GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Stručnjak: Srbija mora istovremeno da brine o višim stopama ekonomskog rasta i o ekologiji

  Stručnjak: Srbija mora istovremeno da brine o višim stopama ekonomskog rasta i o ekologiji
REČ AUTORITETA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 20.01.2020 / 16:47
Autor: SEEbiz / Beta
BEOGRAD - Srbija je u ogromnom zaostatku za svetom u zaštiti životne sredine i prirodnih resursa, kao i u načinu proizvodnje električne energije, energetskoj efikasnosti i korišćenju obnovljivih izvora energije, a morala bi da teži održivom ekonomskom razvoju, što znači ne samo brigu za što više stope rasta, već istovremeno i za zaštitu životne okoline i prirodnih resursa, rekao je danas stručnjak za inženjersku ekonomiju i održivi razvoj Petar Đukić.

On je za Betu rekao da je procenat umrlih i obolelih lica u Srbiji od posledica zagadjenja životne sredine, posebno nezdravog vazduha, i do 50 odsto viši nego u svetu.

"Zagadjen vazduh znači kontaminirano tlo, nezdravu hranu, neprečišćenu vodu, akumulaciju nezbrinutog otpada, pa se može reći da je ekološki problem u Srbiji dramatičan", rekao je Đukić.

Dodao je da na takvo stanje zagadjenja okoline utiče više faktora, a prvi je nedostatak finansijskih sredstava za ulaganja u zaštitu, zatim prilično slabe i neodgovorne institucije, aktuelna struktura političke vlastii, kao i nedostatak odgovarajuće ekološke kulture.

"Ekološka svest velikog dela gradjana se brzo menja na bolje, kao što sada u Srbiji, ali po pravilu kada 'dogori do nokata'", rekao je Đukić.
Elementarna pretpostavka održivog sistema za očuvanje životne sredine je, prema njegovim rečima, poštovanje zakona i odgovarajućih sprovodljivih strategija, namensko trošenje "zelenih" sredstava i viši nivo ekološke svesti i odgovornosti.

U Londonu i Njujorku su, kako je rekao, izmedju dva svetska rata preko radija preporučivali gradjanima da u danima najvećeg zagadjenja vazduha ne izlaze napolje i da se čuvaju "smoga ubice", jer su se industrijski pogoni nalazili u centru gradova, pa je vazduh bio zatrovan, a gradske reke poput Temze potpuno zagadjene i bez života u njima, a danas je industrija takvih centara van gradova, sa daleko kvalitetnijom tehnologijom i zaštitnim uredjajima, pa se u Temzi može pecati riba.

"U delu Dunava kroz Srbiju se izliva skoro sva kanalizacija Novog Sada i Beograda, ali živi svet u njemu nije zamro, samo zbog toga što je to ogromna reka i što njome protiče četiri miliona kubnih metara vode u sekundi", rekao je Đukić.

U Srbiji je, prema njegovim rečima, danas mnogo starih automobila koji nemaju čak ni katalizator i izbacuju opasne sumporne i azotne okside i olovo, a u svetu se iz upotrebe izbacuju vozila sa dizel motorima, pa čak i motora sa unutrašnjim sagorevanjem.
Opasni gasovi se emituju u atmosferu, prema njegovim rečima i sagorevanjem fosilnih goriva u velikim, pa i individualnim ložištima i korišćenjem lignita u termoelektranama koje spadaju medju najprljavije u Evropi, kako zbog lošeg goriva, tako i zbog nedostatka savremenih tehnologija za njegovo prečišćavanje.

"Skoro je je saopšteno da termo-postrojenja Elektroprivrede Srbije (EPS) predstavljaju polovinu najvećih zagadjivača u Evropi, što može da navede na pogrešan zaključak da Srbija doprinosi zagadjenju Evrope sa 50 odsto što ni izdaleka nije tačno. Emisija ugljen-dioksida u Srbiji po stanovniku najviša je u našem regionu posle Bosne i Hercegovine (BiH), ali daleko zaostaje za emisijom po prosečnom stanovniku EU", rekao je Đukić.

Dodao je da "ipak, industrijska postrojenja u Srbiji, naročito termoelektrana "Kostolac", "Kolubara", pa i "Nikola Tesla", prema koncentraciji različitih zagadjujućih materija zaista spadaju medju deset pojedinačno najvećih zagadjivača u Evropi".
Istakao je da ako bi se uračunali svi društveni (ekološki i odloženi) troškovi, proizvodnja električne energije "bila bi daleko skuplja, kao što bi morala bar za 30 odsto da bude viša i za domaćinstva".

"To je težak poduhvat, koji bi tek u srednjem i dugom roku doneo mnoge uštede i daleko višu energetsku efikasnost. Mere racionalizacije i efikasnijeg korišćenja toplote donele bi ogromne uštede toplotne snergije, uključujući i ekološki čistije gradove", rekao je Đukić.

U Srbiji se, kako je rekao, koristi i jeftina uralska nafta koja je puna sumpornih i azotnih jedinjenja, a država ne uspeva da kontroliše ni emisiju tih gasova u velikim industrijskim pogonima, pa je, na primer u RTB "Boru" novi investitor intenzivirao proizvodnju preradom opasnih sumpornih jedinjenja u novoizgradjenoj topionici koja nema odgovarajući kapacitet.

Istakao je da je u Srbiji pepelom iz termoelektrana prekriveno 1,8 hiljada hektara obradivog zemljišta jer se godišnje proizvede po šest-sedam miliona tona, a pod površinskim kopovima je čak oko 11 hiljada hektara potencijalno plodnog poljoprivrednog tla.

Rekultivacija tla radi njegove ekološki podobne i produktivne upotrebe, ne radi se, prema njegovim rečima, uredno i u celini, tako da iza devastiranih područja ostaju ogromne i nenadoknadive ekonomsko-ekološke štete.

Problem je, kako je rekao i što se naknade za eksploataciju prirodnih resursa ne naplaćuju ili se naplaćuju, ali u neadekvatnoj vrednosti i sada nema načina da se oni alimentiraju po principu "zagadjivač plaća" bez čega nema održivog razvoja.

"Kompanije koje crpe prirodne sirovine kao ugalj trebalo bi da plate namenski u 'zeleni fond' tri odsto od vrednosti iskopanog uglja ili sedam odsto od vrednosti izvučene nafte ili gasa, ali Naftna industrija Srbije (NIS), koja je u većinskom vlasništvu ruskog Gasproma plaća jedan odsto", rekao je Đukić.

Ta sredstva bi, zajedno sa svim troškovima zagadjenja i drugim ekološkim izdacima, prema njegovim rečima, trebalo da služe za sanaciju zagadjenja, kao i posledice eksploatacije prirodnih resursa i trebalo bi da dostignu do četiri-pet odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), što znači u Srbiji blizu dve milijarde evra, a nisu ni približno tolika jer je data mogućnost da kompanije same obračunavaju i po sopstvenoj evidenciji i volji uplaćuju naknade.

"Sve je to doprinelo lošem kvalitetu sredine u kojoj živimo, a račun za naplatu je već davno stigao, samo to nije bilo očigledno kao sada", rekao je Đukić i dodao da je srećna okolnost da je ekološka svest danas uznapredovala, najviše zbog globalne razmene informacija i ekološke kulture u svetu", rekao je Đukić.

Tagovi: Petar Đukić, srpska ekonomija, ekologija
PROČITAJ I OVO
Industrijska proizvodnja ipak bi se trebala blago oporaviti, evo zašto
PROCJENE
Industrijska proizvodnja ipak bi se trebala blago oporaviti, evo zašto
ANALIZA - Uz stagnaciju u odnosu na ožujak, kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja bila je u travnju u odnosu na isto razdoblje 2023. niža za 2,0%.
CBCG očekuje nastavak pada inflacije u Crnoj Gori
OČEKIVANJA
CBCG očekuje nastavak pada inflacije u Crnoj Gori
PODGORICA - U Crnoj Gori se ove godine očekuje nastavak pada inflacije, pa ekspertna procjena Centralne banke (CBCG) predviđa da će se ona kretati od tri do sedam posto, sa središnjom tendencijom od pet posto.
Njemački trgovci u problemima: Nema oporavka potrošnje
POTROŠNJA
Njemački trgovci u problemima: Nema oporavka potrošnje
BERLIN - Poskupljenja su stala, povišice plaća su dogovorene, proljeće je bilo toplije nego inače - ali ljudi i dalje ne kupuju. Mnogi se nadaju dobrom poslu za EP, ali maloprodaja sve više zaostaje u utrci s internetom.
Analitičari: Šušnjarove najave o rastu industrije su teško provedive
REALNO
Analitičari: Šušnjarove najave o rastu industrije su teško provedive
RIJEKA - Najavu novog ministra gospodarstva Ante Šušnjara o povećanju udjela industrije u BDP-u, posebno proizvodnje hrane i prerađivačke industrije, bit će teško provesti u djelo.
Hrvatska ekonomija u prvom kvartalu: Turizam neugodno iznenadio
ANALITIČARI
Hrvatska ekonomija u prvom kvartalu: Turizam neugodno iznenadio
ANALIZA - Hrvatska je i na početku 2024. nastavila bilježiti solidne stope rasta, među najvišima u EU.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE