GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Analitičari: Realno očekivati usporavanje osobne potrošnje

Analitičari: Realno očekivati usporavanje osobne potrošnje
POTROŠNJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.11.2023 / 08:46
Autor: RBA analize
ANALIZA - Prema posljednjim podacima koje je objavio Državni zavod za statistiku, realni promet od trgovine na malo porastao je u rujnu na mjesečnoj i na godišnjoj razini.

U usporedbi s prethodnim mjesecom ukupan sezonski i kalendarski prilagođeni promet od trgovine na malo porastao je za realnih 2,1%, dok je u usporedbi s istim razdobljem 2022. rast iznosio 5,5% (u odnosu na 3,0% u kolovozu). Najsnažnija je to godišnja stopa rasta od travnja 2022.

Na rast su upućivali preliminarni podaci o tijeku turističke sezone u rujnu (godišnji rast broja dolazaka i noćenja gostiju), zatim blago poboljšanje potrošačkog optimizma u uvjetima snažnog dvoznamenkastog rasta plaća uz istovremeno slabljenje inflatornih pritisaka te inflacijskih očekivanja. Naposljetku, promatrajući monetarnu statistiku u dosadašnjem dijelu godine realno je očekivati da se nastavilo i solidno potrošačko kreditiranje.

U kategoriji Trgovine na malo zabilježen je rast broja, ali i vrijednosti fiskaliziranih računa pri čemu je potonji i pod utjecajem nastavka rasta potrošačkih cijena. Vrijedi napomenuti da je, prema izvornim indeksima, porast prometa na godišnjoj razini ostvarilo deset od jedanaest trgovačkih struka. Stoga je, prema podacima DZS-a, ukupan izvorni promet od trgovine na malo nominalno porastao za 13,3% godišnje.

Današnja objava DZS-a zaokružila je statistiku ovog visokofrekventnog pokazatelja i za treće ovogodišnje tromjesečje. U razdoblju srpanj-rujan, prema sezonski i kalendarski prilagođenim indeksima, u odnosu na razdoblje travanj-lipanj zabilježen je skroman rast od 0,7%. Istodobno je, prema kalendarski prilagođenim indeksima, u trećem tromjesečju 2023. u odnosu na isto razdoblje 2022. stopa rasta iznosila 3,7% (u odnosu na 3,1% godišnje u tromjesečju ranije).

Uz snažnu potrošnju u segmentu usluga, i trgovina na malo će tako prema našim očekivanjima podržati rast osobne potrošnje koja će s obzirom na važnost u strukturi gospodarstva snažno doprinositi očekivanom rastu BDP-a u trećem tromjesečju. Ipak, do kraja godine, a osobito u posljednjem tromjesečju, moguće je očekivati usporavanje rasta osobne potrošnje te trgovine na malo. Naime, još uvijek razmjerno visoki rast potrošačkih cijena, pooštravanje uvjeta financiranja te kontinuirana ekonomska neizvjesnost mogu utjecati na odgađanje potrošnje trajnih dobra odnosno osnažiti sklonost štednji.

Posljedično, u prvih devet mjeseci 2023. u odnosu na isto razdoblje prethodne godine kalendarski prilagođeni promet od trgovine na malo realno je porastao za 2,5%.

Tagovi: potrošnja, osobna potrošnja, maloprodaja, trgovina
PROČITAJ I OVO
Češki premijer obećava njemačke plaće. Je li to realno?
OBEĆANJA
Češki premijer obećava njemačke plaće. Je li to realno?
PRAG - U 35 godina od pada komunizma Česi su ekonomski jedva uhvatili korak s najsiromašnijim zemljama zapadne Europe. Ali sada odjednom premijer Petr Fiala obećava plaće poput onih u Njemačkoj.
Kineska maloprodajna inflacija pala na najnižu razinu u pet mjeseci
INFLACIJA
Kineska maloprodajna inflacija pala na najnižu razinu u pet mjeseci
PEKING - Potrošačka inflacija u Kini pala je na petomjesečnu najnižu razinu u studenom i nije ispunila očekivanja, popevši se za 0,2% u odnosu na godinu prije, prema podacima Državnog ureda za statistiku objavljenim u ponedjeljak.
Dug opće države na granici od 50 milijardi eura
ZADUŽENOST
Dug opće države na granici od 50 milijardi eura
ANALIZA - Krajem kolovoza 2024. godine javni dug Republike Hrvatske iznosio je u apsolutnom iznosu 49,9 milijardi eura što je gotovo stagnacija u odnosu na srpanj odnosno blago povećanje za 0,1%.
Srpski BDP porastao 3,8%, inflacija veća nego u EU
SOLIDNO
Srpski BDP porastao 3,8%, inflacija veća nego u EU
BEOGRAD - Realni bruto domaći proizvod (BDP) Srbije u deset meseci 2024. godine uvećan je za oko 3,8 odsto, a inflacija je veća nego u svim zemljama EU, osim u Rumuniji, navedeno je u najnovijem broju časopisa Makroekonomske analize i trendovi.
Dvije agencije poboljšale izglede za kreditni rejting Slovenije
IZGLEDI
Dvije agencije poboljšale izglede za kreditni rejting Slovenije
LJUBLJANA - Standard & Poor's (S&P) i Morningstar DBRS (MDBRS) potvrdili su u petak kreditni rejting Slovenije. Agencija S&P zadržala ga je na AA-, a agencija MDBRS na A+.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE