POI: Hrvatska osvojila sedam medalja, dominirali Kinezi

BILANCA
Objavljeno: 05.09.2021 / 14:20
TOKIO - Kineski sportaši s invaliditetom dominirali su Paraolimpijskim igrama u Tokiju sa 207 medalja, pri čemu 96 zlata, dok su hrvatski paraolimpijci osvojili sedam medalja, pri čemu tri srebra i četiri bronce.

Iza Kineza drugo mjesto na ljestvici medalja zauzimaju Britanci sa 124 medalja od kojih je 41 zlatna, dok su treći Amerikanci sa 104 medalje i 37 zlata.

Hrvatska na ljestvici medalja zauzima 65. mjesto od 86. zemalja koje su osvajale odličja. Dodajmo kako su na POI sudjelovali sportaši iz 163 zemlje.

Kada bi se gledao samo broj osvojenih medalja, Hrvatska skače na 46. mjesto.

Spomenimo i najuspjšnije sportaše Igara, to su ukrajinski plivač Maksim Kripak s pet zlata, srebrom i broncom, dok je bjeloruski plivač Ihar Bok osvojio pet zlata.

Prvu medalju u Tokiju osvojio je Velimir Šandor koji je bio srebrni u bacanju diska u kategoriji F52, a potom su Anđela Mužinić i Helena Dretar Karić osvojile broncu u ekipnom natjecanju stolnoteniskog turnira.

Uslijedilo je srebro Ivana Katanušića u bacanju diska u kategoriji F64, te bronce Dine Sinovčića na 100 m leđno i Mikele Ristoski u skoku u dalj.

Posljednjeg dana natjecanja tekvondaš Ivan Mikulić je osvojio srebro, a Deni Černi broncu u bacanju kugle u kategoriji F33.

Hrvatski sportaši s invaliditetom do sada su na ljetnim paraolimpijskim igrama osvojili ukupno 26 medalja, Hrvatska sada ima pet zlata, osam srebrnih i 13 brončanih medalja.

Najuspješnije su bile POI u Pekingu 2008. godine s tri zlata i srebrom, dok je najviše medalja osvojeno upravo u Tokiju, sedam.

Hrvatska je prvi put na paraolimpijskim igrama nastupila u Barceloni 1992. godine, gdje je naše boje branilo šest sportaša u tri sporta (atletika, plivanje, streljaštvo). U Barceloni je osvojena i prva hrvatska medalja, Milka Milinković je u bacanju koplja bila treća.

U Atlanti (1996) i Sydneyju (2000) nije bilo medalja, a uslijdile su četiri bronce u Ateni 2004. godine - tri plivačke Mihovila Španje, te jedna Jelene Vuković u bacanju diska.

U Pekingu 2008. Hrvatska je osvojila četiri medalje - tri zlata i srebro. Prva mjesta osvojili su Antonia Balek u bacanju koplja i kugle, te Darko Kralj u bacanju kugle, dok je Branimir Budetić u bacanju koplja bio srebrni.

U Londonu 2012. Darko Kralj je osvojio srebro u bacanju kugle, drugi je bio i Zoran Talić u skoku u dalj, Mihovil Španja je doplivao do bronce, Mikela Ristoski je doskočila do bronce, a treći je bio i Budetić u bacanju koplja.

Na posljednjim POI prje Tokija, u Rio de Janeiru 2016. Mikela Ristoski je bila "zlatna" u skoku u dalj, a Sandra Paović u stolnom tenisu.

Anđela Mužinić i Helena Dretar Karić su osvojile srebro u ekipnoj konkurenciji u stolnom tenisu, kao i Zoran Talić u skoku u dalj. Velimir Šandor je bio treći u bacanju diska.

Tagovi: Paraolimpijske igre, Velimir Šandor, Ivan Mikulić, Mikela Ristoski, Maksim Kripak
Dončić vodio Dallas do pobjede u prvom meču finala Zapada
DALLAS - Dallas je pobjedom kod Minnesote 108:105 poveo 1:0 u finalu Zapadne konferencije NBA play-offa u seriji koja se igra na četiri pobjede.
Atalanta razbila Bayer i osvojila Europsku ligu
EUROPSKA LIGA
DUBLIN - Nogometaši talijanske Atalante iz Bergama osvojili su svoj premijerni europski naslov u povijesti, u finalu Europske lige u Dublinu svladali su Bayer 3-0 (2-0) čime su klubu iz Leverkusena nanijeli prvi poraz ove sezone
Zajec: Jakirović i Petković nisu tema, moramo se pojačati za Ligu prvaka
JASNA PORUKA
ZAGREB - Velimir Zajec završio je svoj prvi predsjednički kvartal dvostrukom krunom. Neke odluke su bile njegove, nešto je zatekao, a pravi posao tek će ga čekati ovog ljeta. Prava iskušenja za njega i novu Dinamovu vlast tek slijede.
Jakirović: Plan za ljeto? Razgovarat ću s ljudima koji vode klub
POBJEDNIK
RIJEKA - Dinamo je, nakon 0:0 u Maksimiru, u uzvratnoj utakmici finala SuperSport Kupa na Rujevici pobijedio Rijeku 3:1 i došao do 17. titule u ovom natjecanju.