GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Blagi oporavak prometa u maloprodaji EU-a i eurozone u kolovozu

Blagi oporavak prometa u maloprodaji EU-a i eurozone u kolovozu
OPORAVAK
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 06.10.2021 / 19:22
Autor: SEEbiz / H
LUXEMBOURG - Promet od trgovine na malo u Europskoj uniji i eurozoni blago se oporavio u kolovozu, a Hrvatska je u skupini zemalja s njegovim najvećim rastom u odnosu na isti mjesec lani, pokazale su u srijedu procjene Eurostata.

Sezonski prilagođen promet u maloprodaji EU-a u kolovozu je porastao za 0,3 posto u u odnosu na prethodni mjesec kada je prema revidiranim podacima europskog statističkog ureda bio smanjen 2,1 posto.

U istom je postotku porastao i u eurozoni, nakon srpanjskog pada za revidiranih 2,6 posto.

Na oba područja jedino je porastao promet od trgovine na malo neprehrambenim proizvodima, za po 1,8 posto.

Promet na benzinskim postajama smanjen je za 0,3 posto u EU, te za 0,1 posto u eurozoni.

U maloprodaji hrane, pića i duhanskih proizvoda promet je na razini EU-a pao za 1,5 posto, a u zemljama koje koriste euro za 1,7 posto.

Malta i Irska na čelu

Među zemljama EU-a čijim je podacima Eurostat raspolagao najveći su rast prometa u kolovozu prema mjesecu ranije imale Malta, od 2,7 posto, i Irska, od 2,5 posto. Slijedi Slovačka s rastom od dva posto.

Blizu je i Hrvatska, s rastom prometa u maloprodaji za 1,7 posto u odnosu na srpanj kada je porastao za revidiranih 1,6 posto.

Najveći pad prometa u odnosu na srpanj zabilježen je u Danskoj, za 1,4 posto. Slijede Estonija i Francuska s padom prometa od po 1,2 posto.

Eurostat nije raspolagao podacima za Češku, Grčku, Italiju i Cipar.

Slabiji pandemijski efekt

U odnosu na kolovoz prošle godine, kada su vlade ublažile mjere suzbijanja prvog vala pandemije koronavirusa, kalendarski prilagođeni obujam prometa u maloprodaji EU-a uvećan je za 1,1 posto, nakon 3,8-postotnog rasta u srpnju, pokazuju Eurostatove procjene.

U eurozoni promet je stagnirao, nakon 3,1-postotnog rasta u prethodnom mjesecu.

Najviše je na oba područja u kolovozu uvećan promet od trgovine na malo neprehrambenim proizvodima, za 3,0 posto u EU i za 1,3 posto u eurozoni.

Slijedi promet od trgovine motornim gorivima, koji je na razini EU-a porastao za 2,1 posto a u eurozoni za 1,2 posto.

Pad prometa zabilježen je u maloprodaji hrane, pića i duhanskih proizvoda, za 1,5 posto u EU, te za 1,9 posto u eurozoni.

Skok u Hrvatskoj

Među zemljama čijim je podacima Eurostat raspolagao najveći je rast prometa u maloprodaji u kolovozu u odnosu na isti mjesec lani imala Malta, za 19,6 posto.

Slijedi Hrvatska s rastom prometa od trgovine na malo za 18,1 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec. U srpnju je porastao za 12,9 posto, pokazuje izvješće Eurostata.

U skupini s najvećim rastom bila je i Slovenija, s rastom od 12,3 posto.

Najveći pad prometa u odnosu na prošlogodišnji kolovoz imala je Belgija, od 4,9 posto. Slijedi Francuska s padom od 2,1 posto, te Luksemburg i Španjolska gdje je smanjen 1,3 posto, pokazuje Eurostatovo izvješće.

Tagovi: maloprodaja, trgovina na malo, eurozona, Europska unija
PROČITAJ I OVO
Što pokazuje usporedba hrvatskih realnih plaća s regijom?
PLAĆE
Što pokazuje usporedba hrvatskih realnih plaća s regijom?
ANALIZA - Prema posljednjim dostupnim podacima WIIW Instituta (The Vienna Institute for International Economic Studies) prosječna bruto plaća u Hrvatskoj iznosila je 1.620 eura u prosincu 2023.
Raspoloženje potrošača u SAD-u u ožujku je dostiglo najvišu razinu u tri godine
SIGNALI
Raspoloženje potrošača u SAD-u u ožujku je dostiglo najvišu razinu u tri godine
WASHINGTON - Raspoloženje američkih potrošača o gospodarskom stanju u zemlji porastao je u ožujku na najvišu razinu u posljednje tri godine, prema podacima Sveučilišta u Michiganu, čiji je indeks porastao sa 76,9 u travnju na 79,4 boda.
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
TRGOVINA NA MALO
Slovenska maloprodaja u veljači pala treći mjesec zaredom
LJUBLJANA - U veljači je realni prihod od prodaje u trgovini na malo ponovno smanjen i na mjesečnoj i na godišnjoj razini. U trgovini motornim vozilima bila je niža u mjesečnoj, a viša u godišnjoj usporedbi, objavio je danas Državni zavod za statistiku.
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ZADUŽENOST
Bruto inozemni dug 64,5 mlrd eura
ANALIZA - Prema posljednjim podacima Hrvatske narodne banke, bruto inozemni dug iznosio je na kraju studenog 64,58 mlrd. eura, što je povećanje za 1,0% ili 0,6 mlrd. eura na mjesečnoj razini odnosno za 14,9 mlrd. eura na godišnjoj razini (+30%) te za 14,7 mlrd. eura ili 29,5% u odnosu na kraj 2022.
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
SIGNALI
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana u ožujku
ZAGREB - Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu poboljšana su u ožujku, odražavajući val optimizma u industriji, pokazalo je u srijedu mjesečno istraživanje Europske komisije.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE