GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

ECB od Deutsche Banka zahtijeva veće rezerve kapitala

ECB od Deutsche Banka zahtijeva veće rezerve kapitala
KAPITAL
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 15.12.2024 / 12:36
Autor: SEEbiz
FRANKFURT - Od sljedeće godine Deutsche Bank će morati imati veći kapital za svoje poslovanje.

Bankarski nadzornici Europske središnje banke (ECB) zahtijevali su od najveće njemačke kreditne institucije veće rezerve kapitala. To proizlazi iz priopćenja banke.

Od siječnja banka mora održavati omjer temeljnog kapitala od 11,32 posto svoje aktive ponderirane rizikom. U tekućoj godini iznosio je samo 11,18 posto, piše Handeslblatt.

Veličina ovog zaštitnog sloja kapitala je važna jer banke smiju slobodno isplaćivati dividende, bonuse i kamate na obveznice slične dioničkom kapitalu (AT1 obveznice) samo ako prelaze ovaj prag. To je još uvijek slučaj u Deutsche banci. Mjereno u odnosu na njihov omjer temeljnog kapitala prvog reda od rujna 2024., njihova je kapitalizacija još uvijek viša za 2,47 postotnih bodova.

Međutim, opseg za takve raspodjele manji je u Deutsche Bank nego u nekim konkurentima: u Commerzbank, razlika između zahtjeva ECB-a i posljednjeg prijavljenog omjera temeljnog kapitala iznosi 4,51 postotni bod. Kod ING-a je to 3,43 postotna boda, a kod Unicredita čak 5,86 postotnih bodova.

Odlučujući čimbenik za povećanje kapitalnih zahtjeva za Deutsche Bank bio je pojedinačni kapitalni zaštitni sloj koji ECB postavlja za svaku instituciju. Pomoću ovog međuspremnika supervizori banaka procjenjuju specifični profil rizika banke. A za koeficijent kapitala Tier 1 običnog kapitala Deutsche Bank, taj se zaštitni sloj povećao s 1,49 na 1,63 postotna boda.

Drugačija je situacija u Commerzbank, koja je prije nekoliko dana objavila svoje nove zahtjeve ECB-a. Bankarski nadzor ECB-a nije ništa promijenio. Pojedinačni zaštitni sloj kapitala stoga ostaje na 1,27 postotnih bodova. Sažeti svi zahtjevi, Commerzbank zahtijeva omjer temeljnog kapitala od 10,32 posto, kao i prethodne godine.

Situacija je drugačija za veliku talijansku banku Unicredit: od sljedeće godine zahtijevat će se omjer temeljnog kapitala od 10,27 posto svoje aktive ponderirane rizikom, nakon 10,03 posto u prethodnoj godini.

Tagovi: #Deutsche Bank,  #Commerzbank,  #Europska središnja banka,  #kapital,  #UniCredit
PROČITAJ I OVO
Monte dei Paschi iznenađujuće ponudio 13 milijardi eura za Mediobancu
PONUDA
Monte dei Paschi iznenađujuće ponudio 13 milijardi eura za Mediobancu
SIENA - Monte dei Paschi di Siena u petak je pokrenuo ponudu za preuzimanje svih dionica od 13,3 milijarde eura (13,95 milijardi dolara) za veću domaću banku Mediobanca.
Nastavljen dvoznamenkasti godišnji rast gotovinskih nenamjenskih kredita
KREDITIRANJE
Nastavljen dvoznamenkasti godišnji rast gotovinskih nenamjenskih kredita
ANALIZA - Prema podacima Hrvatske narodne banke, ukupni krediti kućanstvima iznosili na kraju studenog 24,2 mlrd. eura. U odnosu na isto razdoblje 2023. godine, na osnovi stanja, rast promatranih kredita iznosio je 11,8% (+2,6 mlrd. eura), što je za 2,5 postotnih bodova više u odnosu na godišnju promjenu na kraju 2023.
Raiffeisen u ogromnim problemima zbog Strabaga i Rusije
PROBLEMI
Raiffeisen u ogromnim problemima zbog Strabaga i Rusije
BEČ - Raiffeisenbank International (RBI) izvijestio je da, presudom ruskog suda, mora iz imovine ruske podružnice isplatiti dvije milijarde eura holdingu Rasperiji nakon propale kupnje udjela u austrijskoj građevinskoj tvrtki Strabag.
Commerzbank zaoštrio retoriku: UniCreditov pristup je neprijateljski
ZAOŠTRAVANJE
Commerzbank zaoštrio retoriku: UniCreditov pristup je neprijateljski
FRANKFURT - Commerzbank AG pojačao je svoju retoriku protiv pristupa UniCredit SpA, dodatno zakompliciravši situaciju za talijanskog zajmodavca.
HUB: Nema dodatnog obeštećenja nakon konverzije CHF kredita
PORUKE
HUB: Nema dodatnog obeštećenja nakon konverzije CHF kredita

ZAGREB - Dužnici koji su prihvatili konverziju kredita u švicarskim francima (CHF) nemaju pravo na dodatno obeštećenje, poručila je u srijedu Hrvatska udruga banaka (HUB), na temelju odluke Vrhovnog suda u jednom revizijskom postupku.

@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE