GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Pivo i inflacija: Što kažu brojke?

Pivo i inflacija: Što kažu brojke?
MUKE PO PIVARIMA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 13.12.2022 / 07:26
Autor: SEEbiz
LONDON - U točionici u Northern Monku, craft pivovari, glavna preokupacija Russella Bisseta je koktel - pivo, gin od šumskog voća i svježe mljevene maline - koji će se prodavati na utakmici Svjetskog nogometnog prvenstva te večeri. Ali njegova prava briga su skokoviti troškovi.

Pivarska industrija posebno se oslanja na sirovine koje postaju sve skuplje, piše The Economist.

Bisset, koji je vlasnik Northern Monka, kaže da sada kuhanje pola litre piva košta oko 26% više nego 2021. BrewDog, britanski
najveći craft pivar, računa nešto slično.

Za usporedbu, godišnja inflacija potrošačkih cijena iznosi 11,1%. Najveći problem je cijena energije. Potrebno je mnogo energije za zagrijavanje vode za natapanje sladnih zrna; prokuhati sladovinu (šećernu tekućinu koja se stvara od natopljenih zrna); kontrolirati temperaturu fermentacije piva; i zapakirati konačni proizvod. U anketi svojih članova, British Beer and Pub Association otkrila je da će, čak i uz vladino jamstvo cijena, očekivana potrošnja energije pivara u 2023. godini biti čak 140% veća nego u godini prije pandemije.

Skupa energija ima sekundarne učinke. Craft pivovare koriste tekući ugljikov dioksid, nusproizvod drugih industrijskih proizvodnih procesa, za skladištenje, premještanje i karboniziranje piva. Najveći dobavljač ugljičnog dioksida u Engleskoj je tvrtka koja posjeduje tvornice gnojiva; skokovi u cijeni prirodnog plina potaknuli su ove tvornice da zaustave proizvodnju ranije ove godine jer su računi bili neprihvatljivi.

U kolovozu su neke pivovare kotirale cijene ugljičnog dioksida 30 puta više nego godinu prije. Ostali inputi također postaju skuplji. Cijena žitarica poput ječma i pšenice naglo je porasla u proljeće i ljeto s ratom u Ukrajini. Cijene su od tada pale, ali su još uvijek znatno iznad razina prije pandemije. Craft proizvođači piva uvoze hmelj iz Amerike, gdje uzgajivači uzgajaju sorte s aromatičnim okusima poput koštuničavog voća i citrusa. Gospodin Bisset računa da sada troši 16% više na hmelj nego prije godinu dana; otprilike polovica tog porasta je zbog fluktuacija tečaja sterling dolara.

Raste cijena aluminija za limenke i stakla za boce; rada, također. U boljim vremenima pivari su te troškove možda već prebacili na one konzumente. Ali to je bilo teško tijekom krize troškova života, osobito nakon što je planirano zamrzavanje carina na pivo ukinuto kao dio vladinog jesenskog paketa mjera prošlog mjeseca. Cijena alkoholnih pića rasla je sporije od ukupne inflacije. Kako bi sačuvali profit, pivari postaju kreativni - prilagođavaju svoje procese kako bi izvukli maksimalnu aromu iz svakog hmelja, zamjenjujući ugljični dioksid jeftinijim dušikom ili razmnožavajući vlastiti kvasac. Svejedno, nakon završetka SP-a u ngometu i božićno-novogodišnje jače potrošnje, slijedi bolno otrežnjenje u siječnju...

Kako god bilo, poskupljenja piva u prvom kvartalu iduće godine neizbježna su, najavljuju pivari.

Tagovi: pivo, pivari, craft pivo, ječam, pšenica, hmelj, energija, Northern Monk, BewDog
PROČITAJ I OVO
Wall Street: Dow Jones pao nakon što je nakratko preskočio rekordnih 40.000 bodova
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: Dow Jones pao nakon što je nakratko preskočio rekordnih 40.000 bodova
NEW YORK - Dow Jones Industrial Average je u četvrtak zaključio nešto niže nakon što je prvi put nakratko skočio iznad 40.000, potaknut okladama da će inflatorni pritisci popustiti i kamatne stope pasti.
Zagrebačka burza: Zaba u fokusu, blagi rast indeksa
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Zaba u fokusu, blagi rast indeksa
ZAGREB - Zagrebačka je burza u četvrtak iznjedrila blagi rast uz slabiji volumen promet.
Shenzhen je grad s najvećim rastom broja milijunaša na svijetu
BOGATSTVO
Shenzhen je grad s najvećim rastom broja milijunaša na svijetu
SHENZHEN - Shenzhen je zabilježio najbrži rast milijunaša u proteklom desetljeću, a taj će se trend nastaviti u nadolazećim godinama, prema nedavnom izvješću.
Azijska tržišta: Indeksi rastu, japanski BDP pada
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Indeksi rastu, japanski BDP pada
ŠANGAJ - Azijsko-pacifička tržišta porasla su u četvrtak nakon što su referentne vrijednosti na Wall Streetu preko noći zatvorene na rekordno visokim razinama zbog podataka o blagoj inflaciji, dok su ulagači procjenjivali podatke o japanskom BDP-u.
Wall Street: S&P 500 i Nasdaq na rekordnim razinama
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: S&P 500 i Nasdaq na rekordnim razinama
NEW YORK - S&P 500 i Nasdaq Composite skočili su na rekordno visoke razine u srijedu i pridodali svojim snažnim rezultatima u 2024. godini. Glavni prosjeci potaknuti su slabijim od očekivanog izvješća o potrošačkoj inflaciji u SAD-u.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE