjeli dogovoriti o mjerama podrške gospodarstvu ni o zajedničkom tekstu plana, istaknuli su.

Na sastanku koji je trajao 16 sati i odužio se do sitnih jutarnjih sati, Njemačka, Nizozemska i druge sjeveroeuropske zemlje kazale su da su spremne poduprijeti europske mjere u vrijednosti do 500 milijardi eura, kazali su dužnosnici koji su sudjelovali na sastanku.

Francuska, Italija i Španjolska istaknule su pak prema njihovim navodima da bi vrijednost mjera u ovoj godini trebala osjetno premašiti 1.000 milijardi eura, što je u skladu s ECB-ovom projenama da bi se trebala kretati između 1.000 i 1.500 milijardi eura.

Europska podrška bit će nadopuna mjerama pojedinih zemalja EU-a ali ukupna vrijednost fiskalnih mjera možda neće biti dovoljna da se podmire ukupne potrebe za financiranjem, dodali su izvori.

Iako su se stajališta sudionika sastanka donekle približila, dogovor nije postignut uglavnom zbog otpora Nizozemske i Italije, naveli su dužnosnici.

Italija je zahtijevala ambiciozniji sporazum s jasnijim referencama na zajedničko izdavanje obveznica u budućnosti. Nizozemska je pak inzistirala da bi eventualne kreditne linije zemljama koje ih budu trebale moraju uključivati i uvjete.

Tagovi: Europska središnja banka, koronavirus, Christine Lagarde, monetarna politika, Jerome Powell
PROČITAJ I OVO
Raspoloženje potrošača u SAD-u u ožujku je dostiglo najvišu razinu u tri godine
SIGNALI
Raspoloženje potrošača u SAD-u u ožujku je dostiglo najvišu razinu u tri godine
WASHINGTON - Raspoloženje američkih potrošača o gospodarskom stanju u zemlji porastao je u ožujku na najvišu razinu u posljednje tri godine, prema podacima Sveučilišta u Michiganu, čiji je indeks porastao sa 76,9 u travnju na 79,4 boda.
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
TRGOVINA NA MALO
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
LJUBLJANA - U veljači je realni prihod od prodaje u trgovini na malo ponovno smanjen i na mjesečnoj i na godišnjoj razini. U trgovini motornim vozilima bila je niža u mjesečnoj, a viša u godišnjoj usporedbi, objavio je danas Državni zavod za statistiku.
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ZADUŽENOST
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ANALIZA - Prema posljednjim podacima Hrvatske narodne banke, bruto inozemni dug iznosio je na kraju studenog 64,58 mlrd. eura, što je povećanje za 1,0% ili 0,6 mlrd. eura na mjesečnoj razini odnosno za 14,9 mlrd. eura na godišnjoj razini (+30%) te za 14,7 mlrd. eura ili 29,5% u odnosu na kraj 2022.
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
SIGNALI
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
ZAGREB - Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana su u ožujku, odražavajući val optimizma u industriji, pokazalo je u srijedu mjesečno istraživanje Europske komisije.
Ekonomski instituti značajno smanjili prognozu rasta njemačkog gospodarstva
SNIŽENE PROGNOZE
Ekonomski instituti značajno smanjili prognozu rasta njemačkog gospodarstva
BERLIN - Njemački bruto domaći proizvod (BDP) ove će godine porasti za samo 0,1 posto, najnovija je prognoza vodećih njemačkih ekonomskih instituta.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE