VN Austrije: Pobjeda Bottasa, Hamilton četvrti

FORMULA 1
Objavljeno: 05.07.2020 / 17:54
SPIELBERG - Nova sezona svjetskog prvenstva formule 1 otvorena je sjajnom Velikom nagradom Austrije na stazi u Spielbergu i pobjedom Finca Valtterija Bottasa u Mercedesu, dok je aktualni svjetski prvak Britanac Lewis Hamilton (Mercedes) osvojio četvrto mjesto.

Bila je to iznimno zanimljiva utrka s tri izlaska "safety cara", te nizom izlijetanja i odustajanja.

Bottas je imao najbolju startnu poziciju i nije ispuštao vodstvo od prvog do posljednjeg zavoja osvojivši osmu pobjedu u karijeri.

Aktualni svjetski prvak Lewis Hamilton je u kvalifikacijama zauzeo drugo mjesto, ali je startao s petog mjesta nakon žalbe Red Bulla da nije usporio na obavezne oznake upozorenja u kvalifikacijama.

Međunarodna automobilska federacija (FIA) je sinoć analizirala situaciju i donijela odluku da nema potrebe za Hamiltonovom kaznom. Međutim, Red Bull je tražio novu analizu nakon koje je Britanac kažnjen padom za tri mjesta, dakle na petu startnu poziciju.

Britanac se odličnom vožnjom vrlo brzo probio na drugo mjesto, no 10 krugova prije kraja dogodio se jedan od ključnih trenutaka. Alexander Albon je u Red Bullu s vanjske strane napao Hamiltona i kada se već činilo kako će ga preteći, Hamilton je prednjim kotačem zakačio zadnji kotač Albonova bolida. Tajlanđanin se izvrtio završivši izvan staze, dok je Hamilton projurio naprijed, ali je naknadno kažnjen s pet sekundi.

Hamiltonova kazna je omogućila Bottasu mirnu završnicu, te otvorila put Charlesu Leclercu (Ferrari), Sergiu Perezu (Racing Point), te Landu Norrisu (McLaren) za plasman na postolje.

Na koncu je Leclerc zauzeo drugo mjesto, dok je Norris osvojio treću poziciju jer je i Perez dobio kaznu od pet sekundi zbog prekoračenja brzine u boksu.

Uoči početka utrke većina pilota je kleknula u znak podrške pokretu 'Black Lives Matter', međutim šestorica, među kojima su bili Max Verstappen i Charles Leclerc, nisu.

SP u formuli 1 trebalo je početi u ožujku u Australiji, ali je zbog izbijanja pandemije koronavirusa odgođeno za gotovo četiri mjeseca, a i broj utrka je smanjen sa 20 na za sada, samo osam.

Sljedećeg tjedna će se također voziti u Spielbergu, slijede VN Mađarske (19. srpnja), VN Velike Britanije (2. i 9. kolovoza), VN Španjolske (16. kolovoza), VN Belgije (30. kolovoza) i VN Italije (6. rujna).

Tagovi: Valtteri Bottas, Lewis Hamilton, Mercedes, Formula 1, Charles Leclerc, Sergio Perez
Njemački Sixt kupuje od kineskog BYD-a tisuće električnih automobila
NARUDŽBA
BERLIN - Njemačka tvrtka za iznajmljivanje automobila Sixt objavila je u utorak da će od kineskog proizvođača BYD-a kupiti oko 100.000 električnih automobila do 2028. godine.
Dionice Porschea pale ispod razine iz IPO-a
PAD
FRANKFURT - Nekoliko dana nakon inicijalne javne ponude (IPO), dionice njemačkog proizvođača luksuznih automobila Porsche AG pale su ispod cijene iz javne ponude.
BMW proširuje obitelj električnih SUV vozila s četiri nova modela
NOVITETI
MUNCHEN - BMW je podnio zahtjev koji pokazuje da namjerava proizvesti četiri potpuno nova električna SUV-a.
Tesla: Tjedna proizvodnja u Berlinu doseže 2.000 jedinica
PROIZVODNJA
BERLIN - Nekoliko električnih vozila Model Y stoji na pokretnoj traci na otvaranju Tesla Gigafactory Berlin Brandenburg.
Vodič za kupovinu novog automobila
NAPRAVITE PLAN
BEOGRAD - Kupovina automobila predstavlja značajno finansijsko ulaganje, ali i dugoročno važnu odluku. Ne spada među lagane zadatke, posebno ukoliko kupujete automobil prvi put.