GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Čak 300 milijuna Kineza udružilo se u platformama uzajamne medicinske zaštite

Čak 300 milijuna Kineza udružilo se u platformama uzajamne medicinske zaštite
NUŽDA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.04.2020 / 13:00
Autor: Matej Balen
PEKING – U Kini se proteklih mjeseci pojačala svjesnost o nedovoljnoj pokrivenosti zdravstvene zaštite od strane države, a platforme građanske solidarnosti koji pokrivaju medicinske troškove u slučaju teških bolesti rastu iz dana u dan.

I dok europske zemlje uživaju vrlo visok nivo medicinske zaštite za svoje osigurane građane, koje prema podacima WHO pokrivaju više od 80 posto medicinskih troškova u slučajevima teške bolesti, situacija u azijskim zemljama, a pogotovo u Kini nije niti izbliza toliko jednostavna.

Ogroman broj kineskih građana nema medicinsko osiguranje, iz više razloga. Učestale i brze promjene poslodavaca, nepoštivanje ugovora o radu s obje strane, labavi zakonski okviri pri plaćanjima socijalnih davanja te slabe kontrole provođenja istih plaćanja, učestali su problem u Kini. Oni koji rade na bolje plaćenim pozicijama, te uređenijim tvrtkama u Kini, su prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije u 2015. godini, imali pokriveno 60 posto medicinskih troškova od strane države.

Zamislite situaciju da ste u Kini oboljeli nekakve teže bolesti, kao primjerice od raka kao što se dogodilo 35-godišnjoj Xiao Li, radnici u jednoj tvornici u centralnoj Kini. U intervjuu za SCMP je rekla kako su njeni medicinski troškovi iznosili 10.000 USD, koje je prvo morala sama platiti u cijelosti prije nego što joj država, nakon interne kontrole, naknadno ne vrati 60 posto toga iznosa, što je donedavno bila uobičajena mjera u Kini radi sprečavanja korupcije i zloupotreba medicinskog osiguranja.

Na sreću po Xiao Li, ona je ranije te 2019. godine za 29.17 kineskih yuana, tj. 4.11 USD, postala član online društva Xiang Hu Bao, platforme uzajamne medicinske pomoći, koja je do tada već brojila 104 milijuna članova. Članovi Xiang Hu Bao-a su tako iz kolektivno skupljenog budžeta platili njen medicinski račun, kao što bi solidarno platili za svakog svojeg člana koji oboli od ozbiljne bolesti, do iznosa od 43.300 USD (300.000 yuana). Za ovu godinu, članstvo je zbog povećanog interesa Kineza povećano na 188 yuana, ili 26.5 USD, što je i dalje vrlo pristupačna cijena.

Kineske tehnološke kompanije su tako ušle u sektor zdravstvenog osiguranja stvarajući ovakve platforme uzajamne medicinske zaštite njezinog članstva. Xiang Hu Bao, sa 104 milijuna članova, je u vlasništvu Alibabe, dok Tencent okuplja čak 109 milijuna članova u platformi Waterdrop u istu svrhu. Dok se trenutno nudi desetak opcija, pretpostavlja se da više od 300 milijuna Kineza trenutno pripada nekoj od ovakvih platformi koji nude dodatno medicinsko osiguranje. Troškovi članarine su relativno maleni, a postupak prijave ide online, uglavnom bez prethodnog medicinskog pregleda.

Prema podacima Kineske asocijacije osiguranja, Kinezi su u 2019. godini kupili dopunskih medicinskih osiguranja u vrijednosti 100 milijardi USD, a ta brojka bi se u idućih pet godina trebala barem utrostručiti, stoji u izvješću Kineske komisije za regulaciju sektora bankarstva i osiguranja. To se naročito odnosi zbog rasta kineske srednje klase koji trenutno broji 500 milijuna građana, a koji traže bolju pokrivanost medicinskom zaštitom.

Tagovi: platforme uzajamne solidarnosti, Xiao Li, Svjetska zdravstvena organizacija,Xiang Hu Bao, kinesko zdravstvo, koronavirus u NR Kini, Alibaba, Tencent,
PROČITAJ I OVO
SAD odobrio 95 milijardi dolara vojne pomoći Ukrajini, Izraelu i Tajvanu
POMOĆ
SAD odobrio 95 milijardi dolara vojne pomoći Ukrajini, Izraelu i Tajvanu
WASHINGTON - Opsežni paket inozemne pomoći lako je prošao Kongres SAD-a kasno u utorak nakon višemjesečne odgode, otvarajući put za milijarde dolara novog financiranja Ukrajine u trenutku napretka ruskih invazijskih snaga i nedostatka vojnih zaliha Kijeva.
DIP zaprimio 25 lista za europske izbore
LISTE
DIP zaprimio 25 lista za europske izbore
ZAGREB - Državno izborno povjerenstvo (DIP) zaprimilo je 25 kandidacijskih lista za europske izbore koji će se održati u nedjelju, 9. lipnja, a na kojima će birači izabrati 12 europskih zastupnika na pet godina.
Grbin: SDP traži konstituiranje Sabora
STRATEGIJA
Grbin: SDP traži konstituiranje Sabora
ZAGREB - O micanju Turudića kaže da ga se ne može razriješiti jer on još nije stupio na dužnost, ali se može odluka o njegovom imenovanju staviti van snage.
Plenković poručio DP-u: Nema ništa od deratifikacije Istanbulske konvencije
JASNA PORUKA
Plenković poručio DP-u: Nema ništa od deratifikacije Istanbulske konvencije
ZAGREB - "Nije to realno, to smo im već rekli. Kad se govori o zaštiti žena i djece od nasilja u obitelji, to je važan instrument Vijeća Europe."
Potres u Mostu: Raspudići napuštaju stranku?
SVAĐA
Potres u Mostu: Raspudići napuštaju stranku?

ZAGREB - Svađa oko sastavljanja lista za EU izbore u Mostu završila je raskolom i napuštanjem dva istaknuta člana Mosta, Marije Selak Raspudić i Nina Raspudića - doduše, Marija Selak Raspudić svoj saborski mandat provela je u saborskom Klubu Mosta kao nezavisna iako ju šira javnost doživljava kao mostovku.

@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE