GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

AmCham: Poslovno okruženje u Hrvatskoj bolje, ali u odnosu na regiju zaostajemo

AmCham: Poslovno okruženje u Hrvatskoj bolje, ali u odnosu na regiju zaostajemo
USPOREDBE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 26.02.2020 / 14:48
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Uvjeti poslovanja u Hrvatskoj bolji su nego lani, no u odnosu na regiju zaostaju, pokazali su u srijedu predstavljeni rezultati istraživanja Američke gospodarske komore (AmCham) o poslovnom okruženju u Hrvatskoj.

"Iako znatan dio ispitanika iskustvo poslovanja u Hrvatskoj ocjenjuje prosječnim u usporedbi s 2018. godinom, primjećuje se rast pozitivnog iskustva poslovanja u Hrvatskoj koje u 2019. iznosi 49 posto, kao i smanjenje negativnog iskustva. Također, 52 posto ispitanika primjećuje poboljšanje uvjeta poslovanja u posljednjih pet godina", rekla je izvršna direktorica AmChama Andrea Doko Jelušić predstavljajući rezultate istraživanja provedenog među članovima uprava 111 kompanija u razdoblju od 16. prosinca 2019. do 13. veljače 2020. godine.

Istraživanje je pokazalo da je 67 posto ispitanika dalo pozitivnu ocjenu poslovanja u protekloj godini, dok je njih 55 posto povećalo broj zaposlenika.

"Najave za budućnost su također dobre. Oko 80 posto kompanije planira daljnju ekspanziju u Hrvatskoj, dok svega dva posto planira određenu kontrakciju poslovanja", rekla je Doko Jelušić, dodajući kako oko 71 posto kompanija planira dodatna zapošljavanja u iduće tri godine.

No, istraživanje je pokazalo da, unatoč napretku, Hrvatska zaostaje u odnosu na zemlje regije.

"Iako se vide određeni pozitivni pomaci u ocjeni poslovnog okruženja u Hrvatskoj, usporedba sa zemljama srednje i istočne Europe pokazuje da polovina ispitanika ocjenjuje uvjete poslovanja u Hrvatskoj lošijima od ostalih zemalja srednje i istočne Europe, a svega 13 posto ih smatra boljima", izjavila je predsjednica Vijeća upravitelja AmChama Ruža Tomić Fontana.

Kao tri glavna ograničavajuća faktura u poslovanju svojih poduzeća u prošloj godini ispitanici su istaknuli oporezivanje rada te nedostatak odgovarajuće radne snage i visoko porezno opterećenje poslovanja.

"U proteklih nekoliko godina imali smo prilike vidjeti četiri kruga poreznih reformi. Ono što nas je donekle začudilo je to da je oporezivanje rada ponovno visoko na listi ograničavajućih faktora poslovanja u Hrvatskoj", rekla je Doko Jelušić.

Treba voditi računa o tome da su i druge zemlje radile na svom poslovnom okruženju, ističe Doko Jelušić, navodeći kako primjerice Rumunjska i Bugarska imaju oporezivanje rada od oko 10 posto, Češka od 20 do 23 posto, Slovačka 19 do 25 posto. Te su zemlje prilično konkurentnije u odnosu na Hrvatsku, koja u ovom trenutku ima početnu stopu poreza na dohodak od 24 posto, a nakon toga i onu višu od 36 posto na iznose veće od 48 tisuća eura godišnje, podsjetila je.

Kao najveće nedostatke uvjeta poslovanja u Hrvatskoj u usporedbi s državama srednje i istočne Europe ispitanici su istaknuli malo tržište, razinu oporezivanja te sporost administracije.

AmCham okuplja više od 250 američkih, hrvatskih i drugih međunarodnih poduzeća koja zapošljavaju više od 88 tisuća ljudi u Hrvatskoj.

Tagovi: AmCham, poslovno okruženje, Ruža Tomić Fontana,uvjeti za poslovanje, Andrea Doko Jelušić
PROČITAJ I OVO
Hrana i usluge najvažniji generatori inflacije u prvom kvartalu
INFLACIJA
Hrana i usluge najvažniji generatori inflacije u prvom kvartalu
ANALIZA - Državni zavod za statistiku objavio je u utorak konačne podatke o rastu potrošačkih cijena u ožujku. Uz rast za 0,9% u odnosu na veljaču, godišnja stopa rasta potrošačkih cijena iznosila je 4,1%, kao i u siječnju i u veljači.
S&P: Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost
ANALITIČARI
S&P: Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost
PEKING - Kineski fiskalni poticaji gube svoju učinkovitost i više su strategija za kupnju vremena za industrijske i potrošačke politike, rekao je viši analitičar S&P Global Ratings Yunbang Xu u izvješću objavljenom u četvrtak.
Njemački izvoz u Iran porastao unatoč sankcijama
IZVOZ
Njemački izvoz u Iran porastao unatoč sankcijama
BERLIN - Zapadne zemlje, uključujući Njemačku, prošle su godine pooštrile sankcije Iranu. Unatoč ovim mjerama, njemački izvoz u Iran znatno je porastao početkom 2024.
Bundesbank: Njemačka izbjegla recesiju u prvom kvartalu
IZNAD OČEKIVANJA
Bundesbank: Njemačka izbjegla recesiju u prvom kvartalu
FRANKFURT - Njemačko gospodarstvo je u prvim mjesecima godine poslovalo nešto bolje od očekivanja, procjenjuje Bundesbank u svom novom mjesečnom izvješću.
Biden pozvao na povećanje carina na kineski čelik i aluminij
CARINE
Biden pozvao na povećanje carina na kineski čelik i aluminij
WASHINGTON - Američki predsjednik Joe Biden pozvao je na utrostručenje carina na kineski čelik i aluminij uoči današnjeg obraćanja radnicima čelika u Pittsburghu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE