GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

DIHK: Njemačka ekonomija treba još jedan paket poticaja

DIHK: Njemačka ekonomija treba još jedan paket poticaja
POTICAJI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 06.04.2020 / 11:45
Autor: SEEbiz / H
BERLIN - Njemačko gospodarstvo treba još jedan paket poticaja kako bi prebrodilo krizu koju je prouzročila pandemija koronavirusa, poručilo je vladi udruženje industrijske i trgovinske komore (DIHK).

Gospodarstvo sada više osjeća posljedice pandemije nego sredinom ožujka kada je vlada usvojila početni paket mjera, ističe udruženje.

„Tome valja dodati grananje lančanih reakcija po cijelom gospodarstvu. Drugim riječima, iz dana u dan možemo točno izmjeriti koliko se pogoršala ekonomska situacija mnogih poduzeća“, rekao je u nedjelju predsjednik DIHK-a Eric Schweitzer.

Prema podacima dostupnima novinskoj agenciji dpa, njemačka vlada planira usvojiti još jedan paket poticaja, namijenjen ponajprije srednjim poduzećima. Cilj je poboljšanje produktivnosti i oslobođenje od kreditnih obaveza.

Tako bi prema jednoj mjeri država u određenom razdoblju bila jamac za kredite srednjim poduzećima, što bi povećalo vrijednost državnih kreditnih jamstava na 300 milijardi eura.

„Zaštita vlade već uključuje dobre instrumente koji ublažavaju udarac krize“, rekao je Schweitzer, navodeći posebne propise o skraćenom radnom vremenu i hitnu pomoć za samozaposlene i mala poduzeća.

„Sada ih treba hitno razvijati", naglasio je čelnik DIHK, upozoravajući da je "trenutni zastoj dramatičan za velike dijelove njemačkog gospodarstva“.

Pozvao je dužnosnike da poduzmu hitne mjere jer prema istraživanju DIHK gotovo svakom petom poduzeću prijeti bankrot.

„Među njima su i deseci tisuća srednjih poduzeća koja su prije krize bila zdrava", istaknuo je.

Pandemija zaustavila oporavak industrije

Odvojeno je izvješće državnog statističkog zavoda u ponedjeljak pokazalo da su nove narudžbe u njemačkoj industriji u veljači pale 1,4 posto u odnosu na prethodni mjesec kada su prema revidiranim podacima potonule 4,8 posto.

Pritom je domaća potražnja porasla 1,7 posto dok je inozemna pala 3,6 posto u odnosu na prethodni mjesec.

Na godišnjoj razini industrijske su narudžbe u veljači blago porasle, za 1,5 posto, nakon 0,8-postotnog pada u siječnju, izvijestio je Destatis.

"Prije pandemije koronavirusa nove su narudžbe najavljivale završetak recesije u industriji", kostatiraju u ministarstvu.

"Danas pak moramo polaziti od pretpostavke o snažnom padu narudžbi u ožujku i travnju s obzirom na globalni konjunkturni šok koji je prouzročila pandemija", poručili su iz ministarstva gospodarstva, najavljujući oštar pad industrijske proizvodnje u prvom i drugom ovogodišnjem kvataku.

Tagovi: njemačka ekonomija, Eric Schweitzer, Udruženje industrijske i trgovinske komore
PROČITAJ I OVO
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
ZABRINUTOST
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
NEW YORK - Izvršni direktor JPMorgan Chasea Jamie Dimon zabrinut je da bi se američko gospodarstvo moglo suočiti s ponavljanjem problema koji su kočili zemlju tijekom 1970-ih.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE