GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Evo zašto Rusija nije koristila špijunski softver Pegasus

Evo zašto Rusija nije koristila špijunski softver Pegasus
TAJNE SLUŽBE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 23.07.2021 / 08:23
Autor: SEEbiz/Nova.rs
MOSKVA - Kad je grupa međunarodnih istraživačkih novinara i istražitelja prenijela vijest da je špijunski softver nazvan "Pegaz", koji je proizvela izraelska tvrtka NSO Group, pomogao represivnim vladama širom svijeta da špijuniraju novinare, aktiviste i odvjetnike bez presedana, postavilo se pitanje: Gdje je Rusija?

Poznato je da ruska vladina tijela - tajne službe - aktivno špijuniraju novinare, aktiviste i odvjetnike, javlja Moscow Times. NSO grupa rekla je da je špijunski softver prodavala samo vladinim tijelima od povjerenja, a ne privatnim akterima. A odnos Izraela i Rusije bio je dovoljno blizak godinama. Pa zašto FSB ili bilo koja druga ruska agencija nije na popisu NSO klijenata?

U listopadu 2012. britanska nevladina organizacija Privacu International, kanadski Citizen Lab i web stranica Agentura.Ru pokrenuli su projekt nazvan "Ruska država nadzora", uključujući trgovinu nadzornom tehnologijom. Dio cilja bio je otkriti kakav se strani hardver i softver uvozi u Rusiju radi nadzora.

Privasy International imao je najbolje ljude da pronađu odgovore i dogovore između svjetskih proizvođača opreme za nadzor i represivnih vlada, dok je Citizen Lab lider u otkrivanju zlonamjernog koda ugrađenog u uređaje aktivista.

Rusija je doista sudjelovala u trgovini svjetskim špijunskim tehnologijama, javlja Moscow Times. Ruska tehnologija izvožena je u režime u Južnoj Americi i na Bliskom Istoku, a da ne spominjemo Srednju Aziju.

U mnogim postsovjetskim republikama ruske crne kutije SORM presreću komunikacije, dok se u Meksiku tehnologija prepoznavanja glasa ruske proizvodnje na nacionalnoj razini koristi za identificiranje ljudi na temelju presretnutih telefonskih poziva od 2008. godine.

Izrael i Rusija također imaju povijest tehničke suradnje. STT Group, najveći ruski programer "inženjerskih izvidničkih rješenja", prodaje svoju opremu Izraelu. Inženjeri ga koriste za omogućavanje kretanja trupa provjerom minskih polja, mostova i prijavljivanjem prepreka.

Ali ruske vladine agencije ne kupuju špijunski softver stranih proizvođača. Na svjetskom tržištu tehnologije povezane s špijunažom Rusija je prodavač, a ne kupac.

Tagovi: Rusija, tajne službe, špijuniranje, novinari, odvjetnici, aktivisti, Pegasus
PROČITAJ I OVO
Direktor CIA-e: Realan rizik da bi Ukrajina mogla izgubiti rat do kraja 2024.
RIZICI
Direktor CIA-e: Realan rizik da bi Ukrajina mogla izgubiti rat do kraja 2024.
WASHINGTON - Direktor američke Središnje obavještajne agencije (CIA) William Burns upozorio je da postoji "realni rizik" da bi Ukrajinci mogli izgubiti rat od Rusije na bojnom polju do kraja 2024. godine.
Preminuo Brano Mićunović
IN MEMORIAM
Preminuo Brano Mićunović
BUDVA - Taj Nikšićanin imao je razvijen biznis u Crnoj Gori, ali je najčešće pominjan kao osoba koja je rukovodila organizovanim kriminalom.
Radić: Jamčim da će DP ostati jedinstven
PORUKE
Radić: Jamčim da će DP ostati jedinstven
ZAGREB - U poslijeizbornim kombinacijama najviše se, kao onaj koji bi mogao donijeti prevagu u sastavljanju nove Vlade, spominje Domovinski pokret, čija je koalicija na parlamentarnim izborima održanima u srijedu osvojila 14 mandata.
Milanović: Ovo je priprema za državni udar, ali to neće proći
PREDSJEDNIK
Milanović: Ovo je priprema za državni udar, ali to neće proći
ZAGREB - "Ja ne moram biti mandatar. Očekivao sam i nešto više glasova. Većina je glasala za promjene, to bi se moralo poštivati. Tko će biti mandatar odlučuje samo saborska većina."
Troje ustavnih sudaca: Šeparović prijeti Saboru, to je protuustavno
PRIJETNJE
Troje ustavnih sudaca: Šeparović prijeti Saboru, to je protuustavno
ZAGREB - Troje ustavnih sudaca (Andrej Abramović, Lovorka Kušan i Goran Selanec) bilo je protiv odluke Ustavnog suda o Milanoviću.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE