GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Analitičari RBA podigli prognozu prosječne inflacije u 2022. na 9,2 posto

Analitičari RBA podigli prognozu prosječne inflacije u 2022. na 9,2 posto
INFLACIJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 15.06.2022 / 13:19
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - Potrošačke su cijene u svibnju na godišnjoj razini porasle za 10,8 posto, čime je po prvi put dosegnuta dvoznamenkasta stopa rasta, a analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) očekuju povišene, pa i snažnije dvoznamenkaste stope rasta, i u idućem kvartalu, te su prognozu stope inflacije u ovoj godini podigli na 9,2 posto.

Državni zavod za statistiku danas je objavio da su cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u svibnju ove u odnosu na svibanj prošle godine bile u prosjeku više za 10,8 posto, što je najviša razina od kada DZS prati podatke.

"Snažna dinamika rasta potrošačkih cijena nastavljena je i tijekom svibnja te je po prvi put dosegnuta dvoznamenkasta godišnja stopa rasta", ističu analitičari RBA u osvrtu na najnovije statističke podatke.

Po podacima DZS-a, na mjesečnoj razini, u odnosu na travanj, potrošačke cijene u prosjeku više za 1,4 posto.

U razdoblju od siječnja do svibnja potrošačke cijene više su za 7,9 posto u odnosu na isto razdoblje lani.

Analitičari RBA u komentaru zamjećuju kako su cijene hrane, koje uključuju i bezalkoholna pića, a koje čine više od četvrtine potrošačke košarice u Hrvatskoj, ubrzale rast na 15,2 posto na godišnjoj razini te su s više od 36 posto doprinijele godišnjoj stopi rasta potrošačkih cijena u svibnju.

Očekivano, kako navode, i rast cijena u skupini prijevoza (prije svega goriva) bilježi nastavak dvoznamenkastih godišnjih promjena (rast za 19 posto) te preko 25 posto doprinos rastu cijena. Konačno, cijene stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva bile su više 9,2 posto godišnje i tako pridonijele rastu s 14,4 posto.

Godišnji rast cijena ostalih sastavnica, u kategoriji restorani i hoteli (rast za 12,1 posto) uz doprinos rastu od 5,6 posto te pokućstvo, oprema za kuću i redovito održavanje kućanstva (rast za 11,7 posto) i doprinos 6,2 posto, "upućuju da se osim doprinosa hrane i energije sve više osjećaju pritisci s potražne strane", ističu iz RBA.

Navode i kako je, promatrano prema posebnim skupinama, najveći porast cijena u prosjeku na godišnjoj razini ostvaren u skupini energija, za 21,5 posto (doprinos porastu 33,4 posto). Ukupno bez energije, potrošačke su cijene bile više za 8,7 posto te 5,9 posto isključujući energiju i hranu.

Cijene usluga bile su više 4 posto godišnje te se tako s dinamikom rasta pridružuju hrani i energiji, što je, kako navode iz RBA, "osim pojačane potražnje rezultat i očekivane konvergencije prema europskom prosjeku".

Analitičari RBA očekuju kako će povišene, pa čak i snažnije dvoznamenkaste stope rasta, ostati prisutne i u sljedećem tromjesečju dok bi se tek određeno smirivanje moglo zabilježiti s približavanjem kraja godine. Potonje će, kako navode, uglavnom biti posljedica učinka baznog razdoblja i, u manjoj mjeri, usporavanja gospodarske aktivnosti. Naime, analitičari RBA ne očekuju pad cijena energije i hrane "već tek usporavanje i možebitno smirivanje na trenutno povišenim razinama".

"Dio inflatornih pritisaka prenijet će se u iduću godinu, što potvrđuje da će se Hrvatska i ostale europske zemlje u srednjoročnom razdoblju suočiti sa jačim, ali još uvijek upravljivim inflatornim pritiscima. Stoga smo i našu prognozu godišnje stope inflacije za ovu i 2023. revidirali na više. U ovoj godini očekujemo prosječni godišnji rast potrošačkih cijena za 9,2 posto te 4,1 posto u 2023. godini", zaključuju analitičari RBA u osvrtu na podatke DZS-a.

Tagovi: #inflacija,  #rast cijena,  #cijene,  #hrana,  #cijene hrane,  #plin,  #električna energija
PROČITAJ I OVO
Slovenija: Ukupni troškovi rada lani su skočili 11,7%
RAST
Slovenija: Ukupni troškovi rada lani su skočili 11,7%
LJUBLJANA - Prosječni troškovi rada za zaposlene i samozaposlene iznosili su 2854 eura mjesečno u 2023. godini, a na godišnjoj su razini porasli za 9,8 posto. Ukupna zaposlenost porasla je za 1,6 posto, a ukupni troškovi rada za 11,7 posto, objavio je Državni zavod za statistiku.
HNB povećao procjene rasta hrvatskog gospodarstva, ali i inflacije
PROGNOZE
HNB povećao procjene rasta hrvatskog gospodarstva, ali i inflacije
ZAGREB - Ove godine bruto domaći proizvod (BDP) mogao bi realno porasti za 3,7 posto, a u 2025. godini za 3,3 posto, dok bi inflacija nakon ovogodišnjih četiri posto u idućoj godini mogla usporiti na 3,5 posto, najnovije su procjene Hrvatske narodne banke (HNB) objavljene u petak na godišnjem brifingu za novinare.
Bundesbank srezala prognoze njemačkog rasta
LOŠIJE PROGNOZE
Bundesbank srezala prognoze njemačkog rasta
FRANKFURT - Njemačka središnja banka, Bundesbank, oštro je smanjila gospodarsku prognozu za Njemačku. Nakon prognoze u lipnju da će njemački BDP ove godine porasti za 0,3 posto, sada procjenjuje da će se smanjiti za 0,2 posto.
Njemačke kompanije znatno manje spremne za ulaganja
INVESTICIJE
Njemačke kompanije znatno manje spremne za ulaganja
BERLIN - Kompanije u Njemačkoj znatno su smanjile svoje investicijske planove, pokazalo je najnovije istraživanje minhenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Kina želi pregovore, Trump prijeti novim carinama
KINA-SAD
Kina želi pregovore, Trump prijeti novim carinama
PEKING - Dok Donald Trump pojačava svoje prijetnje carinama Kini, Peking pokušava pobijediti sljedećeg predsjednika SAD-a vlastitim ograničenjima i dovesti Washington za pregovarački stol prije pravog trgovinskog rata, kažu analitičari.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE