GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Najveći sudski spor u novijoj povijesti Svete Stolice

Najveći sudski spor u novijoj povijesti Svete Stolice
PRONEVJERA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 28.07.2021 / 08:31
Autor: SEEbiz/Danas

VATIKAN - Kardinal Rimokatoličke crkve Angelo Becciu, nekada blizak saradnik pape Franje, i još nekoliko ljudi, odgovaraju pred sudom u Vatikanu na optužbe o proneveri više desetina miliona evra Svete stolice i poslovima sa sumnjivim ulagačima.

Prvooptuženi je kardinal Angelo Becciu ima 73 godine i najviši je sveštenik u savremenoj istoriji Vatikana kome se sudi zbog navodnih finansijskih krivičnih dela.

Optužen je da je potrošio 350 miliona evra crkvenog novca na loš posao kupovine nekretnina u Londonu koji je naneo velike finansijske gubitke.

On poriče optužbe, ali je bio prinuđen da podnese ostavku s tim što je zadržao titulu.

Papa je smenio kardinala Becciu u septembru, posle izveštaja o finansijskim malverzacijama.

U ranijoj izjavi, kardinal je naveo da je „žrtva zavere“ i da je „apsolutno nevin“, prenela je agencija AFP.

Dvogodišnja istraga razotkrila je kako je Vatikan izgubio milione evra, među kojima su i donacije vernika, nakon što je 2014. kupio nekadašnje skladište Herods u aveniji Sloun u Čelsiju.

Kardinal je ranije bio zadužen za donacije u sekretarijatu koji upravlja sredstvima Vatikana.

Optužbe protiv njega uključuju navodno usmeravanje novca u preduzeća koja vode njegova braća na rodnoj Sardiniji.

Tereti se još nekoliko ljudi, među kojima su advokati, ali i sveštenici, za razna krivična dela poput iznude, pronevere, pranja novca i zloupotrebe položaja.

Suđenje se odvija u specijalnoj sudnici u Muzeju Vatikana – koja obično nije sudnica – uz poštovanje epidemioloških mera.

Očekuje se da suđenje traje nekoliko meseci.

Među ostalim optuženima u ovom slučaju su: švajcarski advokat Rene Brilhart, ranije je vodio telo u Vatikanu za finansijsku regulativu, i njegov zamenik Tomaso di Ruza, monsinjor Mauro Karlino, koji je bio lični sekretar kardinala Becciu, Enriko Kraso, bivši investicioni menadžer Vatikana, Sesilija Maronja, koja je trebalo da neka vrsta savetnika za bezbednost po odobrenju kardinala, ali je trošila novac na luksuznu garderobu i aksesoare umesto za obaveštajne poslove, a tu su bili uključeni i pregovori o oslobađanju sveštenika i časnih sestara talaca u raznim zemljama.

Angelo Becciu je angažovao Maronju 2016. godine kao spoljnog savetnika za bezbednost.

Tužioci tvrde da je Maronja proneverila 575.000 evra sredstava Vatikana koje je kardinal odobrio da se pošalju kao otkupnina za oslobođenje katoličkih talaca, odnosno. časnih sestara koje su zarobili esktremisti, objavio je ranije Rojters.

Bankovni izveštaji njene kompanije iz Slovenije pokazuju da su se devizni transferi Vatikana koristili za plaćanje računa u luksuznim prodavnicama, kao što su Prada i Luj Viton, i hotelima.

Svi optuženi negiraju krivicu.

Tužioci tvrde da je broker iz Londona, Đanluiđi Torci, prevario Vatikan jer je njegovim novcem kupovao nekretnine u Čelsiju, koje je trebalo da budu pretvorene u luksuzne stanove.

Torci je optužne nazvao naziva nesporazumom.

Vašington post piše da tužilaštvo u optužnici sugeriše da papa Franja i njegovi najbliži saradnici ne samo da su bili svesni nekih ključnih transakcija, već da su ih u nekim slučajevima izričito odobrili, čak i bez potpune dokumentacije ili razumevanja detalja.

S obzirom na hijerarhijsku prirodu Svete stolice i poslušnost koja se zahteva od podređenih njihovim verskim pretpostavljenima, takođe ostaju pitanja zašto su neki ljudi optuženi, a drugi ne, dodaje Post.

Visoki vatikanski službenik, monsinjor Alberto Perlaska, kog su tužioci donedavno smatrali ključnim osumnjičenim, uspeo je da izbegne optužnicu.

Njegova kancelarija vodila je od početka do kraja sumnjivi posao sa nekretninama u Londonu, vredan nekoliko stotina miliona evra, i prepoznat je kao glavni krivac za skupe dogovore koji su sklopljeni.

Međutim, Perlaska je sada jedan od najvažnijih svedoka u slučaju.

U aprilu je papa odredio da kardinalima i biskupima optuženima za zločine mogu suditi porotnici – a ne kardinali, što je ranije bio slučaj.

Novi šef finansija Vatikana, Huan Antonio Gerero, kaže da je sada Sveta stolica transparentnija u vezi sa svojim poslovima.

Prošle nedelje Vatikan je objavio detalje o imovini, među kojima je više od 4.000 nekretnina u Italiji i 1.120 u drugim evropskim gradovima.

Tagovi: Angelo Becciu, vatikan, sud, pronevjera,
PROČITAJ I OVO
Direktor CIA-e: Realan rizik da bi Ukrajina mogla izgubiti rat do kraja 2024.
RIZICI
Direktor CIA-e: Realan rizik da bi Ukrajina mogla izgubiti rat do kraja 2024.
WASHINGTON - Direktor američke Središnje obavještajne agencije (CIA) William Burns upozorio je da postoji "realni rizik" da bi Ukrajinci mogli izgubiti rat od Rusije na bojnom polju do kraja 2024. godine.
Preminuo Brano Mićunović
IN MEMORIAM
Preminuo Brano Mićunović
BUDVA - Taj Nikšićanin imao je razvijen biznis u Crnoj Gori, ali je najčešće pominjan kao osoba koja je rukovodila organizovanim kriminalom.
Radić: Jamčim da će DP ostati jedinstven
PORUKE
Radić: Jamčim da će DP ostati jedinstven
ZAGREB - U poslijeizbornim kombinacijama najviše se, kao onaj koji bi mogao donijeti prevagu u sastavljanju nove Vlade, spominje Domovinski pokret, čija je koalicija na parlamentarnim izborima održanima u srijedu osvojila 14 mandata.
Milanović: Ovo je priprema za državni udar, ali to neće proći
PREDSJEDNIK
Milanović: Ovo je priprema za državni udar, ali to neće proći
ZAGREB - "Ja ne moram biti mandatar. Očekivao sam i nešto više glasova. Većina je glasala za promjene, to bi se moralo poštivati. Tko će biti mandatar odlučuje samo saborska većina."
Troje ustavnih sudaca: Šeparović prijeti Saboru, to je protuustavno
PRIJETNJE
Troje ustavnih sudaca: Šeparović prijeti Saboru, to je protuustavno
ZAGREB - Troje ustavnih sudaca (Andrej Abramović, Lovorka Kušan i Goran Selanec) bilo je protiv odluke Ustavnog suda o Milanoviću.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE