GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Deset najvećih svjetskih ekonomija prije pandemije i sada

Deset najvećih svjetskih ekonomija prije pandemije i sada
RANGIRANJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 21.04.2021 / 20:25
Autor: SEEbiz / Tanjug
NEW YORK - Pandemija covid-19 poljuljala je ljestvicu najvećih svjetskih ekonomija, gurnuvši mnoge zemlje u najgoru ekonomsku recesiju u novijoj povijesti.

Sjedinjene Države, Kina, Japan i Njemačka i dalje se nalaze među prva četiri kao najveća svjetska gospodarstva, dok su neka gospodarstva napredovala ili pala na ljestvici kao rezultat pandemije, a jedna je zemlja ispala iz prvih 10, pokazuje analiza CNBC-a na temelju ekonomskih projekcija Međunarodnog monetarnog fonda.

Američka TV postaja usporedila je zemlje prema nominalnom bruto domaćem proizvodu iz 2019. godine, izraženom u dolarima, s procjenama BDP-a za prošlu godinu iz izvještaja MMF-a World Economic Outlook.

Nominalni BDP procjenjuje tržišnu vrijednost svih gotovih proizvoda i usluga proizvedenih u jednom gospodarstvu za godinu dana, ali ne uzima u obzir trendove inflacije i stoga može precijeniti ili podcijeniti stvarnu ekonomsku vrijednost, napominje se u dodatku.

Sjedinjene Države zadržale su vodeću poziciju na listi 10 najboljih svjetskih ekonomija, s tim da je njihov nominalni BDP prošle godine pao na 20,9 bilijuna dolara sa 21,4 bilijuna prethodne godine.

Suprotno tome, drugoplasirana Kina prošle je godine nominalni BDP porastao na 14,7 bilijuna dolara sa 14,3 bilijuna dolara godinu ranije.

Japan je ostao treće najveće gospodarstvo na svijetu u 2020. godini s BDP-om procijenjenim na 5,0 bilijuna dolara (5,1 bilijun dolara u 2019. godini), dok je Njemačka zauzela četvrto mjesto čije je gospodarstvo zadržalo vrijednost od 3,8 bilijuna dolara.

Indija, peto najveće svjetsko gospodarstvo u 2019. godini, pala je prošle godine na šesto mjesto iza Ujedinjenog Kraljevstva, premda usporedni podaci pokazuju da je BDP obje zemlje pao s razine od 2,8 bilijuna dolara prije dvije godine na 2,7 bilijuna dolara prošle godine.

Sedmu poziciju i dalje drži Francuska s nominalnim BDP-om od gotovo 2,6 bilijuna dolara (2,7 bilijuna dolara u 2019. godini), a osma je Italija s vrijednošću gospodarstva od približno 1,9 bilijuna dolara u 2019. godini.

Brazil, koji je bio deveto najveće globalno gospodarstvo u 2019. godini, ispao je iz prvih deset, ustupajući mjesto Kanadi, čiji je BDP prošle godine procijenjen na 1,6 bilijuna dolara (1,7 bilijuna lani). Među deset najvećih ekonomija ušla je Južna Koreja s BDP-om od 1,6 bilijuna dolara u 2020. godini.

Tagovi: deset najvećih svjetskih ekonomija, globalna ekonomija, kineska ekonomija, američka ekonomija, njemačka ekonomija
PROČITAJ I OVO
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
ZABRINUTOST
Dimon zabrinut: Američka ekonomija vraća se problemima iz 70-ih godina
NEW YORK - Izvršni direktor JPMorgan Chasea Jamie Dimon zabrinut je da bi se američko gospodarstvo moglo suočiti s ponavljanjem problema koji su kočili zemlju tijekom 1970-ih.
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
IZNENAĐENJE
Neočekivani rast njemačkog privatnog sektora
BERLIN - Privatni sektor u Njemačkoj doživio je neočekivani rast ovog mjeseca, koji je bio potaknut solidnim rastom u sektoru usluga.
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
SIGNALI
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
LJUBLJANA - Pokazatelj povjerenja potrošača u travnju je u odnosu na ožujak poboljšan za tri postotna boda. Njegova je vrijednost najviša od veljače 2022., ali je i dalje tri postotna boda ispod dugogodišnjeg prosjeka, objavio je danas statistički ured.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE