GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Robna tržišta ove godine na meti optimista; izgledan nastavak trenda

Robna tržišta ove godine na meti optimista; izgledan nastavak trenda
TRENDOVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.04.2024 / 11:09
Autor: SEEbiz
ANALIZA - Od početka godine robe su imale izvrsne rezultate. Plemeniti metali, industrijski metali i nafta su oni koji su u fokusu jer su trenutačni vodeći na tržištu zbog strukturnih promjena na energetskim tržištima i rastuće potražnje za zlatom i srebrom u portfeljima i rezervama središnje banke popraćenih pozitivnim gospodarskim izgledima za 2024. i 2025. godinu.

U posljednja tri mjeseca nafta je ojačala za 21,5%, zlato za 10%, a bakar za 8,2%. Značajna aprecijacija cijena potaknuta je stabilnom makroekonomskom situacijom bez prethodno očekivanih oštrih posljedica za gospodarstvo uzrokovanih oštrom monetarnom politikom. Trenutačno su strahovi od recesije izblijedili jer pokazatelji koji se odnose na budućnost ukazuju na bolju gospodarsku situaciju u bliskoj budućnosti. Oporavak bi mogao biti popraćen inflacijom iznad cilja u SAD-u i inflacijom blizu cilja u eurozoni, piše Intercapital.

Cijene roba odražavaju trenutna tržišna očekivanja mekog prizemljenja s povremenim smanjenjem broja smanjenja stopa zbog uspješnog gospodarstva. Dodatno, strah od eskalacije sukoba u Ukrajini i na Bliskom istoku dodatno je podigao cijene nafte i plemenitih metala jer je Iran zaprijetio Izraelu osvetom. Drugi značajan doprinos je produbljivanje smanjenja proizvodnje sirove nafte od strane Rusije povrh već velikih smanjenja proizvodnje od strane drugih članica OPEC-a. Plemeniti metali suočavaju se s obnovljenom potražnjom središnjih banaka u kombinaciji s dugoročnim nedovoljnim ulaganjem u proizvodnju što dovodi do vrtoglavog skoka cijena. Industrijski metali imali su odličan tjedan, bakar je porastao za 4,5%, aluminij za 4,5%, olovo za 6,4% i cink za 8,1%. Najvjerojatnije zbog pozitivnijeg izgleda proizvodnje za UK i SAD.

Međutim, prirodni plin koji je vezan za vrlo niske cijene zbog prevelike ponude jer je Biden ograničio izgradnju novih LNG terminala i dodatnu proizvodnju zbog povećanja proizvodnje nafte što rezultira dodatno proizvedenim plinom. Također, kukuruz i pšenica se vraćaju na razine viđene prije sukoba u Ukrajini. Iako su brojke o inflaciji hrane usporile diljem svijeta, kakao je jedina prehrambena roba koja je značajno poskupila u posljednjih nekoliko mjeseci.

Neki ekonomisti predviđaju da je gospodarstvo na prekretnici i da bi se već sada trebalo poboljšati. Ako se taj scenarij ostvari, robe bi trebale nastaviti rasti iako kamate središnje banke ostaju nepromijenjene ili nešto niže od sadašnjih. Tvrdo prizemljenje čini se nategnutim s obzirom na rast BDP-a u SAD-u i stabilno gospodarstvo u Europi i Velikoj Britaniji.

Zaključno, robno tržište je doživjelo značajan uzlazni trend od početka godine, potaknut različitim čimbenicima uključujući stabilne makroekonomske uvjete, geopolitičke napetosti i povećanu potražnju. Dok su određene robe poput nafte, zlata i industrijskih metala porasle u vrijednosti, druge poput prirodnog plina i poljoprivrednih proizvoda suočavaju se s izazovima kao što su prekomjerna ponuda i geopolitičke promjene. Gledajući unaprijed, čini se da je tržište spremno za nastavak rasta, osobito s pozitivnim gospodarskim izgledima i stalnom dinamikom potražnje. Međutim, potreban je oprez kako bi se upravljalo potencijalnim rizicima kao što su inflatorni pritisci i geopolitičke neizvjesnosti.

Tagovi: roba, robna tržišta, naftA, zlato, metali, pšenica, kukuruz, plin
PROČITAJ I OVO
Broj svinja u Sloveniji lani najmanji od 1991.
STATISTIKA
Broj svinja u Sloveniji lani najmanji od 1991.
LJUBLJANA - Lani je u Sloveniji u odnosu na prethodnu godinu smanjena proizvodnja kravljeg mlijeka, govedine i svinjetine. S druge strane, povećana je proizvodnja mesa peradi, ovčjeg i kozjeg mesa te kokošjih jaja.
Crnoj Gori nedostaje visokoplatežnih gostiju
TURIZAM
Crnoj Gori nedostaje visokoplatežnih gostiju
PODGORICA - Iako se ove godine najavljuje izvrsna turistička sezona, Crna Gora se i dalje suočava s dugogodišnjim problemima vezanim za infrastrukturu i tržišnu ponudu, kao i nedostatkom platežno sposobnih gostiju.
Svjetska tržišta: Wall Street u plusu četvrti uzastopni tjedan
TRŽIŠTE KAPITALA
Svjetska tržišta: Wall Street u plusu četvrti uzastopni tjedan
NEW YORK - Indeksi porasli i prošloga tjedna, četvrtoga zaredom, pri čemu su dosegnuli rekordne razine, dok su na europskim burzama cijene dionica blago skliznule s rekordnih razina.
Euro prema dolaru skočio gotovo 1 posto
TJEDNI FOREX
Euro prema dolaru skočio gotovo 1 posto
LONDON - Vrijednost dolara prema košarici valuta prošloga je tjedna pala, pri čemu je tečaj eura prema američkoj valuti porastao gotovo jedan posto.
Kratkotrajno ludilo oko GameStopa
MEME DIONICE
Kratkotrajno ludilo oko GameStopa
NEW YORK - Početkom tjedna velika pozornost bila je usmjerena na “meme” dionice poput onih GameStopa i AMC Entertainmenta.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE