Ne samo najveće europsko gospodarstvo, Njemačka, nego cijela Europska unija i njezino gospodarstvo u teškoj je krizi, koja se nije dogodila preko noći, rekao je za RTV Sloveniju Iztok Seljak, član uprave Hidrie i koordinator misije Gremo.
Trenutna situacija u europskoj automobilskoj industriji rezultat je potpuno pogrešne strategije Europske komisije. Sve se to ne događa samo u automobilskoj industriji. Automobilska industrija čini 10 posto BDP-a, jedno od sedam radnih mjesta, i ima ogromne multiplikativne učinke na cijelo gospodarstvo. U najvećoj su nevolji oni koji još ne znaju da imaju problem, samo što ga još ne razumiju, kaže Seljak.
"Kina je danas u prednosti od pet do sedam godina u čak 37 od 44 ključne industrije budućnosti. U ostalim prednjači SAD. Slovenija je sastavni dio problema, umjesto da bude sastavni dio rješenje“, kaže Seljak.
Prema njegovu mišljenju, Kina globalno prednjači, i to ne samo u području fotonapona, energije vjetra i električnih vozila.
"Najviše, odlučila je o viziji, strategiji biti globalni lider u području električnih vozila već prije 20 godina. To sada provodi 1,4 milijarde ljudi u skladu između države, znanosti, obrazovanja, gospodarstva i Pritom Kina velikim iznosima subvencionira razvoj i proizvodnju električnih vozila, za razliku od Europske unije, gdje svaka od 27 zemalja ide u svom smjeru, a kompromisi među njima ne mogu biti inovativni iskoraci", smatra on.
Kina kontrolira 95 posto globalne fotonaponske industrije, 80 posto globalne energije vjetra i više od 70 posto industrije litij-ionskih baterija.
"I to nije slično našim idejama s umjetnom inteligencijom, potpomognutom automatiziranom proizvodnjom i obnovljivim izvorima energije, što je u suprotnosti s našim idejama koje su u ovom kontekstu vrlo zastarjele. Stvari se s njima kreću sasvim drugačije nego u Europi", objašnjava. .
U vrijeme krize u europskoj automobilskoj industriji, s novom godinom dolazi i dodatna mjera za smanjenje emisije ugljičnog dioksida za proizvođače.
"Po mom mišljenju, uz sve navedene pogreške, EU se samoubija nekom iluzijom da ćemo nazadovanjem ići naprijed, rješavanjem svoje nekonkurentnosti u proizvodnji električnih vozila na fosilna goriva. Zbunjeni kupci to slušaju i imamo odgovarajući konfuzan rezultat, jasno je da će, htjeli mi to ili ne, električno vozilo biti dominantno, što prije shvatimo i prilagodimo se, kaže Seljak .
Predlaže i da u Sloveniji treba pojačati ulaganja u razvoj, osigurati prodorne inovacije koje će doseći Kinu i druga rješenja.
"Moramo ojačati naše tvrtke u Kini, naći put do kineskih opskrbnih lanaca, uspostaviti se u Indiji, što je važno za budućnost sljedećih 10-20 godina. Moramo pritisnuti Bruxelles za trenutnu i jasnu strategiju za izlazak I ovdje kriza mora biti jedna i jedina za svih 27 zemalja bez nepotrebnog i štetnog soliranja pojedinih zemalja", neka su od rješenja koja vidi Seljak.