GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

EU više ne jamči buduće članstvo za šest balkanskih zemalja

EU više ne jamči buduće članstvo za šest balkanskih zemalja
ČLANSTVO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 28.09.2021 / 16:07
Autor: SEEbiz / H
BRUXELLES - Strahujući od reakcija svojih članica, Europska unija više ne može jamčiti buduće članstvo za šest zemalja Zapadnog Balkana, otkrivaju četiri diplomata te interni dokument.

Neuspješno usuglašavanje izjave za samit EU i čelnika balkanskih zemalja 6. listopada najteži je trenutak u strategiji Europske unije prema prihvatu Srbije, Kosova, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Albanije te Sjeverne Makedonije u svoj klub.

Zastoj je nastao u vrijeme napetosti na granici između Srbije i Kosova.

U pripremi samita EU je planirao deklaraciju kojom opetuje svoje obećanje dano prije 18 godina o "nedvosmislenoj podršci europskoj perspektivi zapadnog Balkana", stoji u nacrtu teksta od 11. rujna u koji je uvid imala agencija Reuters.

O toj izjavi raspravljalo se u dva kruga razgovora no dogovor nije postignut, kažu diplomati.

Zemlje članice nisu iznijele svoja stajališta, ali poznato je da bogate sjeverne zemlje poput Danske, Francuske i Nizozemske strahuju od scenarija kakav se dogodio prebrzim prijemom Rumunjske i Bugarske 2007. godine te migracijom radnika s istoka Europe u Britaniju što je utjecalo na negativno stajalište Britanaca prema EU.

Postoje i druge zapreke, primjerice Bugarska koja se protivi prijemu Sjeverne Makedonije dok se ne riješi spor oko jezika.

Pa čak i ako se deklaracija konačno usuglasi i prihvati, nelagoda odražava paralizu u planu Europske unije da izgradi "krug prijatelja" od Ukrajine do Tunisa nudeći tim državama bliske veze, trgovinu i pomoć.

Umjesto toga, Kina i Rusija snažno prodiru ulaganjem i utjecajem. U siječnju je Srbija postala prva europska zemlja koja je primila kinesko cjepivo protiv covida-19 za masovnu imunizaciju.

Diplomati smatraju da EU neizravno potiče napetosti u regiji s oko 20 milijuna ljudi jer ti su građani sanjali o pridruživanju Uniji nakon krvavih ratova 90-ih pri raspadu Jugoslavije.

NATO-ovi vojnici pojačali su ophodnje na Kosovu u ponedjeljak blizu graničnih prijelaza koje su blokirali lokalni Srbiji bijesni zbog zabrane ulaska u zemlju vozila sa srbijanskim registarskim oznakama.

Srbija ne priznaje izjavu o neovisnosti Kosova iz 2008. i počela je vojne vježbe na granici.

"Stanje na Balkanu se pogoršava jer u prijestolnicama EU gube interes za njih", smatra diplomat.

EU i Sjedinjene Država pozvale su na smirivanje stanja, a predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen počela je u utorak trodnevni posjet šesterima državama zapadnog Balkana kako bi pokazala da je izvršno tijelo Unije i dalje predano toj regiji.

Takva politika "ne vodi nikamo"

U Albaniji, prvoj od šest zemalja koje obilazi, rekla je da EU ostaje pri obećanju da "je budućnost Albanije u Uniji".

Albanija pripada Europskoj uniji u budućnosti i na Europskoj uniji je da počne pregovore o članstvu, rekla je u utorak predsjednica EK-a.

"Albanska budućnost je u Europskoj uniji", rekla je nakon sastanka s premijerom Edijem Ramom. "Albanija je učinila sve što smo mi tražili... sada mi moramo učiniti svoje", rekla je von der Leyen o zastoju pregovora.

"Doista sam odlučna da se to dogodi", rekla je naznačivši da bi to moglo biti krajem godine.

No vjerodostojnost EU-a narušena je, osobito pošto su Francuska i Nizozemska privremeno zaustavile proces proširenja prije dvije godine, a Bugarska ga sada blokira.

Kosovu i Srbiji čini se da se se Sjedinjene Države za njih prestale zanimati otkako je prije godinu dana predsjednik Donald Trump pozvao čelnike da potpišu sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosa, a u konačni taj dogovor je propao.

Članice koje se zauzimaju za proširenje, a među njima su Austrija, Italija, Hrvatska, Slovenija i baltičke zemlje, kritiziraju Njemačku i Francusku jer nisu pritisnule Bugarsku da odustane od svog veta, piše Reuters.

Napredak Albanije prema članstvu zaustavljen je jer je vezan uz proces proširenja Sjeverne Makedonije.

"Sve dok imate tako mnogo država članica koje iz ovog ili onog razloga vjeruju da ne treba dalje širiti EU, zbilja to nas nikamo ne vodi", kaže John O'Brennan, stručnjak za integraciju Europske unije na Sveučilištu Maynooth u Irskoj.

Tagovi: Europska unija, zapadni Balkan, članstvo u EU
PROČITAJ I OVO
Udvostručena dobit Huaweija u 2023.
UZLET
Udvostručena dobit Huaweija u 2023.
PEKING - Kineska telekomunikacijska tvrtka Huawei objavila je u petak da se njena neto dobit za 2023. više nego udvostručila zahvaljujući boljoj ponudi proizvoda.
Poljska digla borbene avione zbog ruskih projektila
RAT U UKRAJINI
Poljska digla borbene avione zbog ruskih projektila
VARŠAVA - Ruske snage rano u petak gađale su infrastrukturu u okrugu Kamjanske blizu ukrajinskog grada Dnjipra, pri čemu je najmanje jedna osoba ozlijeđena, rekao je regionalni guverner, dok je medijska kuća Suspilne izvijestila o eksplozijama i u Ivano-Frankovskoj i Hmeljničkoj oblasti.
Lavrov: Ukrajinski mirovni plan je besmislen
OCJENE
Lavrov: Ukrajinski mirovni plan je besmislen
MOSKVA - Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio je da je mirovni plan koji je predložila Ukrajina besmislen jer se temelji na neprihvatljivim idejama poput povlačenja Moskve iz područja koja je zauzela.
Milanović: Imam posla s nasilnicima, moram biti glasan
PREDSJEDNIK
Milanović: Imam posla s nasilnicima, moram biti glasan
ZAGREB - "HDZ je nasilni rimski imperij u galskom selu, možete se boriti samo glasno kao Asterix."
Dodik: Pozivam Parlament BiH da ugasi OHR i protjera strance ili se RS povlači iz odlučivanja
PRIJETNJE
Dodik: Pozivam Parlament BiH da ugasi OHR i protjera strance ili se RS povlači iz odlučivanja
BANJA LUKA - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik predložio je tokom današnjeg obraćanja u Narodnoj Skupštini RS-a način kako da se "relaksira" situacija u Bosni i Hercegovini. Pozvao je Parlamentarnu skupštinu BiH da ugasi međunarodne institucije u zemlji ili slijede kontramjere.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE