GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Modne kompanije razmatraju prebacivanje proizvodnje odjeće iz Kine u Tursku

Modne kompanije razmatraju prebacivanje proizvodnje odjeće iz Kine u Tursku
OPCIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 07.02.2020 / 15:38
Autor: SEEbiz / H
PEKING - Epidemija koronavirusa u Kini potaknula je nekoliko modnih lanaca na pregovore s turskim kompanijama radi eventualnog prebacivanja proizvodnje odjeće iz Kine u Tursku, izjavili su čelnici turske industrije.

Epidemija je u Kini do sada odnijela 637 ljudskih života a mnoge su kompanije obustavile proizvodnju do sljedećeg tjedna ili dulje po nalogu vlasti koje nastoje suzbiti širenje virusa.

Kina dominira globalnim sektorom proizvodnje odjeće pa su se turski proizvođači proteklih godina specijalizirali za robu više kvalitete i cijene. Epidemija koronavirusa sada je potaknula neke europske kompanije da se vrate u Tursku, ističu čelnici turske modne industrije.

"Menadžeri za nabavu i dizajneri ne mogu ići u Kinu zbog straha od koronavirusa i ograničenja putovanja. Stoga je nekolilko poznatih brendova pokrenulo razgovore o proizvodnji odjeće za novu sezonu u Turskoj", tvrdi čelnik Udruženja turskih proizvođača odjeće (TGSD) Hadi Karasu.

Poljski lanac trgovina odjećom LPP objavio je da pregovara s tvornicama u Turskoj, Bangladešu i Vijetnamu kao mogućem rezervnom rješenju u slučaju da proizvodnja u Kini bude obustavljena na dulje vrijeme, navodi Reuters.

Turska je po Karasuovim riječima već i prije postala prihvatljiva opcija zbog povećanja troškova proizvodnje u Kini i 30-postotnog pada turske lire u protekle dvije godine nakon valutne krize u 2018.

"Budući da su se troškovi proizvodnje u Kini i Turskoj gotovo izjednačili, neke europske kompanije (već) su počele razmišljati o tome da ovamo prebace narudžbe", tvrdi.

"Kina izvozi odjeću u vrijednosti nekih 170 milijardi dolara. Prema našim će izračunima u početnoj fazi u Tursku biti preusmjereno oko jedan posto narudžbi, što bi moglo iznositi oko dvije milijarde dolara", procjenjuje on.

Turska je prošle godine izvezla odjeću u vrijednosti 17,7 milijardi dolara.

Komentirajući učestale kontakte novih i starih klijenata s tvornicama u Turskoj, čelnik Istanbulskog udruženja proizvođača odjeće (IHKIB) Mustafa Gultepe tvrdi da sektor ima dovoljno kapaciteta da prihvati nove narudžbe.

"Nakon epidemije koronavirusa modni lanci počeli su se raspitivati za cijene i proizvode u Turskoj", kaže on.

"Mislim da će se posljedice epidemije osjećati sljedećih pet do šest mjeseci... i mislim da ćemo nakon svibnja svjedočiti velikom preusmjeravanju proizvodnje iz Kine", dodao je.

Tagovi: Modne kompanije, modne tvrtke, Mustafa Gultepe, kompanija LPP
PROČITAJ I OVO
Rekordna dobit Emiratesa, potražnja za putovanjima raste
SJAJNE BROJKE
Rekordna dobit Emiratesa, potražnja za putovanjima raste
DUBAI - Avioprijevoznik Emirates sa sjedištem u Dubaiju u ponedjeljak je izvijestio o rekordnoj godišnjoj dobiti od 17,2 milijarde dirhama (4,7 milijardi dolara) za financijsku godinu 2023.-2024., što je 63% više u odnosu na prethodnu godinu.
SoftBank lani ponovo u gubitku
GUBITAK
SoftBank lani ponovo u gubitku
TOKYO - Japanski investicijski div Softbank uspio je smanjiti gubitak u poslovanju u protekloj poslovnoj godini. Taj se iznos zaustavio na 227,6 milijardi jena (1,4 milijarde eura), nakon što je godinu dana ranije iznosio 970 milijardi jena (6,6 milijardi eura), prenosi francuska novinska agencija AFP.
Anglo American odbacio i revidiranu ponudu BHP-a vrijednu 34 milijarde funti
ODBIJENICA
Anglo American odbacio i revidiranu ponudu BHP-a vrijednu 34 milijarde funti
LONDON - Rudarski div BHP Billiton dao je drugu ponudu za preuzimanje Anglo Americana, ali je ponovno odbijen.
Salzgitteru oštro pala dobit u prvom tromjesečju
OŠTAR PAD
Salzgitteru oštro pala dobit u prvom tromjesečju
BERLIN - Konsolidirana dobit u prvom tromjesečju njemačkog diva iz sektora čelika Salzgittera pala je na 15 milijuna eura (16,1 milijun dolara) sa 140,5 milijuna eura prošle godine, objavila je tvrtka u ponedjeljak.
Habijan: Država kroz dvije mjere može pomoći radnicima Varteksa
MJERE
Habijan: Država kroz dvije mjere može pomoći radnicima Varteksa
ZAGREB - Osiguranje dijela plaća radnicima Varteksa preko Agencije za osiguranje radničkih tražbina te eventualno skraćivanje radnog vremena mjere su kojima država može pomoći radnicima, rekao je u ponedjeljak ministar Habijan, a upitan o njegovu mjestu u Vladi dodao je da odlučuje premijer Plenković.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE