GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Val uvezenih slučajeva koronavirusa u Kinu donosi i rastuću diskriminaciju prema strancima u Kini

Val uvezenih slučajeva koronavirusa u Kinu donosi i rastuću diskriminaciju prema strancima u Kini
DISKRIMINACIJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 15.04.2020 / 14:46
Autor: Matej Balen
GUANGZHOU – Sve je očiglednija opća percepcija Kineza kako zarazu koronavirusa u Kini sada većinski prenose stranci, što postaje rastući problem za stotine tisuća stranaca sa kineskom adresom.

I dok je Kina gotovo zaključila borbu sa prvim valom zaraze koji je krenuo iz Wuhana, fokus se potpuno preselio na mogući drugi val zaraze koji prema kineskim medijskim napisima dolaze iz inozemstva. Svakodnevno se prenose podaci o zaraženima iz Italije, Španjolske, Njemačke, Francuske, Ujedinjenog Kraljevstva, te naročito SAD-a, a posebno se medijski ističu nedovoljna disciplina u borbi sa pandemijom, te nenošenje maski u javnosti.

Slučaj koji je najviše medijski rasvijetlio temu o tome kako kineska javnost percipira vijesti iz inozemstva jest slučaj o ovomjesečnom diskriminirajućem tretmanu prema Afrikancima koji legalno borave u gradu Guangzhouu. Više od 20 Veleposlanstava iz raznih afričkih zemalja se nedavno požalilo kineskom Ministarstvu vanjskih poslova na diskriminirajućem tretmanu prema njihovim građanima od strane lokalnih Kineza, ali i kineskih državnih institucija.

Prvi javni znaci problema su se javili kada je internetom počeo kružiti video iz McDonald’s restorana u samom Guangzhouu, u kojem kineska zaposlenica tjera grupu ljudi noseći natpis na engleskom: „Crncima ulaz zabranjen“, zbog čega je restoran bio privremeno zatvoren. Ali i mnogo veći problem je sama fokusiranost državnih institucija na afričku zajednicu koja živi u Guangzhouu.

U isto vrijeme dok su glasnogovornici kineskog Ministarstva vanjskih poslova pozivali na poštivanje i partnersku suradnju između Kine i afričkih zemalja, opovrgavali stigmatizaciju i diskriminaciju, u isto vrijeme je provođeno testiranje na COVID-19 nad građanima iz „visoko rizičnih“ zemalja, što se u Guangzhouu u velikoj većini odnosilo na afričke zemlje. Kineska Xinhua je danas prenijela veliku vijest o 111 zaraženih Afrikanaca od 4,553 testirana u Guangzhouu, što će sasvim sigurno dodatno produbiti netrpeljivost lokalnih Kineza prema svojim sugrađanima crne boje kože.

Ali činjenica jest da je ovaj slučaj samo jedan od tisuća usporedivih koji se trenutno bilježe u Kini. Socijalne mreže su prepune negativnih primjera i komentara stranaca koji žive u Kini, svih nacionalnosti, koji s velikim nelagodama napuštaju svoje stanove zbog posla ili kupnje namjernica, te doživljavaju velike neugodnosti u javnosti. Međunarodni studenti koji su u Kini ostali tijekom cijele krize sa epidemijom su danas gotovo zaključani u svojim studentskim sobama, a izlazak im je dopušten samo tijekom večeri, na sat ili dva, i to isključivo unutar sveučilišta, piše ukrajinski student iz Chongqinga. U isto vrijeme kineski studenti imaju potpuno slobodno kretanje, u gradu koji trenutno ne bilježi slučajeve zaraze.

Sve više dominiraju izvještaji o smanjenoj slobodi kretanja stranaca diljem kineskih gradova, učestalim zabranama ulazaka strancima u pojedine poslovne zgrade i stambene komplekse od strane lokalnih redara i policije, a koji svoje postupke opravdavaju neslužbenim naputcima lokalnih policijskih postaja.

I dok kinesko Ministarstvo vanjskih poslova u dnevnim konferencijama za novinare osuđuje diskriminaciju i poziva na provođenje zakona, u medijskim napisima se ocito nedovoljno istice cinjenica kako vise od 95 posto uvezenih slucajeva COVID-19 u Kinu se zapravo radi o Kinezima povratnicima iz drugih zemalja, a tek nekolicini samih stranaca, kojima ulazak u Kinu vec neko vrijeme niti nije moguć.

Tagovi: koronavirus u Kini, Guangzhou, diskriminacija
PROČITAJ I OVO
Grbin: SDP traži konstituiranje Sabora
STRATEGIJA
Grbin: SDP traži konstituiranje Sabora
ZAGREB - O micanju Turudića kaže da ga se ne može razriješiti jer on još nije stupio na dužnost, ali se može odluka o njegovom imenovanju staviti van snage.
Plenković poručio DP-u: Nema ništa od deratifikacije Istanbulske konvencije
JASNA PORUKA
Plenković poručio DP-u: Nema ništa od deratifikacije Istanbulske konvencije
ZAGREB - "Nije to realno, to smo im već rekli. Kad se govori o zaštiti žena i djece od nasilja u obitelji, to je važan instrument Vijeća Europe."
Potres u Mostu: Raspudići napuštaju stranku?
SVAĐA
Potres u Mostu: Raspudići napuštaju stranku?

ZAGREB - Svađa oko sastavljanja lista za EU izbore u Mostu završila je raskolom i napuštanjem dva istaknuta člana Mosta, Marije Selak Raspudić i Nina Raspudića - doduše, Marija Selak Raspudić svoj saborski mandat provela je u saborskom Klubu Mosta kao nezavisna iako ju šira javnost doživljava kao mostovku.

Pupovac o sastavljanju većine: Nijedna opcija nam nije neprihvatljiva, pa i da ostanemo po strani
STAVOVI
Pupovac o sastavljanju većine: Nijedna opcija nam nije neprihvatljiva, pa i da ostanemo po strani
ZAGREB - Posljednji je dan predaje lista za europske izbore, a sve stranke koje žele imati svoje zastupnike u Europskom parlamentu kandidature moraju predati do ponoći.
Mario Radić: Prerano je govoriti o DP-ovim imenima u novoj vladi
NOVA VLADA
Mario Radić: Prerano je govoriti o DP-ovim imenima u novoj vladi
ĐURĐEVAC - Sutra ćemo, kako se čini, sjesti za stol s HDZ-om, kazao je te dometnuo da su se odlučili za žurniji tempo razgovora s drugim političkim strankama.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE