GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

AmCham: Poslovno okruženje u Hrvatskoj bolje, ali u odnosu na regiju zaostajemo

AmCham: Poslovno okruženje u Hrvatskoj bolje, ali u odnosu na regiju zaostajemo
USPOREDBE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 26.02.2020 / 14:48
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Uvjeti poslovanja u Hrvatskoj bolji su nego lani, no u odnosu na regiju zaostaju, pokazali su u srijedu predstavljeni rezultati istraživanja Američke gospodarske komore (AmCham) o poslovnom okruženju u Hrvatskoj.

"Iako znatan dio ispitanika iskustvo poslovanja u Hrvatskoj ocjenjuje prosječnim u usporedbi s 2018. godinom, primjećuje se rast pozitivnog iskustva poslovanja u Hrvatskoj koje u 2019. iznosi 49 posto, kao i smanjenje negativnog iskustva. Također, 52 posto ispitanika primjećuje poboljšanje uvjeta poslovanja u posljednjih pet godina", rekla je izvršna direktorica AmChama Andrea Doko Jelušić predstavljajući rezultate istraživanja provedenog među članovima uprava 111 kompanija u razdoblju od 16. prosinca 2019. do 13. veljače 2020. godine.

Istraživanje je pokazalo da je 67 posto ispitanika dalo pozitivnu ocjenu poslovanja u protekloj godini, dok je njih 55 posto povećalo broj zaposlenika.

"Najave za budućnost su također dobre. Oko 80 posto kompanije planira daljnju ekspanziju u Hrvatskoj, dok svega dva posto planira određenu kontrakciju poslovanja", rekla je Doko Jelušić, dodajući kako oko 71 posto kompanija planira dodatna zapošljavanja u iduće tri godine.

No, istraživanje je pokazalo da, unatoč napretku, Hrvatska zaostaje u odnosu na zemlje regije.

"Iako se vide određeni pozitivni pomaci u ocjeni poslovnog okruženja u Hrvatskoj, usporedba sa zemljama srednje i istočne Europe pokazuje da polovina ispitanika ocjenjuje uvjete poslovanja u Hrvatskoj lošijima od ostalih zemalja srednje i istočne Europe, a svega 13 posto ih smatra boljima", izjavila je predsjednica Vijeća upravitelja AmChama Ruža Tomić Fontana.

Kao tri glavna ograničavajuća faktura u poslovanju svojih poduzeća u prošloj godini ispitanici su istaknuli oporezivanje rada te nedostatak odgovarajuće radne snage i visoko porezno opterećenje poslovanja.

"U proteklih nekoliko godina imali smo prilike vidjeti četiri kruga poreznih reformi. Ono što nas je donekle začudilo je to da je oporezivanje rada ponovno visoko na listi ograničavajućih faktora poslovanja u Hrvatskoj", rekla je Doko Jelušić.

Treba voditi računa o tome da su i druge zemlje radile na svom poslovnom okruženju, ističe Doko Jelušić, navodeći kako primjerice Rumunjska i Bugarska imaju oporezivanje rada od oko 10 posto, Češka od 20 do 23 posto, Slovačka 19 do 25 posto. Te su zemlje prilično konkurentnije u odnosu na Hrvatsku, koja u ovom trenutku ima početnu stopu poreza na dohodak od 24 posto, a nakon toga i onu višu od 36 posto na iznose veće od 48 tisuća eura godišnje, podsjetila je.

Kao najveće nedostatke uvjeta poslovanja u Hrvatskoj u usporedbi s državama srednje i istočne Europe ispitanici su istaknuli malo tržište, razinu oporezivanja te sporost administracije.

AmCham okuplja više od 250 američkih, hrvatskih i drugih međunarodnih poduzeća koja zapošljavaju više od 88 tisuća ljudi u Hrvatskoj.

Tagovi: AmCham, poslovno okruženje, Ruža Tomić Fontana,uvjeti za poslovanje, Andrea Doko Jelušić
PROČITAJ I OVO
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
SIGNALI
Slovenija: U travnju zabilježeno najbolje raspoloženje potrošača od veljače 2022
LJUBLJANA - Pokazatelj povjerenja potrošača u travnju je u odnosu na ožujak poboljšan za tri postotna boda. Njegova je vrijednost najviša od veljače 2022., ali je i dalje tri postotna boda ispod dugogodišnjeg prosjeka, objavio je danas statistički ured.
Pad kineskih fiskalnih prihoda u prvom kvartalu
TRENDOVI
Pad kineskih fiskalnih prihoda u prvom kvartalu
PEKING - Fiskalni prihodi Kine u prvom su tromjesečju pali za 2,3 posto u usporedbi s istim razdobljem prošle godine, objavilo je u ponedjeljak tamošnje ministarstvo financija.
Hrvatska udjelom duga u BDP-u znatno ispod europskog prosjeka i na kraju 2023.
DUG
Hrvatska udjelom duga u BDP-u znatno ispod europskog prosjeka i na kraju 2023.
ZAGREB - Hrvatski javni dug iskazan udjelom u BDP-u bio je i na kraju prosinca 2023. godine znatno niži od prosjeka eurozone i EU, pokazali su u ponedjeljak podaci europskog statističkog ureda
Realan rast prosječne neto plaće u veljači 8,4%
ZARADE
Realan rast prosječne neto plaće u veljači 8,4%
ANALIZA - Prema podacima koje je DZS objavio u petak, u veljači je nastavljen realan rast prosječnih mjesečnih isplaćenih bruto i neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama na godišnjoj razini.
Hrvati među nacijama koje najranije idu u mirovinu
MIROVINE
Hrvati među nacijama koje najranije idu u mirovinu
ZAGREB - Prosječni Hrvat u mirovinu ide s nepunih 60 godina, zbog čega su naši novopečeni umirovljenici neki od najmlađih u Europi.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE